pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Miro Žbirka
© Foto: Petr Kahoun



Doupě Mekyho Žbirky. Na ČT art startuje nová hudební talk show

ČR: Na deset pátečních večerů se ČT art promění v Doupě Mekyho Žbirky. Legenda československé populární hudby se představí nejen jako zpěvák, ale v roli moderátora společně se svými dvěma hosty zavzpomíná na společná setkání a probere novinky z hudební scény. Prvními návštěvníky nové talk show České televize budou 26. dubna od 21.10 hodin Ondřej Havelka a Jan P. Muchow.

Autor článku: 
TZ/ika

„Miro Žbirka je jedna z iniciačních osobností, kvůli které mě hudba zajímá. Pražský výběr, STP – Soubor Tanečního Popu a Meky byli tři rozhodující interpreti na československé scéně, díky kterým jsem z fotbalového hřiště přešel do zkušebny. Díky nim mě zajímala hudba víc než góly,“ prozrazuje producent a skladatel filmové muziky Jan P. Muchow a velký propagátor swingu u nás Ondřej Havelka jej doplňuje: „Musím se přiznat, že mám velmi rád Mekyho tvorbu. Ve své nejslavnější době napsal tolik krásných melodií a tolik skutečných hitů, že je to úplně neuvěřitelné. Jsou umělci, kteří žijí celý život z jedné písně, ale Miro jich má na rozdávání.“

Postupně se v Doupěti objeví generačně i žánrově pestrá řada hostů. „Pro mě je dobré, když si povídám s někým, koho znám, s kým jsem vystupoval, protože nás spojuje téma. Není to ale nezbytně nutná podmínka. Přivítám i hosty, které znám jen jako interprety. Takovými jsou třeba raper Marpo, zpěvačka Lenny nebo Albert Černý ze skupiny Lake Malawi,“ říká Miro Žbirka. Dalšími budou například Milan Lasica, Lenka Filipová, Jaroslav Svěcený, britský producent posledních dvou Žbirkových desek Rob Cass nebo Petr Marek ze skupiny Midi Lidi.

Natáčení pořadu probíhá v prostorách pražského klubu Doupě. „Když jsme to viděli poprvé, říkali jsme si, že nic podobného bychom asi nikde ve studiu nepostavili. Návštěvníci jsou velmi blízko muzikantům a díky tomu mají daleko větší zážitek. To se snažíme dostat i do kamer, aby to zažili i televizní diváci,“ uzavírá režisér Pavel Jandourek.

scénář: Honza Vedral // režie: Pavel Jandourek // dramaturgie: Michal Utíkal // hlavní kamera: Petr Vejslík // vedoucí produkce: Alexej Guha // výkonný producent: Kateřina Kovářová // kreativní producent: Jiří Hubač // pořadem provází: Miro Žbirka

Miro Žbirka: Diváci se mohou těšit na známé písně v nových aranžích a zajímavé rozhovory

Jaký byl klíč výběru Vašich hostů?

Pro mě je dobré, když si povídám s někým, koho znám, s kým jsem vystupoval, protože nás spojuje nějaké téma. Není to ale nezbytně nutná podmínka. Mám i hosty, které znám jen jako interprety. Takový je třeba Marpo. Ale s ním mě zase spojuje moje písnička Undergrant, kterou jsem nahrál v jeho hudebním stylu.

Můžete prozradit ještě nějaké hosty, které si do Doupěte pozvete?

Určitě bych jmenoval Roba Casse, který mi v Abbey Road produkoval Double Album, a zpěváka a textaře Peta Browna, který spolupracoval například s Ericem Claptonem nebo skupinou Cream. Ještě mohu prozradit třeba Ondřeje Havelku, nebo i umělce, s kterými jsem dosud nehrál, jako jsou mladá zpěvačka Lenny nebo skupina Lake Malawi, která chce uspět na Eurovizi.

Pro jednu generaci jste silně spojen i s legendárním pořadem Rhytmick. Jak Vás vlastně baví role moderátora?

To je dobrý postřeh. Ti, kdo neznají Rhytmick, si myslí, že to je pro mě poprvé, co moderuji televizní pořad. Tehdy jsem získal nějaké zkušenosti s moderováním, ale šarmem Doupěte by mělo být i to, že těch zkušeností nemám příliš. Sám vím, že nepředvádím čistě profesionální moderátorský výkon a režisér si možná občas ze mě trhá vlasy. Díky mým zkušenostem ale vím, že vždy se to dá sestřihat…

Proč by měli diváci sledovat Doupě Mekyho Žbirky?

Uvidí zajímavé hosty a uvidí je naživo hrát. Někdy to jsou neobvyklá spojení hudebníků nebo neobvyklé aranže známých písní.  Doufám, že se něco dozvědí i v rozhovorech. Třeba Honza Muchow vysvětlí, jak uspěl v Anglii. Pro mě osobně byl unikátní zážitek, když tu zahrál houslový virtuóz Jaroslav Svěcený.

Jak se Vám hraje v Doupěti?

Prostor je vytvořen s láskou k hudbě, což tu dýchá z každého místa. Bicí jsou tu neustále připravené. Myslím, že je to skvělé místo pro natáčení pořadu, ve kterém se snažíme projít všemi hudebními žánry. Dojde dokonce i na klasiku.

Zdroj: Karolína Blinková, tisková mluvčí ČT

 

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024