LHOTKA: Zajímáte se o umění, přírodu a ekologii? V tom případě si poznamenejte termín 1. – 4. září 2016 do svých diářů, navštivte Mezinárodní landartový FESTIVAL TRSY ve Lhotce u Berouna a objevte LANDART v celé jeho kráse. Land art (někdy také Enviromental art nebo Earth art) a jeho umělecké přístupy byly na uměleckém poli poprvé zaznamenány v 60. a 70. letech 20. století ve Spojených státech.
Land art je ve své podstatě je odvětvím konceptuálního umění a jeho cílem je aktualizace vztahu člověka k přírodě a krajině tím, že do ni přímo zasahuje, čímž současně dochází k aranžování (instalaci) umělecké aktivity a produkce člověka přímo v přírodním prostoru. Jako takový je úzce spojen s přírodou, kde tak dochází k formování neobvyklého umění, které se vymyká všem tradicím.
V rámci festivalu se představí spousta inspirativních tuzemských i zahraničních umělců napříč uměleckým spektrem, kteří se tímto specifickým druhem uměním ve své tvorbě inspirují. Mezi jinými například známý finská umělkyně Ritta Ikonen, Allan Siegel z Maďarska nebo polská mladá umělkyně Krystyna Motyka. Z našich umělců se budou prezentovat Tomáš Hrůza, Rudolf Samohejl nebo Jana Kasalová .
Prostor dostanou také různá hudební uskupení jako Loliny Loopy, pražské experimentální elektroakustické duo, Sólistické muzikantské duo JOHUŠ MATUŠ nebo šestičlenná formace s náklonností k elektronickým tanečním stylům Hard to Frame.
Se svými příspěvky vystoupí také zajímaví přednášející - Hana Seho, věnující se pedagogické činnosti na Fakultě architektury ČVUT, kde vede i vlastní ateliér a Jiří Sádlo, který pracuje v Botanickém ústavu AVČR, kde se zabývá procesy v bývalé (cca 11000 let zpátky) a i v současné krajině.
Více informací a odkazy :
http://www.trsy.cz/
https://www.facebook.com/events/135890483500285/
https://www.facebook.com/festivaltrsy/
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.