sobota
4. května 2024
svátek slaví Květoslav
Interiér věže
© Ateliér chmelík & partneři



Hradečtí architekti získali za citlivou rekonstrukci Bílé věže prestižní ocenění

HRADEC KRÁLOVÉ: Když mezi lety 1574 a 1581 Bílá věž na západním okraji Velkého náměstí v Hradci Králové vyrůstala, tehdejší architekti možná ani nedoufali, že by mohla stát i o více než 450 let později. Dnes se ale tato goticko-renesanční stavba těší z rok nového „kabátu“, za který získala i prestižní cenu Grand Prix architektů za rok 2016. Rekonstrukce 72 metrů vysoké věže vyšla na necelých 53 milionů korun a autorem, a zároveň vítězem ceněné architektonické soutěže, je ateliér architekti chmelík & partneři.

Základní koncept našeho řešení vychází z potřeby celkové rekonstrukce stavby a prolínání jednotlivých stavebních celků v čase a prostoru. Bílá věž dostala úplně nový kabát a velké překvapení vás čeká i uvnitř. Návštěvy rozhodně nebudete litovat,“ zve k prohlídce Bílé věže autor projektu Ing. arch. Jaromír Chmelík.

Věž, která dříve sloužila jako zvonice, prošla během historie celou řadou oprav. Snad největší rekonstrukční práce probíhaly v poslední čtvrtině 20. století, kdy ale zásahy ovlivnily statiku věže. Dalším problémem byla nevhodná přístavba pokladny věže. Poté, co při čistění povrchů došlo k narušení historických materiálů, vznikl impuls ke kompletní rekonstrukci objektu. Základní koncept řešení vycházel z celkové potřeby rekonstrukce stavby, doplněný snahou vnést nový život do kulturní památky a o princip prolínání jednotlivých stavebních celků v čase a prostoru.

Do vyčištěného historického prostoru věže byl po odstranění všech nežádoucích a nehodnotných konstrukcí vložen nový současný prvek interiéru – schodiště, podesty, výstavní a interaktivní prvky s výukovými a zábavnými programy. Novinkou jsou posuvná spodní ramena schodišť ve zvonovém patře. Do před rekonstrukcí zcela nepřístupné místnosti nad vstupem kaple sv. Klimenta bylo umístěno umělecké dílo – artefakt – unikátní 3,8 m vysoký skleněný model Bílé věže v měřítku 1:20. Model zachycuje Bílou věž v prolnutí s předpokládanou podobou původní gotické kaple, z níž věž vyrůstá.

 „Památka samotná získala znovu svůj původní vzhled a sama o sobě se opět stala dominantní kulturní památkou v Hradci Králové. Moderní přístavbou sloužící k pohodlnému odbavení návštěvníků a multimediálními technologiemi získala věž obrovskou přidanou hodnotu pro využití v cestovním ruchu. Z rekonstrukce jsem naprosto nadšen, ostatně jako její návštěvníci,“ říká s úsměvem provozovatel Bílé věže Miroslav Franc.

Rekonstrukci Bílé věže neměl na starosti pouze ateliér architekti chmelík & partneři, ale citlivě s nimi spolupracoval i vedoucí odboru památkové péče Ing. arch. Jan Falta. „Při hodnocení úspěšné obnovy Bílé věže nelze zapomenout na iniciativní přístup zhotovitele stavby, s kterým mohl památkář i architekt dosáhnout naplnění stavby. Obnova Bílé věže je díky skloubení historického i nového unikátní a v Českých zemích nemá obdoby.“ má radost Falta.

Všechny prvky, které se do rekonstrukce promítnuly, ocenila porota soutěže. „Jedná se o mimořádně zdařilou opravu exteriéru a interiéru věže, při které byl zvolen mimořádně šetrný restaurátorský postup. Podařilo se tak vytvořit dokonalou symbiózu historické věže s moderní přístavbou pokladny. Realizace rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové působí impozantně a kvalitou všech provedených prací dokonale. Kvalifikace, erudice, houževnatost a trpělivost jsou nepochybně vlastnostmi autora projektu, který se celou svou osobností do předmětné rekonstrukce doslova obtiskl,“ pochválila ateliér architekti chmelík & partneři mezinárodní odborná porota.

Bílá věž je pro veřejnost otevřena každý den včetně víkendu od 9 do 18 hodin.

Mimo klasických prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin.
Prohlídka stojí 60 Kč, děti do 15 let zaplatí o dvacet korun méně.

 

Klára Conková
PR consultant 
M +420 778 536 674
E: klara.conkova@prkonektor.cz
PR.Konektor
náměstí Republiky 1081/7
110 00 Praha 1

www.prkonektor.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024