JIHLAVA: Že historie může být i zábavná, dokazuje nová publikace, kterou vydala jihlavská radnice. Minulost a přítomnost města je popsaná jako příběh dvou ježků Kamila a Marie formou komiksu. Do příběhu jsou přirozeně zapracovány pověsti i skutečné události, s nadsázkou, humorem i lehkou fikcí...
Nová publikace vypráví třeba o tom, kde se na území dnešní Jihlavy vůbec vzalo stříbro, které se tak zásadně podepsalo na rozmachu města, jak to bylo s jeho objevem, pamatuje na jihlavské pohromy, nechybí osobnosti jako Gustav Mahler, hokejový tým Dukla nebo festival dokumentárního filmu.
Komiks je dílem jihlavské grafičky a výtvarnice Evy Bystrianské a volně navazuje na její úspěšný film, „papírový dokument“ O Ježkově, který vznikl před čtyřmi lety. Lehké zábavné čtení pro mladé a mladé duchem s názvem O Ježkově – průlet historií města Jihlavy je k mání v turistickém informačním centru za 50 korun.
ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.
ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.