čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Z inscenace
© Michal KnavaDivadlo Exil čeká další premiéra: rodinné drama Tanec na konci léta

PARDUBICE: V úterý 14. května uvede pardubická komorní scéna v premiéře slavnou hru irského dramatika Briana Friela Tanec na konci léta. Dojemná inscenace vypráví příběh pěti rozdílných sester, které stojí na prahu životních změn. Zachycuje dobu před vypuknutím druhé světové války, kdy se tradiční irský život potýkal s modernizací a změnami.

14.05.2024
Autor článku: 
Kateřina Fikejzová Prouzová, principálka Divadla Exil

Režie se ujal zkušený herec Ladislav Špiner, který je od roku 2007 kmenovým členem Východočeského divadla Pardubice. Na své domovské scéně ztvárnil desítky rozmanitých rolí, od Peera Gynta přes Amadea a Mefista až po Kabaretiéra v muzikálu Cabaret. Je držitelem Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let. S divadelníky z Exilu spolupracuje už podruhé. Poprvé to bylo v roce 2017 při nastudování inscenace Kuřačky a spasitelky, která se stala jedním z nejúspěšnějších exiláckých titulů vůbec.

Tentokrát pro spolupráci padla volba na hru Tanec na konci léta irského dramatika Briana Friela. Jeho texty se vyznačují lidskostí, komplexními postavami a smyslem pro dialog. Titul se také dočkal v roce 1998 filmového zpracování s Meryl Streep v hlavní roli.

Divák se ponoří do světa irského venkova a do života sester Mundyových. „Tato hra má v sobě radost, lásku, pokoru, řád, ale také obyčejné lidské pochybení, zklamání. Co se týká vztahů, jde velmi do hloubky. Moc se mi líbí fráze ze hry, kterou jsem si napsal do textu jako motto – atmosféra opravdovější než příběh,“ říká režisér Ladislav Špiner.

Příběh, zasazený do léta roku 1936, je vyprávěn skrze vzpomínky Michaela, který líčí poslední rodinné léto, kdy byl svět ještě v pořádku. Diváci budou svědky událostí, kdy rádio hrálo hity, slavily se svátky Lughnasy a nebylo těžké propadnout bláznivému omamnému tanci.

Ačkoliv má Divadlo Exil na svém repertoáru aktuálně osm inscenací a hraje dvakrát týdně, jedná se o soubor složený z amatérských herců. „Pochopitelně proces zkoušení je odlišný než s profesionálními herci. Je to mnohem delší, a to je možná důvod, proč mě baví v Exilu režírovat,“ vysvětluje Ladislav Špiner s tím, že ukazuje hercům způsoby, jak se více ponořit do své postavy a propojit se s daným tématem.

Na jevišti se představí pětice hereček: Kateřina Fikejzová Prouzová, Naďa Kubínková, Simona Andrejsová, Vladimíra Goga a Karolína Davidová. Z herců se pak diváci mohou těšit na Václava Lojšku, Ondřeje Broulíka a Martina Žatečku. První repríza je naplánovaná na 15. května 2024. Vstupenky jsou k dispozici na webových stránkách divadla a v síti smsticket

Rodinné drama Tanec na konci léta bude už 107. nastudovanou inscenací Divadla Exil. To působí kontinuálně v Pardubicích od roku 2000. Ansámbl tvoří pětatřicet členů. Sál pro šedesát lidí sídlí pod prvorepublikovou Machoňovou pasáží.

 

Více o inscenaci: TANEC NA KONCI LÉTA

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.05.2024