čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Moravská filharmonie Olomouc
© archiv pořadatele



Haydnovo oratorium mělo premiéru na Velký pátek. V tento sváteční den zazní i v olomoucké Redutě

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravuje na pátek 19. dubna od 19:00 tradiční Velikonoční koncert. Do velikonoční atmosféry posluchače tentokrát naladí proslulé oratorium Josepha Haydna Stabat Mater z roku 1767.

19.04.2019
19:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Haydnovo oratorium zpracovává středověkou sekvenci ztvárňující bolest Panny Marie truchlící nad smrtí svého ukřižovaného syna. Autorství tohoto textu bývá přisuzováno italskému františkánovi Jacoponu da Todi. Haydnovo zhudebnění je rozvrženo do 16 oddílů – šesti sborů (často doplněných sólovými hlasy), které rámují větší významové celky díla, sedmi árií a jednoho duetu. V souladu s tragickou náladou textu je celá polovina částí v mollové tónině a většina jich je v pomalých tempech. Závěrečnou katarzi přináší sborová fuga na slova Paradisi gloria. Amen. Její jasnou náladu dotvářejí jásavé vstupy sólového sopránu. Stabat Mater se řadí k těm Haydnovým dílům, která stylově navazují na umělecký koncept Sturm und Drang. Expresivita a vypjatá dramatičnost těchto skladeb předjímá estetické ideály romantismu.

Premiéra kompozice se konala na Velký pátek 17. dubna 1767 ve dvorní kapli v Eisenstadtu. „Sám Haydn dílu přikládal mimořádný význam a poslal jej k posouzení k jednomu z nejproslulejších tehdy žijících operních skladatelů – Johannu Adolphu Hassemu, který na sklonku svého života působil ve Vídni. Hasse ocenil kvality skladby a zasadil se o jeho první vídeňské provedení, k němuž došlo na Velký pátek 2. dubna 1768 v řádovém chrámu milosrdných bratří v Leopoldstadtu za Haydnova řízení,“ připomíná historii oratoria ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman. Stabat Mater bylo Haydnovým prvním velkým skladatelským úspěchem, jeho četná provedení v následujících letech zahájila skladatelovu celoevropskou slávu.

S Moravskou filharmonií Olomouc se provedení proslulého díla zhostí Kristýna Vylíčilová (soprán), Jarmila Balážová (mezzosoprán), Václav Čížek (tenor) Roman Hoza (bas), Akademický sbor Žerotín se sbormistrem Pavlem Koňárkem a dirigentské taktovky se ujme Vojtěch Spurný.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény a za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024