úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Divadelní festival Pernštejnlove
© Archiv pořadateleDevátý ročník Pernštejnlove bude Bez zábradlí, s Goethem, Miroslavem Táborským i milovanou Tramtarií.

PARDBUICE: Rádi se zamilováváte? Tak přijďte na pardubický zámek zažít pravou letní lásku. I letos můžete v kulisách renesanční památky prožít celou řadu divadelních her o lásce, vztazích a vášních. Devátý ročník festivalu Pernštejnlove se bude konat od 30. července do 3. srpna a nabídne jedenáct divadelních představení a bohatý doprovodný program. Hlavními lákadly budou Komedie o komikovi s Miroslavem Táborským v titulní roli, představení Láska z mládí pražského Divadla Bez zábradlí a groteska Čekání před nebeskou bránou, se kterou dorazí pardubickým publikem milované Divadlo Tramtarie z Olomouce. Předprodej vstupenek startuje v pondělí 20. května ve 20 hodin.

od 30.07.2024 do 30.08.2024
Autor článku: 
Kateřina Procházková Skůpová

„Divadelní festival Pernštejnlove je vrcholem letního kulturního programu na pardubickém zámku. Atmosféra divadelních večerů uprostřed renesanční památky působí magicky, a to nejen na diváky, ale také na přijíždějící soubory,“ říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival společně se spolkem NaEx pořádá.

Program festivalu tvoří mix, díky kterému divák prozkoumá rozměry lidského prožívání ze všech úhlů pohledu. Nabízí zábavu, smích, dojetí, ale i napětí a provokativní a moderní divadlo. „Publikum si může vybrat, jestli se chce jen dobře pobavit nebo se vydá po stopách náročnější dramaturgie a alternativnímu pojetí činohry,“ uvádí dramaturgyně Kateřina Fikejzová Prouzová.

Během devátého ročníku Pernštejnlove se publiku představí osvědčené soubory i ty, které si v Pardubicích odbydou premiéru. Takovým je pražské Divadlo Bez zábradlí, které přijíždí s odpočinkovou komedií Láska z mládí. Čekají vás svižně napsané dialogy a silná herecká sestava v čele s Lucií Žáčkovou a Romanem Zachem, který hru také režíroval. Premiéru si v Pardubicích rovněž odbyde Horácké divadlo z Jihlavy, které pod vedením režiséra Jakuba Čermáka nastudovalo adaptaci Goethova klasického milostného románu z roku 1774 Utrpení mladého Werthera.

Pokud milujete humor a filmový jazyk Bratrů Coenů a Quentina Tarantina, tak si určitě nenechte ujít absurdně humornou grotesku Čekání před nebeskou bránou. Na náš festival ji přiváží olomoucké Divadlo Tramtarie. Na Pernštejnlove se „Tramtárka“ objevila už čtyřikrát a vždy se setkala s mimořádným ohlasem. Tradičním účastníkem je i herec Filip Teller, který tentokrát dorazí s Divadlem Komediograf a Komedií o komikovi. V titulní roli stárnoucího komika, který přemítá nad svým životem, se představí Miroslav Táborský.

Pernštejnlove dává prostor i talentovanému mládí. Soubor Ductus Deferens složený z nedávných absolventů hereckých škol po loňském úspěchu s půlnoční námořnickou komedií tentokrát připluje s odlehčenou komedií Všechno a nic. Čekat můžeme všechno, jisté je, že se na jevišti objeví langoše, poník i Golden Kids. A co čekat na jevišti při Rande naslepo? To se diváci dozví až na místě. Ani tentokrát dopředu neprozradíme, co jsme si připravili na sobotní odpoledne. Bude to stand-up, akrobatická show či snad muzikál?

Na Pernštejnlove zveme pravidelně také špičkové tuzemské amatérské soubory. Mezi takové patří DK Jirásek z České Lípy, který se tentokrát představí s Lakomcem. Světoznámá komedie Moliéra se vysmívá chamtivosti, kupčení s city, marnivosti a je sehraná jako divadlo na divadle. Na pardubický zámek dorazí i Divadlo DONDI a to s tragikomickým stand-up monodramatem Všechny báječné věci. Spojení komedie a detektivního žánru chystá karlovarské Divadelní studio D3. Hra Zabiják Joe slibuje humor, který by se dal krájet (motorovou pilou). 

Pernštejnlove vedle oficiálního programu láká na řadu doprovodných akcí. V parkánu se postupně představí zajímavé osobnosti hudební scény. Dorazí například nadžánrová zpěvačka Helena Kalambová, s folkrockovou Kapelou Ateliér na zámek zavítá talentovaný hudebník (a herec) Matěj Metoděj Štrunc. Páteční noc bude patřit projektu Be4eight, který kombinuje jazz s groove music a folkem. V sobotu pak svým lehkonohým indie popem roztančí duo něco něco.

