HRADEC KRÁLOVÉ: Galerie moderního umění v Hradci Králové vydala unikátní knížku s odlehčeným názvem Galerie moderního (č)umění, která v rámci svého segmentu publikací zatím nemá obdoby a představuje velký přínos pro popularizaci galerijní edukace.
Autorky Patricie Kaválková a Helena Šestáková, edukátorky GMU, zábavnou, odlehčenou a snadno přístupnou formou i jazykem seznamují čtenáře s královéhradeckou galerií. Ale v jistém smyslu vytvořily univerzální příručku, neboť kniha na konkrétních příkladech z GMU objasňuje principy fungování podobných institucí. Vedle historického kontextu (historie budovy, vznik a vývoj galerie) velmi výstižně, jasně a srozumitelně vysvětluje klíčové pojmy z oblasti provozu galerie, kurátorství, péče o sbírky a edukace, přibližuje hlavní galerijní profese a pozice a zároveň poskytuje návod návštěvníkům, jak se na moderní umění dívat a jak mu porozumět.
Kniha je určena především dětem od dvanácti let, ale nové informace, vědomosti a poznatky z ní načerpá i dospělý člověk. Může také fungovat jako cenný materiál pro studenty, kteří se tématem zabývají, například z VŠ oborů výtvarná pedagogika a galerijní edukace, ale i pro studenty SŠ. Přívětivost publikace a její přitažlivost pro děti podporuje velké množství ilustrací autorky Marie Juklíkové, připomínající dětské kresby, které obohacují knihu o další důležitou komunikační vrstvu a zároveň účinně podporují srozumitelnost textu.
Publikace vyšla v nákladu 1000 kusů a doporučená prodejní cena je stanovena na 290 Kč. Dostupná bude nejen v obchodě GMU, ale i u velkých knižních distributorů a také ve specializovaných knihkupectvích zaměřených na dětskou literaturu. Na pultech knihkupectví bude k dostání od 19. března 2021.
ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.
ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.