pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Stříhání pásky starostou města a vzácnými hosty, foto: Evžen Pajskr



Do Hostinného se vrátila historická paměť

Autor článku: 
Ing. Martin Němec

<p>HOSTINNÉ: Hostinné na Trutnovsku včera začalo psát novou historii františkánského kláštera. Rekonstrukce areálu původně dostavěného v roce 1684 a postupně užívaného jako klášter, ale i jako sklad obuvi či celulózy se stala jednou z nejnáročnějších investičních akcií v historii tohoto podkrkonošského města.</p> <p>Za celkem 50 miliónů korun se od roku 2010 ruina postupně měnila na kulturní a společenské centrum. Projekt byl z valné části financován z regionálního fondu rozvoje Evropské unie a včera v poledne otevřen pro veřejnost.</p> <p>Klášter, který ještě před lety hyzdil střed města, je jedinou dochovanou památkou stavitele Wolfganga Dienzenhofera na území Čech. Stavba je zajímavým příkladem raného barokního konventu, který se zachoval až do současnosti v téměř původní podobě. V areálu je obdélníková budova s vnitřní zahradou, původní konvent, kde žili a pracovali mniši, zahradní domek a velká plocha, kde vyrůstá stejně jako v minulosti bylinná zahrada a ovocný sad. Společně s opraveným kostelem, který je součástí areálu a přilehlým parkem tak vznikla klidová zóna přímo ve středu města.<br />
„V areálu kláštera začala ještě před dnešním otevřením fungovat moderní městská knihovna, je zde zázemí pro různé spolky, čítárna, koncertní sál, městská muzejní expozice a zajímavá je i expozice historických včelích úlů dlabaných ze dřeva,“ uvedl starosta města Karel Klíma.<br />
„Věříme, že celý areál přispěje ke zkvalitnění života našich obyvatel, ale obohatí i klienty a návštěvníky Rehabilitačního centra v Hostinném a turisty, kteří městem zatím jen projíždějí. Protíná nás Labská cyklostezka č. 24 jejíž popularita rok od roku roste a rekonstruovaný areál se zahradou, parkem a odpočinkovou pergolou bude určitě příjemnou zastávkou pro cykloturisty. Muzejní expozice v prvním patře kláštera jsou vybaveny bezbariérovým přístupem,“ dodal Klíma.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024