neděle
26. května 2024
svátek slaví Filip
Den pro dětskou knihu v krajské knihovně ve Zlíně



Knihovny nejsou jen půjčovnami

Autor článku: 
KKFB

<p>ZLÍNSKÝ KRAJ: 400 knihoven, 5741 akcí, 88 tisíc čtenářů, 2,5 milionu návštěvníků a přes 5 milionů výpůjček = knihovny ve Zlínském kraji. O tom, že v knihovně nejsou jen knihy, se knihovny snaží přesvědčit své čtenáře a veřejnost už řadu let.</p> <p>Své prostory prezentují jako místa pro trávení volného času dětí, mládeže i dospělých. Tomu přizpůsobují vybavení nábytkem, technikou a především nabídku kulturních a vzdělávacích akcí. Připravují v mnohem větší míře programy pro děti a teenagery, besedy pro školy, setkání s autory, divadelní představení, soutěže a další atraktivní akce.<br />
„Jen v loňském roce se ve veřejných knihovnách Zlínského kraje uskutečnilo 5741 kulturních a vzdělávacích akcí, a to je o 352 více než v roce předchozím“, říká Zdeňka Friedlová ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše. </p> <p>Mnohé knihovny se se svými aktivitami připojily k celostátním kampaním a akcím organizovanými Svazem knihovníků a informačních pracovníků (SKIP): Březen – měsíc čtenářů, literární soutěž pro děti Kde končí svět, Týden knihoven, Den pro dětskou knihu, vyhlásily a ocenily Čtenáře roku nebo pořádaly nocování spojené se soutěžemi a čtením v knihovně – Noc s Andersenem. O pestrosti pořádaných akcí vypovídají i jejich názvy: Srdíčkové odpoledne, Prázdninové leporelo, Muzikoterapie, Pirátský bál, Literární cyklotoulky, Poseroutkování… Knihovny také hostily populární spisovatele a známé osobnosti: Kateřinu Tučkovou, Terezu Brdečkovou, Lucii Lomovou, Radku Denemarkovou, Markétu Pilátovou, Ludvíka Vaculíka, Jiřího Černého, Adolfa Dudka, Tomio Okamuru a další.</p> <p>Ve Zlínském kraji působí 400 veřejných knihoven. Knihovní síť doplňují specializované knihovny – například univerzitní, školní, muzejní, archivní, lékařské, firemní a další. Loni využilo služeb veřejných knihoven přes 2 a půl milionu návštěvníků, přes 88 tisíc čtenářů má průkazku do knihovny. Počet vypůjčených dokumentů přesáhl 5 milionů. Více než čtvrtina všech vypůjčených dokumentů pochází z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, která je největší veřejnou knihovnou v kraji. „Největší zájem mají čtenáři tradičně o beletrii – romány pro ženy, detektivky, životopisné příběhy nebo školní povinnou četbu. Čtvrtinu z celkového počtu výpůjček knih představovaly tituly naučné literatury. Naučná literatura se tradičně více půjčovala v knihovnách velkých měst a méně ve venkovských knihovnách,“ uvádí Jana Tomancová vedoucí útvaru regionálních služeb knihovnám Zlínského kraje při krajské knihovně. </p> <p>Knihovny úzce spolupracují se školami, muzei, spolky, sdruženími, které působí v městech a obcích. Pokračují v automatizování svých procesů a obnově technického vybavení, některé zakoupily čtečky elektronických knih za účelem vzdělávání svých uživatelů nebo k půjčování. V roce 2012 přibylo v kraji 23 knihoven, které mají vlastní webovou stránku, 29 obecních knihoven kraje má nově na webových stránkách umístěn svůj elektronický katalog.</p> <p>Podrobnější údaje o činnosti knihoven přináší sborník Knihovny Zlínského kraje – Činnost a výsledky veřejných knihoven 2012, který v těchto dnech vydala Krajská knihovna Františka Bartoše.<br />
Ročenka je dostupná i online na webových stránkách: www.kfbz.cz/…ost_2013.htm</p>

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ve skleníku Fata Morgana stále poletují pestrobarevní tropičtí motýli. Výstava, která se v letošním roce zaměřila na migraci, se koná už jen do 2. června. Návštěvníci se ve skleníku Fata Morgana stále setkají s oblíbenými babočkami rodu Morpho s blankytně modrými křídly, „sovími motýly“ Caligo memnon, nechybí noční obr druhu Attacus atlas, který patří mezi největší žijící motýly na světě. Nechybí ani „letající víly“ Idea leuconoe a další pestrobarevné babočky a otakárci, kteří se ladně vznášejí prostorem skleníku. Součástí letošní výstavy motýlů je i expozice vyhynulých druhů tropických motýlů s názvem Ztracená krása. Tu Botanická zahrada Praha pořádá ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
24.05.2024

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Na konci května čeká Divadlo Drak týdenní zájezd do Havany na Kubě, kde ve dnech 27.–29. 5. odehraje tři reprízy inscenace Do hajan! na 21. Světovém kongresu ASSITEJ a Festivalu scénického umění pro děti a mládež. Inscenace režisérky Veroniky Poldauf Riedlbauchové byla vybrána do programu této mezinárodní přehlídky spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů.


 
Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024