HRADEC KRÁLOVÉ: Galerie moderního umění v Hradci Králové vydala unikátní knížku s odlehčeným názvem Galerie moderního (č)umění, která v rámci svého segmentu publikací zatím nemá obdoby a představuje velký přínos pro popularizaci galerijní edukace.
Autorky Patricie Kaválková a Helena Šestáková, edukátorky GMU, zábavnou, odlehčenou a snadno přístupnou formou i jazykem seznamují čtenáře s královéhradeckou galerií. Ale v jistém smyslu vytvořily univerzální příručku, neboť kniha na konkrétních příkladech z GMU objasňuje principy fungování podobných institucí. Vedle historického kontextu (historie budovy, vznik a vývoj galerie) velmi výstižně, jasně a srozumitelně vysvětluje klíčové pojmy z oblasti provozu galerie, kurátorství, péče o sbírky a edukace, přibližuje hlavní galerijní profese a pozice a zároveň poskytuje návod návštěvníkům, jak se na moderní umění dívat a jak mu porozumět.
Kniha je určena především dětem od dvanácti let, ale nové informace, vědomosti a poznatky z ní načerpá i dospělý člověk. Může také fungovat jako cenný materiál pro studenty, kteří se tématem zabývají, například z VŠ oborů výtvarná pedagogika a galerijní edukace, ale i pro studenty SŠ. Přívětivost publikace a její přitažlivost pro děti podporuje velké množství ilustrací autorky Marie Juklíkové, připomínající dětské kresby, které obohacují knihu o další důležitou komunikační vrstvu a zároveň účinně podporují srozumitelnost textu.
Publikace vyšla v nákladu 1000 kusů a doporučená prodejní cena je stanovena na 290 Kč. Dostupná bude nejen v obchodě GMU, ale i u velkých knižních distributorů a také ve specializovaných knihkupectvích zaměřených na dětskou literaturu. Na pultech knihkupectví bude k dostání od 19. března 2021.
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.