neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
Logo
© Archiv pořadateleHasil je zase král. Zlatého ledňáčka si z Finále Plzeň odnáší Král Šumavy: Fantom temného kraje z dílny Voyo Originál

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Autor článku: 
Michal Prokeš

„V krátkém čase byly pro svou kvalitu dvěma různými festivaly oceněny hned dva naše Voyo Originály. Po necelých dvou letech, co jsme do toho šlápli? Jsem nadšený. Věřím, že i ti, co si platí Voyo, mohou mít ze svého rozhodnutí dobrý pocit,“ říká ředitel vývoje TV Nova a Voyo a zároveň kreativní producent série Král Šumavy: Fantom temného kraje Michal Reitler a dodává: „Jsem opravdu rád za celý tým Krále Šumavy, že kromě silných diváckých ohlasů přišel i silný ohlas od odborníků. Zvlášť pak v těchto dnech, kdy jsou už hluboce ponořeni v natáčení druhé série tohoto strhujícího příběhu odvahy a odpovědnosti.“

„Král Šumavy je skvělá příležitost ukázat mladé generaci znepokojující část československé historie. Bylo skvělé pracovat s nastupující generací herců. Chtěl jsem, aby výsledek byl divácký a přitom nebyl plytký a povrchní,“ říká režisér série, šestinásobný držitel Českého lva David Ondříček a dodává: „To, že je série oceňovaná, je úžasným zadostiučiněním všem tvůrcům, kterým tímto děkuji. Velice se těším na pokračování pod vedením talentovaného režiséra Damiána Vondráška.“

Mezinárodní porota ve svém usnesení udává: Cenu za NEJLEPŠÍ TV FILM/MINISÉRII udělujeme projektu, který má výjimečné filmové provedení. Rádi bychom také vyzdvihli jeho skvělé herecké výkony a to, jak dobře byl napsán – přestože se jedná o historický seriál, postavy, jejich emoce a překážky, kterým čelí, u členů poroty velmi dobře rezonovaly.“

Třídílná série, jejíž druhá a třetí řada je aktuálně v přípravách, vypráví výjimečný příběh nepolapitelného převaděče Josefa Hasila. První série zachycuje jaro 1948, kdy ještě neodezněla radost z míru a Východ i Západ už se bojí třetí světové války. Hasil je tehdy čtyřiadvacetiletý pomocník v kuchyni sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. Ale politika je tím, co nakonec jeho život ovlivní nejvíce.

„Festival Finále Plzeň dlouhodobě prezentuje divačkám a divákům v mezinárodních soutěžních kategoriích i v rámci exkluzivních předpremiér aktuální televizní a internetovou tvorbu. S potěšením sledujeme vzestupnou kvalitu a žánrovou i tematickou pestrost, která je s nimi spojená, a věříme, že i do budoucna se naše publikum v tomto směru má na co těšit,“ uvedla Lenka Tyrpáková, umělecká ředitelka festivalu Finále Plzeň.

Finále Plzeň je filmový festival zaměřený na české snímky, šestidenní národní přehlídka filmové, dokumentární, televizní, internetové a studentské tvorby, událost hostící stovky českých a zahraničních filmových herců a profesionálů, akce plná doprovodných aktivit - koncertů, autorských čtení, výstav a dětských programů a největší česká filmová platforma svého druhu.

 

Král Šumavy: Fantom temného kraje

režie: David Ondříček // producent Lucky Man Production: David Ondříček, Daria Špačková // kreativní producent Voyo: Michal Reitler // kamera: David Hofmann // scénář: Tomáš Vávra, David Ondříček // literární předloha: David Jan Žák // architekt: Ondřej Lipenský // kostýmní výtvarník:  Tereza Hrzánová// umělecký maskér: Michaela Kicková// mistr zvuku: Pavel Rejholec // postprodukce: PFX, Soundsquare// produkce:  Luděk Valchář // hrají: Oskar Hes, Kristýna Podzimková, Judit Bárdos, Vojtěch Vodochodský, Gabriela Heclová, Jan Nedbal a další.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023