<p>CHŘÍČ: Občanské sdružení Propolis pořádá v sobotu 30. srpna 5. ročník hudebního a divadelního festivalu Křičfest v obci Chříč na severním Plzeňsku. Letos je festival spojen s obnovením tamního pivovaru – požehnáním nové varně.</p> <p>Tradici pivovarnictví v Chříči oživuje skupinka místních nadšenců ze spolku Propolis. Společně se snaží vrátit život podniku, který po druhé světové válce postihl stejný osud jako stovky dalších. Původně barokní panský pivovar po zestátnění v roce 1948 využívalo JZD. Veškeré zařízení prodalo do šrotu a objekt se postupně vybydloval a chátral.<br />
Mezi členy spolku patří i Petr Jakubíček „Do rekonstrukce už jsme za pět let, co tu jsme, díky drobným dárcům a podporovatelům investovali milióny korun a nespočet hodin dobrovolné práce. Sen o vaření piva se nyní mění v realitu, díky dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí. Podmínkou poskytnutí finanční podpory bylo zaměstnání osob se zdravotním postižením. A právě v okolí Chříče, v oblasti na hranici okresů a krajů, je několik ústavů pro postižené a dětských domovů. Jsme připraveni zaměstnat šest postižených chlapců, kteří již dříve pracovali v pivovaru v Rakovníku. Počítáme s tím, že by část naší produkce putovala do Plzně a také do Prahy, kde je řada tzv. chráněných kaváren, ve kterých obsluhují např. děti z dětských domovů nebo přímo mentálně postižení. Postižení tak budou u nejen u výroby našeho piva, ale také u prodeje,“ přibližuje nejbližší plány Petr Jakubíček.</p> <p>Sdružení Propolis pořádá za podpory obce Chříč během roku kromě Křičfestu také masopustní veselí, svatojánskou pouť a adventní koncert v tamním kostele, spolupracuje s okolními školami např. filmovým festivalem Mezi dráty či divadelním kroužkem. Značné úsilí věnuje činnosti regionálního muzea, zřízeného pod názvem Muzeum každodennosti v objektu raně barokní sladovny, kde se konají interaktivní prohlídky pro školy, turisty a veřejnost. Prakticky vše je možné vzít do ruky a vyzkoušet si, jak se s předměty pracuje a k čemu slouží, pro děti je připraven zábavný i poučný pracovní sešit. Ve sladovně se pořádají také příležitostné koncerty a sezonní výstavy. Letos je možno vidět historii šití našich babiček a výjimečnou expozici liturgických oděvů a textilu z chříčského kostela. </p> <p>A na co se mohou návštěvníci festivalu těšit? Zahrají kapely Echt!, Gott Revival, Banana Split, Sketa fotr, Trombenik, písničkář Vlasta Třešňák, přichystaná jsou divadelní a cirkusová představení, řemeslné tržiště a spousta zábavy pro děti i dospělé.</p> <p>více na www.kricfest.cz a www.propolis-os.cz</p>
HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.
ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.
ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).
ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.
Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.
"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské