středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Bára Prášilová: The three of us
© Zdroj: www.baraprasilova.comFotografka Bára Prášilová vydává svou první knihu Circles, obrazy úžasu

ČR: Autorská fotografická kniha Báry Prášilové s názvem Circles je souhrnem autorčiny více než dvacetileté úspěšné práce na poli vizuálního umění. Ke klasické podobě knižní přidala Prášilová edici 15 exkluzivních sběratelských boxů, jejichž součástí jsou kromě knihy 3 signované archivní fotografie. Editor knihy, newyorský kurátor a kunsthistorik PhD. Thomas Beachdel, její tvorbu charakterizuje jako „obrazy úžasu“ balancující na hraně krásy a divnosti, skutečnosti a fantazie, něhy a násilí, které vychází z autorčina smyslu pro absurditu. Imaginativní fotografie této vizuální umělkyně vznikají jako pečlivě naplánované inscenace na základě skic a s použitím rekvizit, které si sama navrhuje a často také vyrábí. Vyjadřují její touhu přenést svět snů a iluzí do hmatatelné reality. V její tvorbě, za niž získala řadu mezinárodních ocenění, najdeme mnoho motivů, které se obsesivně opakují nejen v jejích fotografiích, ale i videích či objektech.

Autor článku: 
Lucie Šplíchalová

Vizuální umělkyně Bára Prášilová se zaměřením na fotografii a film, sklidila již několik úspěchů na mezinárodním poli vizuálního umění. Kromě prestižní mezinárodní ceny Hasselblad Master v roce 2014, se stala hned dvakrát držitelkou titulu Fotograf roku (Czech Grand Design 2009 a 2011). Její první režijní počin byl v New Yorku v roce 2019 oceněn bronzovou cenou Clio Awards. Na základě exkluzivní spolupráce se společností Ikea se její dvě fotografie Windsock a Sunskirt prodávaly v limitovaných edicích po celém světě.

Jako jedna z nemnoha autorek i autorů Prášilová důkladně plánuje všechny své záběry předem a pracuje se skutečnými rekvizitami a objekty, které propůjčují konečnému dílu přidanou hodnotu a jedinečnost a povyšují prostou fotografii do sféry vizuálního a konceptuálního umění. Její skici, rekvizity a kostýmy, které smývají hranice reality, jsou nedílnou hmatatelnou součastí jejich fotografií i výstav. V poslední době rozšířila svůj kreativní prostor a tvoří i krátké filmy, které představují novou tvůrčí dimenzi pro prezentaci její virtuální reality. Dílo Báry Prášilové spojuje několik vrstev a rukopisných otisků. Prášilová nepoužívá emoce, zobrazuje spíš vyhrocené scény. Motivem fotografií jsou často děti a dominantní ženy, jejichž vysoké podpatky mohou sloužit jako nástroj svádění ale také doslova jako zbraň.

„Fotografie pro mne znamená vyjádření touhy, úžasu a také hledání balancu. Projevuje se to nejen v mých kompozicích ale i ve scénách samotných. Často fotím zezadu. Stojíme za hlavním hrdinou a pozorujeme scénu, na kterou hledí. Dýcháme mu na záda, stáváme se voyery. Zastupuje to touhu po odstupu a nadhledu. Mí hrdinové se často nachází uprostřed nebezpečné scény. To naznačuje mou touhu po odvaze postavit se nebezpečí či výzvám čelem. Symetrická kompozice, kterou využívám, zastupuje touhu po rovnováze,” vysvětluje Prášilová. 

Její první knihu definují především výrazné až agresivní barvy jako červená, oranžová, modrá. Zároveň v ní autorka vyjadřuje obrovskou něhu a zranitelnost. Název knihy Circles naznačuje kruhy. Jedná se nejen o kruhy rodinné, společenské, kolektivní, národnostní, ve kterých se pohybujeme. Kruh zároveň symbolizuje nekonečno. Autorka je chce přerušit a zároveň zůstat v jejich bezpečí. Chce změnit své okolí a vnější rekvizity svých kruhů. „Kruh nás chrání ale také omezuje. Ve svých posledních fotografiích řeším hranice, kdy jsme ještě v zóně komfortu a bezpečí a kdy nás kruh začíná uvězňovat,“ doplňuje Prášilová. 

Koncept knihy se připravoval zhruba 4 roky. Prášilová v ní shrnuje celých 23 let své tvorby a vydává poprvé v knižní podobě výběr fotografií za posledních 15 let. Uzavírá tím pomyslný cyklus své práce. Stejně tak koncepce knihy je cyklická, fotky na sebe navazují a napojují se jedna na druhou. Knihu doplňuje limitovaná edice 15 kusů sběratelského boxu. Luxusní, ručně vyráběný, číslovaný sametový box designoval Milan Nedvěd. Obsahuje podepsanou knihu a ručně šitou obálku s 3 signovanými fotografiemi, které si sběratel sám vybere z nabídky 12 archivních snímků.

“Díky tomu, že se ve svých scénách pohybuju na hranici reality a snu, bývá výroba a produkce před samotným focením značně náročná po technické i kreativní stránce. Důležitým momentem je pak pro mně i mou tvorbu jedna pouhá vteřina, kdy už je vše perfektní a připravené pro zmáčknutí spoušti. V tu chvíli se vždy na chvíli vědomě zastavím a vychutnám si štěstí plynoucí z toho, že jsem vymyslela a vytvořila úplně novou realitu. A že ji zaznamenávám a sdílím s divákem,” dodává Prášilová. 

 

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE:

 

Knihu vydává nakladatelství PositiF.

Doprovodné texty: kurátor a kunsthistorik PhD. Thomas Beachdel

Grafický design realizoval Milan Nedvěd - oceňovaný designér za knižní publikace (Nejkrásnější česká kniha, Art Books Wanted International Award, Brno Biennial International Exhibition, European Design Awards, KALEID Editions, Les Rencontres d'Arles The Book Awards).

Kniha se distribuuje ve vybraných knihkupectvích, muzeích, galeriích a bude součástí autorčiných sólových výstav.

 

video z making of:

https://vimeo.com/353792541

https://www.baraprasilova.com/book-cz  

 

VÍCE INFORMACÍ O AUTORCE:

 

MgA. Bára Prášilová Institut tvůrčí fotografie v Opavě. 

 

OCENĚNÍ (výběr):

2019 Clio Awards Bronze (Audio Visual Category) New York, USA

2019 Art Directors Club Awards 2019, Gold Award (Photography Category) Prague, CZ

2017 FotoFest Košice Grand Prix Košice, SK

2014 Hasselblad Master Gothenburg, SW

2011 Czech Grand Design Winner (Photographer of the Year) Prague, CZ

2009 Czech Grand Design Winner (Photographer of the Year) Prague, CZ

2005 Frame 005 Awards Winner Brno, CZ

 

VÝSTAVY (výběr):

2022 

Spring Salon, NOOKART Studio, Prague, CZ

Spoušt, Edel Gallery, Krnov, CZ (Group Exhibition)

Hasselblad Heroines, PhotoSchweiz, Zurich, CH (Group Exhibition)

2021 

Circles, Czech Centre Sofia, Sofia, BG 2020 Circles, The Old Palace at Blatna Castle, Blatna, CZ

The Edge of Fiction, Deák 17 Gallery, Budapest, HU (Group Exhibition) 

2019 

Art Market Budapest, Milenáris, Budapest, HU (Group Exhibition)

Just Kids, Hall 17, Prague, CZ (Group Exhibition)

I AM WOMAN, Centre of Photography Art, Yekaterinburg, RU (Group Exhibition) 

2017 

One & Three Photographs, Galerie Claude Samuel, Paris, FR

Young Czech Photography, Muzeum Gornoslaskie, Bytom, PL (Group Exhibition) 

