čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Ilustrační snímek z představení
© Archiv pořadatele



Kontroverzní dílo Petry Hůlové poprvé na jevišti. Stručné dějiny Hnutí v režii Armina Petrase od března v Komedii

PRAHA: Městská divadla pražská uvedou v koprodukci s činohrami Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgart adaptaci románu Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí. Divadelní verzi napsala autorka přímo pro tuto příležitost a české premiéry se dočká 30. března v Komedii.

30.03.2019
Autor článku: 
Lucie Korbeliusová

Text o převýchově mužů v nepříliš vzdálené budoucnosti se německým divákům představil již o týden dříve, a to 24. března v Norimberku. Režisér inscenace Armin Petras není českému divadlu neznámý: jeho dramatizaci Anny Kareniny uvedlo v sezoně 2011/2012 brněnské Divadlo Reduta a před dvěma roky nastudoval v Berlíně scénické čtení hry Buňka číslo právě od Hůlové. „Mám rád Petřin smysl pro humor. Je skutečnou nekonformní intelektuálkou, feministickou punkerkou, a to je dobrý přístup“ řekl k tvorbě Petry Hůlové.

Inscenaci nazkoušel s českými i německými herci. „Rád překračuji hranice a čerpám vlivy z různých stran. Rozdíly mezi zeměmi mohou být pro inscenaci plodné,“ prozradil Armin Petras. „Navíc práce s lidmi z bývalého Československa je pro mě jako návrat domů, ke svým starším sestrám a bratrům,“ dodal Petras, který se s rodiči na konci šedesátých let přestěhoval do NDR.

Román zabývající se feminismem, resp. mužskou a ženskou otázkou, vyšel v roce 2018. Petra Hůlová poté text dramatizovala. „Psala jsem prostě jen adaptaci, a to bez ohledu na cokoli, naprosto svobodně. Teprve pak přišel na řadu Armin se svojí vizí. Jeho způsob tvorby mě naprosto uchvátil: obrovská soustředěná energie, jasná představa a nekompromisní směřování k ní,“ dodala k přístupu dramatika a režiséra autorka předlohy Petra Hůlová.

Stručné dějiny Hnutí jsou prvním velkým zahraničním koprodukčním projektem Městských divadel pražských. Mezinárodní spolupráce je jednou z klíčových aktivit, kterou Městská divadla hodlají i nadále akcentovat, ať už formou recipročních výměn, networkingu nebo koprodukcí.

Inscenace vznikla za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Ministerstva kultury České republiky a za příspěvku Bavorského státního úřadu  a Českého centra v Mnichově.

 

Petra Hůlová Stručné dějiny Hnutí

Překlad: Doris Kouba

Režie: Armin Petras

Dramaturgie: Brigitte Ostermann, Fabian Schmidtlein   

Kostýmy: Patricia Talacko

Hudba: Jörg Kleemann

Světelný design: Norman Plathe

Asistentka režie: Sophie Wolf

Hrají: Sarah Haváčová, Stephanie Leue, Martin Donutil, Felix Mühlen

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024