DOBRUŠKA: Devátý ročník hudebního festivalu se v Dobrušce a okolí uskuteční od 14. září do 5. listopadu. Nabídne osm koncertů, tři nové koncertní prostory a mezi špičkovými soubory a sólisty s velkým renomé doma i v zahraničí například vítěze prestižní mezinárodní soutěže Fritze Kreislera ve Vídni či pěveckou legendu.
O programu
Festivalová předehra je na programu v sobotu 14. září v kostele sv. Prokopa v Přepychách, kde vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová a vynikající varhaník Adam Viktora. Samotný zahajovací koncert v neděli 15. září provede Komorní filharmonie Pardubice, orchestr s padesátiletou historií, s vynikajícím houslistou Janem Mráčkem a Lukášem Klánským v roli dirigenta. Stane se tak v kostele sv. Václava v Dobrušce.
Poté v sobotu 21. září se festival již tradičně vydá do Deštného v Orlických horách, kam bude na koncert Wihanova kvarteta vypraven i festivalový autobus. V neděli 29. září se opět v Dobrušce představí rakouský dirigent Robert Lehrbaumer se souborem Barocco sempre giovane. Na programu bude mimo jiné Malá noční hudba Wolfganga Amadea Mozarta.
Druhou polovinu letošního ročníku otevře 6. října v Husově sboru v Dobrušce pěvkyně Gabriela Beňačková spolu s kytaristou Lubomírem Brabcem. O týden později se v obrazárně zámku v Opočně představí nastupující hvězda současné generace klavíristů Jan Bartoš.
Vybočení z klasické hudby podobě stylu Tango Argentino! obstará Escualo Quintet, do období raného a vrcholného swingu pozvou Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, kteří 5. listopadu Festival F. L. Věka 2019 zakončí. Oba koncerty jsou zároveň pozvánkou do dvou nových míst – prostoru společnosti Servisbal Obaly, dlouholetého partnera festivalu, a zrekonstruovaného Společenského domu v Solnici.
Vstupenky
Předprodej vstupenek a ABO vstupenek v hodnotě 1400 korun na IX. ročník festivalu F. L. Věka províhá od 20. srpna na IC v Dobrušce a on-line www.kupvstupenku.cz. V tento den také začnala výměna dárkových poukazů za přenosné ABO vstupenky zaručující přednostní místa v koncertních prostorách.
Festivalový autobus
Na koncerty v Deštném v Orlických horách a v Solnici vypraví organizátoři zdarma festivalový autobus, který budou moci využít majitelé ABO vstupenek, popř. majitelé vstupenek.
Program
Festivalová předehra na obnovené varhany
Sobota 14. září v 17 hodin
Přepychy, kostel sv. Prokopa
Gabriela EIBENOVÁ (soprán) – Adam VIKTORA (varhany)
Filharmonie a vítěz Kreislerovy soutěže
Neděle 15. září v 17 hodin
Dobruška, kostel sv. Václava
Jan MRÁČEK (housle) – Lukáš KLÁNSKÝ (dirigent) – KOMORNÍ FILHARMONIE PARDUBICE
Světově respektované kvarteto
Sobota 21. září v 17 hodin
Deštné v Orlických horách, kostel sv. Máří Magdalény
WIHANOVO KVARTETO – Leoš ČEPICKÝ (primárius)
Adam SUK (varhany)
Malá noční hudba
Neděle 29. září v 17 hodin
Dobruška, kostel sv. Václava
Robert LEHRBAUMER (dirigent, tympány) – BAROCCO SEMPRE GIOVANE
Hvězda operního světa
Neděle 6. října v 17 hodin
Dobruška, Husův sbor
Gabriela BEŇAČKOVÁ (soprán) – Lubomír BRABEC (kytara)
Klavírní virtuos
Neděle 13. října v 17 hodin
Opočno, zámek – obrazárna
Jan BARTOŠ (klavír – recitál)
Tango Argentino!
Neděle 27. října v 17 hodin
Dobruška, firma Servisbal – showroom
ESCUALO QVINTET – Gabriela VERMELHO (zpěv)
Ondřej Havelka a jeho Melody Makers
Úterý 5. listopadu v 19 hodin – mimořádně!
Solnice, Společenský dům
Ondřej HAVELKA a jeho MELODY MAKERS
Více informací: www.mhf-vek.cz
ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.
Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.
„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.
ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.
ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.
ČR: Jiří Kylián, jeden z nejvýznamnějších choreografů své generace, je od letošního roku patronem Pražského komorního baletu. Rodák z Prahy strávil většinu svého života (od roku 1975) v Nizozemsku, celých čtyřiadvacet let (1975-1999) byl uměleckým ředitelem Nederlands Dans Theater. Pavel Šmok téměř před padesáti lety založil nezávislý taneční soubor Pražský komorní balet – a zůstal mu věrný až do své smrti. Kruh se uzavřel: Jiří Kylián vždy vyzdvihuje nejen originalitu a uměleckou kvalitu Šmokova díla, ale i jeho statečný boj s totalitní mocí. Jeho patronát symbolicky propojil to, co totalitní režim rozdělil – taneční divadlo, které lehce překračuje hranice, nezná jazykovou bariéru, umění pro každou lidskou bytost kdekoliv na světě, umění budoucnosti.