HRADEC KRÁLOVÉ: Galerie moderního umění v Hradci Králové vydala unikátní knížku s odlehčeným názvem Galerie moderního (č)umění, která v rámci svého segmentu publikací zatím nemá obdoby a představuje velký přínos pro popularizaci galerijní edukace.
Autorky Patricie Kaválková a Helena Šestáková, edukátorky GMU, zábavnou, odlehčenou a snadno přístupnou formou i jazykem seznamují čtenáře s královéhradeckou galerií. Ale v jistém smyslu vytvořily univerzální příručku, neboť kniha na konkrétních příkladech z GMU objasňuje principy fungování podobných institucí. Vedle historického kontextu (historie budovy, vznik a vývoj galerie) velmi výstižně, jasně a srozumitelně vysvětluje klíčové pojmy z oblasti provozu galerie, kurátorství, péče o sbírky a edukace, přibližuje hlavní galerijní profese a pozice a zároveň poskytuje návod návštěvníkům, jak se na moderní umění dívat a jak mu porozumět.
Kniha je určena především dětem od dvanácti let, ale nové informace, vědomosti a poznatky z ní načerpá i dospělý člověk. Může také fungovat jako cenný materiál pro studenty, kteří se tématem zabývají, například z VŠ oborů výtvarná pedagogika a galerijní edukace, ale i pro studenty SŠ. Přívětivost publikace a její přitažlivost pro děti podporuje velké množství ilustrací autorky Marie Juklíkové, připomínající dětské kresby, které obohacují knihu o další důležitou komunikační vrstvu a zároveň účinně podporují srozumitelnost textu.
Publikace vyšla v nákladu 1000 kusů a doporučená prodejní cena je stanovena na 290 Kč. Dostupná bude nejen v obchodě GMU, ale i u velkých knižních distributorů a také ve specializovaných knihkupectvích zaměřených na dětskou literaturu. Na pultech knihkupectví bude k dostání od 19. března 2021.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.