sobota
18. května 2024
svátek slaví Nataša
ilustrační obrázek
© zdroj: Muzeum Českého krasu



Komorní výstava „Historie sirkařství na Hořovicku“

HOŘOVICE: Od soboty 20. dubna máte možnost prohlédnout si novou výstavu v Muzeu Hořovicka. Má název „Historie sirkařství na Hořovicku“ a seznamuje zájemce s tímto již zaniklým oborem, který cca před 150 lety živil v regionu řadu obyvatel. Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 18. dubna za účasti členů Českého filumenistického svazu Martin Frantese, předsedy ČFS a Milana Tomáška, spoluautora výstavy. Na vernisáži vystoupili žáci Květuše Ernestové ze ZUŠ Josefa Slavíka Hořovice.

od 19.04.2019 do 08.09.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Muzeum Hořovicka ve spolupráci s Českým filumenistickým svazem na letošní sezónu opět připravilo oživení stálé expozice formou komorní výstavy. Tentokrát se pozornost zaměřila na méně známou kapitolu z historie regionu, kdy na přelomu 19. a 20. století bylo Hořovicko nejen proslulou slévárenskou oblastí s produkcí umělecké litiny či smaltovaného nádobí, ale překvapivě též místem výroby sirek. Tomuto období mezi lety 1868 – 1922 se věnuje zdejší výstav prostřednictvím informačních panelů, ukázkou krabiček se sirkami i zápalkových nálepek.

Nechybí přiblížení vývoje a umístění jednotlivých továren, jejich úspěchy i okolnosti úpadku. První výroba zápalek je spojena s Moritzem Neuburgem, který odešel z Plzně hledat nové možnosti podnikání, jeho továrna však neustála krach na vídeňské burze roku 1873. Seznámíme se s přední hořovickou podnikatelskou rodinou Taussigů, kteří po zániku své sirkárny vybudovali věhlasný slévárenský závod. Továrník Jakub Taussig je pohřben na židovském hřbitově u Praskoles. Neunikne ani zajímavý osud podnikatele Julia Bondyho, který prezentoval svoji sirkárnu úspěšně na všeobecné zemské jubilejní výstavě v Praze, konané v roce 1891 ve Veletržním paláci a získal tam stříbrnou medaili. Zabýval se též výrobou nábytku a byl nájemcem lomu v katastru Tlustice, lokalitě na Štilci, kde se těžily brousky. Julius Bondy působil i jako redaktor odborného sirkařského časopisu a přispíval do periodika židovské obce. Zasloužil se o vybudování synagogy v Hořovicích, jak dokládá pamětní deska připomínající její otevření v roce 1904.

I v tomto roce pokračuje spolupráce Muzea Hořovicka s Národním památkovým ústavem. Návštěvníci, kteří si do jedné hodiny po poledni koupí lístek do zámku Hořovice, dostanou zadarmo volnou vstupenku do blízkého muzea.

Otevírací doba muzea:

duben, květen, říjen -  víkendy, svátky 9:00-12:00 a 12:30-17:00

červen, červenec, srpen, září - denně kromě pondělí 9:00-12:00 a 12:30-17:00

Vstupné:

30 Kč plné / 20 Kč snížení / 10 Kč skupinové / 70 Kč rodinné

Více o programu Muzea Českého krasu naleznete na www.muzeum-beroun.cz

Zdroj: Mgr. Vlastimil Kerl, Muzeum Českého krasu, příspěvková organizace

Mohlo by vás také zajímat...