Evolve, Rotunda, Košice, SK Immediate Temples, Museum of Modern Art, Olomouc, CZ

Evolve, IPCI, Porto, PT

2016 

School of Opava, Soiz Gallery, Passau, DE (Group Exhibition)

25 Years of the Institute of Creative Photography, House of Photography, Prague, CZ (Group Exhibition)

2015 

Evolve, Bienal Internacional – Fotografica Bogotá, Espacio Artnexus, Bogota, COPast Future, Triennale der Photographie, Container City, Hamburg, DE (Group Exhibition)

25 Years of the Institute of Creative Photography, The House of Art, Opava, CZ (Group Exhibition)

2014 

Evolve, PAC Gallery, Prague, CZ Never Happened, Photography Gallery, Panevezys, LT Never Happened, Palace of Arts, Minsk, BY

2012 

Never Happened, Czech Centre in Budapest, Budapest, HU Kitchen, Chez Lola Gassin Gallery, Nice, FR (Group Exhibition)

2011 

Now and Wow, The Langhans Gallery, Prague, CZ (Group Exhibition) 

Goldener Kentaur, Munchner Kunstlerhauses, Munich, DE (Group Exhibition) 

Concrete Island, Fotografic Gallery, Prague, CZ

Never Happened, Off Festival, X Gallery, Bratislava, SK

2010 

Quiksilver Women by Bára Prášilová, Designblok, Prague, CZ

Young Czech Women Photographers, Bratislava Castle, Bratislava, SK (Group Exhibition)

2009 

Quiksilver Women by Bára Prášilová, Grand Palais, Paris, FR

Hasselblad Masters of Photography 2009, Milk Studios, New York, NY (Group Exhibition) Quiksilver Women by Bára Prášilová, Designblok, Prague, CZ

Hasselblad Masters of Photography 2009, ArtisTree Gallery, HK (Group Exhibition)

Hasselblad Masters of Photography 2009, The DASK Gallery, Copenhagen, DK (Group Exhibition) 

Never Happened, Transfotografia Festival, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk, PL

Never Happened, Transphotograpiques Festival, Palais Rameau, Lille, FR

2008 

Prague Photo, Mánes Gallery, Prague, CZ (Group Exhibition)

2007 

Young Czech Photographers, Prospektos Gallery, Vilnius, LT (Group Exhibition)

Disegno Interno, Karlin Studios, Prague, CZ (Group Exhibition) Czech Start!, Brotfabrik Galerie, Berlin, DE (Group Exhibition) 

Frame, The Brno House of Art, Brno, CZ (Group Exhibition)

2006 

Frame 005, Central European House of Photography, Bratislava, SK (Group Exhibition) Six, House of Photography, Prague, CZ (Group Exhibition)

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Vydavatelství Radioservis představuje CD Moravia Brass Band V PŮLNOČNÍ HODINU. Moravia Brass Band je největší žesťové těleso v ČR a rezidenční orchestr Brno Brass Festu. Třicet hudebníků v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim popularizuje hru na žesťové nástroje, představuje jedinečné programy a aranžmá, zve výjimečné hosty, a především vytváří specifické uskupení: žesťový orchestr – brass band.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
07.12.2022

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

MAROKO-ČR: Česká republika slaví úspěch! Unikátní program Nositelé tradice lidových řemesel, kterým Ministerstvo kultury spolu s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici dlouhodobě uchovává tradiční lidová řemesla pro budoucí generace, byl včera zapsán do prestižního mezinárodního Registru osvědčených postupů pro zachování nemateriálního kulturního dědictví lidstva. Nominaci programu schválil 1.12. 2022 mezivládní Výbor pro ochranu nemateriálního kulturního dědictví na svém 17. zasedání v Maroku. Registr stejně jako Reprezentativní seznam UNESCO je spravován Úmluvou o zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
02.12.2022