pátek
1. listopadu 2024
svátek slaví Felix
Ilustrační foto Ivo Mičkal



Dílna pro divadelníky a žongléry

Autor článku: 
mis

<p>BUDIŠOV U TŘEBÍČE: Brněnské Divadlo Kufr připravuje letos již podesáté Mezinárodní žonglérsko-divadelní dílnu pod názvem ALEJE 2011. Je určena žonglérům, kejklířům a divadelníkům všech „pokročilostí“.</p> <p>Dílna proběhne ve dnech 20. ‒ 26. srpna 2011 ve sportovním areálu DTJ v Budišově u Třebíče.</p> <p> Hlavním lektorem letošního setkání bude žijící žonglérská legenda Sergej Ignatov, držitel světového rekordu (1973) v počtu žonglovaných předmětů ‒ kaskáda s jedenácti kruhy. Německý spisovatel Karl Ziethen zařadil Sergeje Ignatova mezi čtyři největší světové žongléry.</p> <p> Pod jeho vedením se budou účastníci dílny věnovat především tradiční „Ignatovské” technice žonglování s míčky (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7…), kruhy (až 11!) a kužely.<br />
To, co se snaží Sergej Ignatov předat na svých seminářích, je především dokonalá žonglérská technika vycházející z biomechaniky těla. Je možné ji popsat jako nejekonomičtější, nejpřímější a nejefektivnější pohyb rukou k výhozu a chytu žonglovaného předmětu, který umožní žonglérovi nejpřesnější hody pro dosažení vysokého počtu vyhazovaných předmětů. Přitom zdůrazňuje aktivní zapojení celého těla ve správném – uvolněném postoji, připraveném korigovat sebemenší odchylku ve výhozu přemístěním těla do místa, které umožní opět správné chycení v ideální pozici rukou.</p> <p> Dále Divadlo Kufr, alias Adéla Kratochvílová a Dáša Trávníková, nabídne dílnu akrobacie, divadla, základů kontaktního žonglování s míčky a kužely, dílnu žonglování a rytmu (jako lektorka se zapojí Marika Antonova), dílnu relaxace a masáží.</p> <p> Nebude chybět ani tradiční dílna Pantografie ‒ “Divadla v obrazech” německého herce a fotografa Franze Bauera. Pantografie se snaží postihnout vývoj a scénické uspořádání okamžiku. Zahrnuje rozehřívací cvičení, uvolnění, uvědomění si vlastního těla, pohybovou a divadelní improvizaci, použití hlasu a tvořivou práci. Workshop napomáhá uvědomění si mimiky, těla a hlasu. Vybízí k hraní s bohatostí vlastních výrazových prostředků, k poznávání svého těla jako nástroje. Výsledek divadelní práce je zachycen v živoucích a výrazově silných obrazech, které jsou vyfotografovány za profesionálních podmínek. Výsledek dílny bude možno prezentovat i formou jevištního představení.</p> <p> Pro účastníky dílny budou k dispozici jednokolky a skákací boty s instruktorem Mirkem Budou.</p> <p> Na dílnu Aleje 2011 bezprostředně naváže 17. Česko-německé setkání žonglérů a kejklířů ve Waldmünchenu ve dnech 26. ‒ 28. 8. 2011. Účastníci budišovské dílny se jej mohou zúčastnit. Přihlásit se na něj je třeba spolu s přihláškou na dílnu Aleje.</p> <p> Přihláška do dílny ALEJE 2011 a další informace

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024