ČR: Pořadatelé akce 72 hodin registrují první desítky dílčích projektů. A přibývají další. Známá dobrovolnická akce 72 hodin, organizovaná Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), eviduje po pěti dnech od spuštění online registrace už přes 60 projektů. A každou hodinou přibývají další. Zároveň se potvrzují předpoklady pořadatelů, že půjde o celou pestrou škálu nejrůznějších nezištných aktivit. Letošní ročník 72 hodin – v pořadí již pátý – se uskuteční v termínu od 13. do 16. října.
V tomto rozmezí chtějí nadšenci po celé naší republice „pomáhat, protože chtějí“.
Registrace jejich dílčích projektů byla spuštěna na projektovém webu https://www.72hodin.cz/2016/download.
„Není nic krásnějšího, než pomáhat druhým, a proto si velmi vážím lidí, kteří svojí dobrovolnou prací vylepšují prostředí, ve kterém žijeme,“ pronesla na jejich adresu tenistka Karolína Plíšková. Spolu se sportovkyní převzali patronát nad letošním ročníkem zmíněné akce ještě režisérka Alice Nellis, herečka Veronika Kubařová, herec a scénárista Matyáš Valenta.
Podobně jako v uplynulých letech počítají pořadatelé 72 hodin i v roce 2016 s účastí především dětí ze školních tříd a z kamarádských part, stejně jako dobrovolníků z rozličných dětských a mládežnických spolků. K nim – ale i k jednotlivcům rozhodnutým přidat se k dílčí akci organizované třeba někým jiným z jejich městské části, městečka či vesnice – tedy směřují povzbudivá slova Karolíny Plíškové: Všichni, kteří se projektu 72 hodin účastní, mají můj obdiv a podporu.“
A všem těm, kteří to s pomocí druhým, přírodě či svému okolí myslí opravdově, je nyní na výše uvedené adrese projektového webu k dispozici registr akcí. Svůj dílčí projekt tam mohou registrovat nejlépe v předstihu, ale prakticky až do samotného závěru letošního ročníku.
Loni se do takto přihlášených 620 akcí pustilo přes 29 000 lidí. Vzhledem k tomu, že se jednalo o již čtvrtý ročník 72 hodin a že srovnání čísel i za předchozí léta vyznívá stejně – vždy ve prospěch mladšího z obou porovnávaných ročníků – dá se dnes už hovořit o trendu. Nakolik bude patrný i letos, uvidíme zhruba za pět týdnů.
Projekt 72 hodin není ovšem výsadou pouze dobrovolníků v České republice, ale také v jiných evropských státech, kde probíhá. Například na Slovensku, ve Švýcarsku, v Maďarsku, v Rakousku, ve Slovinsku či v Bosně a Hercegovině.
Česká rada dětí a mládeže byla založena v červenci 1998 osmi sdruženími dětí a mládeže. Dnes sdružuje 98 členských organizací (mezi nimi většinu celostátních organizací dětí a mládeže), představujících kolem 200 000 individuálních členů. Členy ČRDM jsou sdružení velmi malá i ta největší, včetně deseti krajských rad mládeže. #CRDM_cz
72 hodin jsou tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se po celé ČR konají již po páté. Projekt České rady dětí a mládeže nabízí malým i odrostlejším dobrovolníkům šanci zažít neopakovatelné zážitky se svými kamarády a hledat odpověď na otázku – Dokážeme za 72 hodin zlepšit své okolí? #72hodin
Česká rada dětí a mládeže
Senovážné nám. 977/24
110 00 Praha 1
telefon: 211 222 860
fax: 272 049 680
datová schránka: vfq5xz4
e-mail: sekretariat@crdm.cz
web: www.crdm.cz
KONTAKTNÍ OSOBA
Soňa Polak
PR a komunikace
Sona.polak@crdm.cz
mobil: 773 555 202
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.