pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav



Kroniky, kronikáři, muzea a archivy v Jihomoravském kraji

Náš seriál zatím přiblížil okresy Blansko a Břeclav,  nyní jsme zmapovali další dva okresy – Vyškov a Znojmo.

Okres Vyškov

Státní okresní archiv ve Vyškově (SOkA) nepřerušil spolupráci s kronikáři ani po roce 1989. „Ve spolupráci s Muzeem Vyškovska připravujeme podle potřeby a nepravidelně semináře pro kronikáře a také v případě nástupu nového kronikáře provádíme individuální školení formou besedy přímo v archivu.

Zatím poslední seminář kronikářů proběhl v roce 2006 za účasti padesátky zájemců. Hovořilo se o způsobu vedení kroniky, příloh a fotokroniky, které události zaznamenat a které naopak pominout, jakým chybám se vyhnout. V rámci doplňkového tématu se uskutečnila odborná přednáška o sociálním a pracovním rozvrstvení kronikářů okresu Vyškov v období první republiky, o kronikářských zápisech týkajících se národopisu tohoto regionu i dalších možnostech spolupráce archivu a kronikářů.

"O zájmu kronikářů vypovídá i délka trvání semináře – téměř čtyři hodiny. Přímo v prostorách konání akce sice nebyly vystaveny obecní kroniky, ale kronikáři měli možnost navštívit badatelnu archivu a kroniky si podle svého výběru prohlédnout. Při zmiňovaném školení využilo této možnosti kolem dvaceti kronikářů," vysvětluje ředitel SOkA Mgr. Karel Mlateček, Ph.D.

Spolupráce s kronikáři přinesla pracovníkům archivu zejména lepší informovat o dění v obci (i např. při nálezu starých písemných dokumentů nebo listin), kronikářům zase archiváři pomáhají při přípravě monografií nebo jiných drobných publikací k dějinám dané obce. SOkA nabízí kronikářům komplexní metodickou pomoc ohledně vedení kroniky, ale i pomoc odbornou, a to historickou (při zpracování dílčích otázek z dějin obce) a archivářskou (např. upozornění na různé materiály, které se týkají dějin obce, a jsou uložené v SOkA). Díky dobré spolupráci archivu s kronikáři se daří téměř 98 % všech uzavřených obecních, ale i školních kronik uložit v prostorách SOkA.

 

Okres Znojmo

Do roku 1989 spadalo metodické vedení kronikářů, a to včetně proplácení ročních zápisů, pod Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Poté muzeum spolupráci s kronikáři přerušilo a v 90. letech 20. století se pořádání kronikářských seminářů ujal referát kultury Okresního úřadu ve Znojmě. Zájem kronikářů byl poměrně velký, byla tu i možnost prohlédnout si kroniky jiných obcí a vyměnit si zkušenosti. Poslední seminář pro kronikáře se uskutečnil v roce 2006 a pořádala ho soukromá firma Sekuron. Vzhledem k tomu, že se jednalo o placenou službu, školení se účastnila jen dvacítka kronikářů, a z toho jich část pocházela z jiného okresu. Na akci byl přítomen zástupce SOkA.

„Vzhledem ke stále narůstajícímu počtu dotazů adresovaných archivu ze strany kronikářů, případně zástupců obcí, se Státní okresní archiv ve Znojmě (SOkA) rozhodl uspořádat školení pro kronikáře na jaře letošního roku. Osloveny byly všechny obce náležející do působnosti našeho archivu, včetně obcí, které kroniku v současné době nevedou. SOkA provádí na žádost i individuálního proškolování nových kronikářů, dává jim nahlédnout do kronik, informuje o tom, jak má, ale i jak nemá vypadat vedení kroniky,"  říká Irena Sklenská z SOkA Znojmo a dodává „přínos spolupráce s kronikáři vidíme především ve zkvalitnění jejich práce, kronikářských zápisů a jejich obsahů, shromažďování kvalitních příloh ke kronice – zejména fotografií, pohlednic atd."

V okrese Znojmo je 148 obcí. Vedení kronik je sledováno v rámci předarchivní péče v souvislosti s kontrolami prováděnými ve spisovnách obecních úřadů. Sumární přehled o počtu obcí, které vedou kroniku, dosud nebyl pořízen. SOkA se zatím nesetkal s výraznějšími problémy s odevzdáním dopsaných kronik do trvalého uložení v archivu.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...