ČR: V říjnu 2022 spustilo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií České republiky projekt Benchmarking muzeí a galerií (dále jen BMG). Projekt nabízí muzeím a galeriím možnost porovnávat své výkony s údaji ostatních muzeí s podobnou charakteristikou.
Na webových stránkách projektu (benchamrkingmuzei.cz) byla spuštěna první verze BMG, která je v této fázi omezena na zpracovávání výkonnostních dat muzeí a galerií, které jsou zřizovány státem a veřejnou správou, tj. kraji a obcemi. Muzea jiných zřizovatelů tato etapa projektu zatím nezahrnuje.
Jak to funguje?
K datům z projektu mají přístup zpravodajské jednotky ročního výkazu o muzeu a galerii pod stejnými přístupovými údaji, jakými se přihlašují do elektronických formulářů NIPOS. Přihlášení uživatelé si v projektu mohou navolit srovnávací skupinu podle 5 nastavitelných filtrů – rok, region ČR, zřizovatel, specializace muzea a velikost sbírky. Pokud by však zahrnovala méně než 5 institucí, výpočty výkonů nebude možné sledovat.
Uživatel má po přihlášení k dispozici celkem 75 indikátorů (ukazatelů), díky nimž může porovnávat výkony své instituce v různých úrovních. Ty jsou rozděleny do 7 tematických skupin. Vedle skupin sledujících základní ukazatele jako jsou ekonomické výkony, výstavní plocha, počet sbírek či návštěvnost se jedná o více specificky zaměřené skupiny ukazatelů zkoumající odbornou a výzkumnou činnost muzeí či jejich kulturní a vzdělávací programy.
Komu je projekt určen?
Vedle respondentů ročního výkazu o muzeu a galerii je BMG určen také anonymním uživatelům. Veřejnosti se zájmem o data v oblasti muzeí a galerií budou k dispozici pouze agregovaná data s podmínkou, že data a informace získané z projektu budou použity pouze pro účely benchmarkingu a zásadně nekomerčním způsobem.
Jak registrovaní, tak anonymní uživatelé mají přístup k datům v desetileté časové řadě a podle nastavených parametrů je možné údaje prohlížet buďto ve webovém prohlížeči, nebo stáhnout v Excelové tabulce. Ve webovém rozhraní je k dispozici také funkce, která z datové řady vytvoří přehled ve statistických grafech.
Jsou data anonymní?
Přihlášeným muzeím a galeriím se zobrazují pouze individuální data z jimi vyplněného ročního výkazu o muzeu a galerii. Ostatní uživatelům se tyto údaje nezobrazují a nemají je k dispozici. Uživatelé tedy porovnávají své údaje s agregovanými údaji ostatních muzeí a galerií podle nastavených parametru, tak aby byl splněn § 16 o povinnosti mlčenlivosti a ochraně důvěrných statistických údajů zákona o státní statistické službě (č. 89/1995 Sb.). Pokud by uživatel zvolil parametry, podle kterých bude v agregované skupině méně než pět subjektů, data se nezobrazí. Tím je zamezeno tomu, aby mohl kdokoliv odhadnout data subjektů ve skupině s malým zastoupením zpravodajských jednotek. Anonymním uživatelům, tedy těm, kteří nevyplňují statistický výkaz či nespadají do skupiny muzeí a galerií, pro které je BMG určený, se žádná individuální data nezobrazují.
Výkaz o muzeu a galerii
Nejnovější údaje, které jsou nyní uživatelům BMG k dispozici, jsou údaje z Kult (MK) 14-01 Ročního výkazu o muzeu a galerii (muzeu výtvarných umění) za rok 2021. Sběr dat za rok 2022 bude probíhat od ledna do března roku 2023 a předběžné výstupy z výkazů budou k dispozici v červnu roku 2023 na webu NIPOS. Podrobné výstupy z výkazů budou k dispozici na podzim roku 2023, kdy budou uvolněna také aktuální data do projektu BMG.
Výkaz o muzeu a galerii je součástí Programu statistických zjišťování, který obsahuje seznam zjišťování stanovených zákonem o státní statistické službě. Do tohoto seznamu jsou zařazena všechna muzea a galerie (muzea výtvarných umění) věnující se činnosti muzeí podle statistické klasifikace CZ-NACE 91.02. Výkaz je zároveň součástí rezortní statistiky Ministerstva kultury a za jeho zpracování zodpovídá NIPOS.
Článek byl publikován ve Věstníku AMG 6/2022 (https://www.cz-museums.cz/UserFiles/file/2022/Vestnik%20/6_2022_komplet_mensi.pdf)
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.