V sobotu dopoledne by na pardubický zámek měly dorazit rodiny s dětmi, šapitó totiž ovládne soubor Damúza se svými Houpacími pohádkami, které vznikly na motivy stejnojmenné knihy Aloise Mikulky.  Celý festival završí v sobotu o půlnoci Broukovcovo Kamdivadlo z České Kamenice, které ukáže temné stránky lidské touhy a sny v inscenaci Nenávidím tě, Bukowski! Kritikou i diváky oceňovaná inscenace je plná drsných vulgarit v duchu děl Charlese Bukowského.

Vstupenky jsou v prodeji od 20. května přes web www.pernstejnlove.cz. K dispozici jsou permanentky na odpolední i večerní představení i vstupenky na jednotlivé divadelní hry.

Festival Pernštejnlove pořádají Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci se sdružením NaEx. Záštitu nad akcí převzali senátorka Miluše Horská, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstkyně primátora města Pardubic Jiřina Klčová.

 

Pernštejnlove 2024 – divadelní festival v srdci Čech

HLAVNÍ PROGRAM 2024

úterý 30. 7. 21:00 / velké nádvoří

Divadlo Komediograf, Praha – Komedie o komikovi

Veselohra o smíchu. Stárnoucí komik hledá svůj megafór. V hlavních rolích Miroslav Táborský a Filip Teller.

 

středa 31. 7. 18:00 / šapitó

Divadlo DONDI – Všechny báječné věci

Tragikomické stand-up monodrama, ve kterém si divák projde třiceti lety života jednoho výjimečného chlapce.

 

středa 31. 7. 21:00 / velké nádvoří

Horácké divadlo, Jihlava – Utrpení mladého Werthera

Moderní adaptace milostného románu J.W. Goetha, který bere za srdce diváky i čtenáře už od roku 1774.

 

čtvrtek 1. 8. 18:00 / šapitó

Divadelní klub Jirásek, Česká Lípa – Lakomec

Moliérova komedie vysmívající se chamtivosti, kupčení s city, marnivosti a nafoukanosti sehraná jako divadlo na divadle.

 

čtvrtek 1. 8 21:00 / velké nádvoří

Divadlo Bez zábradlí, Praha – Láska z mládí

Nad ideály mládí se můžete s úsměvem dojmout! Skvělá komedie s Romanem Zachem a Lucií Žáčkovou.

 

pátek 2. 8. 18:00 / šapitó

Ductus Deferens, Praha – Všechno a nic

Odlehčená komedie pro celou rodinu s úvodním seminářem plná rodinných vztahů, langošů, poníků, kořalky a Golden kids.

 

pátek 2. 8. 21:00 / velké nádvoří

Divadelní studio D3, Karlovy Vary – Zabiják Joe

Komedie, která vás zabije humorem, který by se dal krájet (motorovou pilou). Kultovní lovestory i napínavá detektivka!

 

sobota 3. 8. 2024 10:00 / šapitó

Damúza – Houpací pohádky

Na motivy pohádek ze stejnojmenné knihy Aloise Mikulky. Představení pro děti od 4 let a jejich rodiče.

 

sobota 3. 8. 2024 18:00 / šapitó

Rande naslepo

Jaké utajené představení vás čeká letos? Stand-up? Akrobacie? Nebo snad muzikál? Půjdete do toho po páté s námi? 

 

sobota 3. 8. 2024 21:00 / velké nádvoří

Divadlo Tramtarie, Olomouc – Čekání před nebeskou bránou

Absurdně humorná gangsterka inspirovaná americkými nezávislými filmy Bratrů Coenů a Quentina Tarantina.

 

sobota 3. 8. 2024 24:00 / šapitó

Broukovcovo Kamdivadlo, Česká Kamenice – Nenávidím tě Bukowski!

Truchlokomedie vypráví příběh Henry Chinaskiho, který střídá ženy a lahve, tak jak mu to předepsal jeho autor Charles Bukowski.

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM 2024

Písničkářská scéna v parkánu

středa 31. 7. 2024, 19:30 / parkán – Helena Kalambová s kapelou (nadžánrová hudebnice, která svou písničkářskou kariéru kloubí s dráhou operní pěvkyně)

čtvrtek 1. 8. 2024, 19:30 / parkán – Matěj Metoděj Štrunc & Ateliér (talentovaný herec a hudebník míří do Pardubic s folk-rockovou kapelou Ateliér)

pátek 2. 8. 2024, 22:30 / parkán – Be4eight (jazz-fusion projekt kanadsko-českého multiinstrumentalisty Jacoba Carla Růžičky)

sobota 3. 8. 2024, 23:00 / parkán – něco něco (Lehkonohý indie pop Alžběty Trusinové a Tomáše Tkáče, které doprovází energický bubeník Václav Švestka)

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024