neděle
3. března 2024
svátek slaví Kamil

Archiv textů

01.03.2024
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Roman Giebish

ČR: SKIP vyhlašuje již patnáctý ročník akce Březen – měsíc čtenářů s mottem S knížkou do života – životem s knihou.

Čtení je příjemná záliba, která nás doprovází po celý život a kterou můžeme sdílet se svými blízkými. Rodiče mají mnoho možností, jak číst svým dětem a jak ukazuje už šest let trvající projekt S knížkou do života (Bookstart), číst dětem můžeme od jejich narození. Jsme rádi, že v roce 2024 můžeme právě v Březnu – měsíci čtenářů připomenout a zhodnotit výsledky projektu S knížkou do života (Bookstart) a také si uvědomit, že knihy a knihovny doprovázejí své čtenáře od dětského věku po věk seniorský. Co kniha přináší našim čtenářům? Jsou rodiny, kde se čtenářství přenáší z generace na generaci a domácí knihovny jsou vítaným dědictvím? Jakou roli sehrávají v životě čtenářů veřejné knihovny? Snad nám letošní Březen – měsíc čtenářů přinese na naše otázky zajímavé odpovědi. SKIP pro letošní ročník Března – měsíce čtenářů vydal plakát, který vytvořila výtvarnice Denisa Fialová

http://www.skipcr.cz
 

01.03.2024
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Soutěže a festivaly
Ilona Mach

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Centrum uměleckých aktivit připravuje i v letošním roce oblíbenou akci Den otevřených ateliérů (DOA). Letošní 12. ročník se bude odehrávat o víkendu 15.-16. června v celém Královéhradeckém kraji. Přihlásit se mohou umělci, kreativci a řemeslníci, kteří chtějí návštěvníkům otevřít svoje dílny, galerie a další prostory. Uzávěrka přihlášek je 7. března 2024.

01.03.2024
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Vendula Krejčová

ČR: Jedničkou nedělního hlavního vysílacího času se stal poosmé v řadě seriál Smysl pro tumor. Série inspirovaná reálným příběhem onkologického pacienta přilákala k obrazovkám průměrně 1,35 milionu diváků s podílem na sledovanosti 31,05 %. Zásah celé série se vyšplhal na 2,97 milionu. Nadprůměrných výsledků dosáhl pořad i v hodnocení spokojenosti, originality a zaujetí.

01.03.2024
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Eva Müllerová

ČR: Festival Jeden svět každoročně přináší do kin desítky filmů, jejichž témata hýbou společností. Na současné dění okolo nás, kdy je třeba o stavu lidských práv informovat s ještě větším úsilím než dříve, reaguje ve svém programu i Jeden svět. Kromě tematických filmových kategorií a fikcí nabídne tradiční soutěžní sekce. Širokou škálu aktuálních témat otevře ve filmech v Mezinárodní soutěži, České soutěži, sekci Máte právo vědět nebo Soutěži imerzních filmů. Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět proběhne ve 48 městech po celém Česku od 20. března do 21. dubna. V Praze se divačky a diváci mohou na festival těšit od 20. do 28. března, kde bude následně pokračovat Pražskými ozvěnami.

01.03.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Darina Miklovičová

PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy dlouhodobě nabízí vzdělávací programy pro školy. Jedná se o komentované prohlídky s průvodcem, výukové programy nebo workshopy v laboratorní učebně. Všechny tyto aktivity probíhají výlučně v areálu zahrady. Nově si botanická zahrada připravila projekt Botanická zahrada na cestách, kdy botaniku a svět rostlin představuje žákům základních škol přímo v jejich třídách. Pestrý program žákům mimo jiné vysvětlí, jaký je rozdíl mezi botanickou zahradou a parkem. Hravou formou je seznámí s posláním botanické zahrady a ukáže, že botanika a studium rostlin nejsou žádná nuda. Žáci tak poznávají svět rostlin všemi smysly a proniknou pomocí mikroskopů až na úroveň buněk. V současné době probíhá pilotní fáze, botanická zahrada bude program nabízet v zimním období. Roadshow podporuje generální partner, značka Hyundai, a Magistrát hl. m. Prahy.

01.03.2024
Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
FOK

PRAHA: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se v sobotu 2. března vydá s dirigentem Janem Kučerou hledat znaky východních kultur v hudbě. Pomáhat jim v tom bude herecký tandem Marek Němec a Johana Schmidtmajerová a také děti z Hudebního klubu FÍK, které již o hudbě leccos vědí. V závěru dopoledního koncertu, který je vhodný pro rodiny s dětmi od 5 let, si dětští diváci mohou na pódiu Smetanovy síně vyzkoušet hru na nástroje s pomocí hráčů orchestru FOK.

01.03.2024
Ústecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Muzeum města Ústí nad Labem

ÚSTÍ NAD LABEM: Co je to domov a jaké to je o něj přijít? Jaké obrazy domova přetrvávají? A jaký význam mají obrazy domova pro vysídlené sudetské Němce? Odpověď na tyto otázky hledá výstava, kterou vytvořili studenti univerzity ve Würzburgu ve spolupráci se Sudetoněmeckým institutem pro péči o kulturní dědictví.

Vstupné 100/ 50 Kč

01.03.2024
Celá ČR, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
Výtvarné umění
Západočeská galerie v Plzni

PLZEŇ: Přestože o tom knihy mnohdy mlčí, většina výtvarných umělců se musela svou tvorbou vždy mimo jiné i uživit. Devatenácté století bylo dobou, kdy se měnil vztah zadavatelů a tvůrců, nový charakter získávaly poměr publika k výtvarnému dílu i samotné tržní mechanismy.

29.02.2024
Královéhradecký kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Divadlo Drak

HRADEC KRÁLOVÉ: Hradecký Drak prožívá už svou 65. sezónu. Za tu dobu jím prošla řada tvůrců, kteří ovlivnili loutkářskou scénu u nás i ve světě, ale i několik generací dětských diváků. Drak byl založen v Hradci Králové v roce 1958 pod názvem Hradecké (později Východočeské) loutkové divadlo. O deset let později k původnímu názvu přibyl akronym DRAK a my můžeme jen hádat, zda skrývá význam divadlo rozmanitostí, atrakcí a komedie, nebo divadlo radosti, atrakcí a kouzel. Pod tímto novým názvem se pak Drak stal známým nejen v bývalém Československu, ale i v zahraničí. 65 let na divadelní scéně je důvod k oslavě, která proběhne v Divadlo Drak 29. 2. 2024 spolu se slavnostní derniérou oceňované inscenace O bílé lani.

29.02.2024
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
Štěpánka Šoupalová/ika

JESENICKO: Klášterní hudební slavnosti zahajují prodej vstupenek na 21 hudebních večerů, které se uskuteční od června do září na mnoha místech Jeseníků a okolí. Inspirován mottem „Z českých luhů a hájů“, oslaví festival české hudební velikány.