pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav



Knihovna s krajskou působností

Smíchovská pobočkaPRAHA:  Hlavní město je zřizovatelem příspěvkové organizace Městská knihovna v Praze (MKP). Má působnost na celém území našeho hlavního města, centrem služeb je Ústřední knihovna na Mariánském náměstí v Praze 1. Knihovní fond k 31. 12. 2007 tvořilo 2 272 328 položek, nejvíce zastoupena je beletrie, následují naučná literatura, hudebniny, zvukové materiály, mapy, grafické listy a reprodukce, elektronické dokumenty.

Počet registrovaných čtenářů dosáhl v loňském roce čísla 194 507, což představuje 16,1 % z celkového počtu obyvatel Prahy.

Toto je jen letmý pohled do Výroční zprávy za rok 2007. Musím se přiznat, že pod mýma rukama prošla řada výročních zpráv kulturních institucí. Ta z Městské knihovny v Praze je však naprosto výjimečná. Dokáže zcela netypickým humorným způsobem přiblížit řadu konkrétních údajů vypovídajících o její činnosti a to vše ještě doplněné dnes tolik oblíbeným komiksem. Tiskovina tak splňuje povinnost organizace vydávat každoročně výroční zprávu a zároveň je i výborným propagačním materiálem.

Pohled do historie

První veřejná knihovna v Praze zahájila svoji činnost v červenci 1891 a navázala na činnost spolkových knihoven působících ve druhé polovině 19. století. Vyhláškou ji zřídila městská rada a byla určena všem Pražanům. Knihovní fond čítal zpočátku 3370 knih, které využívali čtenáři zprvu v půjčovně a v čítárně. Knihovna se během let několikrát stěhovala, její současné sídlo ústředí bylo postaveno díky Pražské městské pojišťovně v letech 1925 – 1928 na Mariánském náměstí. Šlo o první novostavbu knihovny v Československu a potřebám knihovnictví vyhovovala až do poloviny sedmdesátých let 20. století. K dispozici byly půjčovny, studovny, čítárny denního tisku, půjčovny a čítárny pro děti, své místo zde našlo i hudební oddělení a postupně také slepecká knihovna, odborná knihovna městské správy a Sukova knihovna spisů pro mládež.  V roce 1942 vzniklo divadelní a filmové oddělení.

Doba nacistické okupace se nesla ve znamení stagnace, po únoru 1948 pak nastala ideologizace veškeré činnosti knihovny. Ve druhé polovině 50. let začíná docházet k obnově odborné úrovně knihovny, v šedesátých letech bylo otevřeno 12 nových poboček. Období tzv. normalizace s sebou přineslo zmrazení mezinárodní spolupráce, ustrnutí činnosti a trvalo řadu let, než se situace zlepšila. Během osmdesátých let došlo k modernizaci poboček, otevření nových knihoven a k racionalizaci jejich sítě. V roce 1982 pronikly do knihoven počítače, které se začaly využívat k centrální evidenci knihovního fondu a ke katalogizaci. Poslední desetiletí minulého století se uskutečnila optimalizace sítě poboček a umístění do vhodných prostorů. V letech 1996 až 1997 proběhla rekonstrukce budovy na Mariánském náměstí, spojená s novým pojetím služeb a úplnou automatizací knihovnických agend. Pro čtenáře se knihovna otevřela na jaře 1998. V následujícím roce byla zahájena automatizace jednotlivých poboček.

Knihovna a její pobočky

Městská knihovna v Praze plní také funkci krajské knihovny pro území hlavního města ČR. Kromě Ústřední knihovny (ÚK) tvoří síť 43 poboček, včetně tří bibliobusů – knihoven na kolech. Pobočky jsou řízeny centrálně, nemají právní subjektivitu, knihovní fond pro ně nakupuje a zpracovává Oddělení knihovních fondů, které sídlí v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí. O to více se pak mohou věnovat samotné práci se čtenáři. Platy pracovníků poboček jsou hrazeny z rozpočtu Městské knihovny v Praze, stejně tak nájmy potřebných prostor – pouze v ojedinělých případech přispívají na úhradu pronájmů příslušné městské části. Týká se to např. pobočky na Pohořelci nebo na Smíchově – Ostrovského a jde o vstřícný krok místního zastupitelstva ke svým občanům.

V roce 2008 prošla MKP auditem. Není tajemstvím, že audit navrhl uzavřít 15 poboček, které navštěvuje kolem 20 tisíc čtenářů. Rada a starostové městských částí však takové masivní uzavírání nepodpořili, a proto byl rozpočet MKP dorovnán do částky, která umožní jejich provozování i letos. To však neznamená, že se knihovní síť v budoucnu nebude měnit. První změna se plánuje v pobočce Dejvice, která se z nevyhovujících prostor v září 2009 přestěhuje do nové Národní technické knihovny. Podobné řešení situace se již mnoho let hledá pro pobočku Pankrác, která funguje v prostoru nevyhovujícím požadavkům na moderní knihovnu 21. století.

Místní knihovny

Najdeme je zejména v okrajových městských částech naší metropole. Je jich 39, včetně hospicové knihovny Cesty domů, kterou provozuje v Holešovicích stejnojmenné občanské sdružení. Jsou ve zcela odlišném postavení, co se týče financování. Příslušná městská část hradí nájem, energie i plat pracovníků (provozní i mzdové náklady na provoz knihovny). Místní veřejné knihovny (MVK) samy provádí akvizici i zpracování knihovního fondu. Na nákup knih jim přispívá také pražský magistrát, který rozděluje finanční prostředky na akvizici na základě statistických údajů o počtu čtenářů. MKP měla v roce 2008 vyčleněno ve svém rozpočtu na plnění regionální funkce, dané knihovním zákonem, částku 2 886 tisíc Kč. Výměnné soubory vytváří knihovna od roku 2003, na jejich nákup jde ročně kolem 150 tisíc Kč, využívá je více než dvacet MVK. Jde o službu, která se těší velkému zájmu, stejně jako konzultace a nákup technického vybavení. Zatím co MKP využívá speciálně vyvinutý systém Koniáš, místním knihovnám slouží systém Clavius.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024