LHOTKA: Zajímáte se o umění, přírodu a ekologii? V tom případě si poznamenejte termín 1. – 4. září 2016 do svých diářů, navštivte Mezinárodní landartový FESTIVAL TRSY ve Lhotce u Berouna a objevte LANDART v celé jeho kráse. Land art (někdy také Enviromental art nebo Earth art) a jeho umělecké přístupy byly na uměleckém poli poprvé zaznamenány v 60. a 70. letech 20. století ve Spojených státech.
Land art je ve své podstatě je odvětvím konceptuálního umění a jeho cílem je aktualizace vztahu člověka k přírodě a krajině tím, že do ni přímo zasahuje, čímž současně dochází k aranžování (instalaci) umělecké aktivity a produkce člověka přímo v přírodním prostoru. Jako takový je úzce spojen s přírodou, kde tak dochází k formování neobvyklého umění, které se vymyká všem tradicím.
V rámci festivalu se představí spousta inspirativních tuzemských i zahraničních umělců napříč uměleckým spektrem, kteří se tímto specifickým druhem uměním ve své tvorbě inspirují. Mezi jinými například známý finská umělkyně Ritta Ikonen, Allan Siegel z Maďarska nebo polská mladá umělkyně Krystyna Motyka. Z našich umělců se budou prezentovat Tomáš Hrůza, Rudolf Samohejl nebo Jana Kasalová .
Prostor dostanou také různá hudební uskupení jako Loliny Loopy, pražské experimentální elektroakustické duo, Sólistické muzikantské duo JOHUŠ MATUŠ nebo šestičlenná formace s náklonností k elektronickým tanečním stylům Hard to Frame.
Se svými příspěvky vystoupí také zajímaví přednášející - Hana Seho, věnující se pedagogické činnosti na Fakultě architektury ČVUT, kde vede i vlastní ateliér a Jiří Sádlo, který pracuje v Botanickém ústavu AVČR, kde se zabývá procesy v bývalé (cca 11000 let zpátky) a i v současné krajině.
Více informací a odkazy :
http://www.trsy.cz/
https://www.facebook.com/events/135890483500285/
https://www.facebook.com/festivaltrsy/
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.