pátek
9. června 2023
svátek slaví Stanislav

Archiv textů

09.06.2023
Plzeňský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Martina Drbušková

PLZEŇ: V sobotu 10. června mohou diváci navštívit na Nové scéně DJKT premiéru operety Candide slavného amerického skladatele Leonarda Bernsteina, jenž se do povědomí českých diváků zapsal především jako autor legendárního muzikálu West Side Story. Po Brně a Praze se jedná teprve o třetí české uvedení této velkolepé operety vycházející ze stejnojmenné Voltairovy povídky o naivním mladíkovi a jeho cestě napříč zeměkoulí. Režisérem nové inscenace je Tomáš Ondřej Pilař, hudební nastudování bylo svěřeno Jiřímu Štruncovi, výraznou úlohu zde tvoří i choreografie vytvořená někdejším sólistou plzeňského baletu Martinem Šintákem. V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Lumíra Olšovského, Michala Bragagnola, Richarda Samka, Soňu Godarskou nebo Doubravku Součkovou.

09.06.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Soutěže a festivaly
Leona Daňková/ika

PRAHA: Šestý ročník Maker Faire Prague se uskuteční v druhém červnovém víkendu v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Pořadatelům se k dnešnímu datu přihlásilo přes 130 makerských projektů, které představí širokou škálu disciplín a technologií, od 3D tisku, elektroniky a robotiky po umělecké instalace, interaktivní prezentace a experimentální design. Kreativní festival navíc hlásí silnou mezinárodní účast – k vidění budou například velkoformátové instalace z Nizozemí, miniroboti z Japonska, obří světelné tetris z Německa nebo ručně dělané kajaky z Polska.

09.06.2023
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Ilona Mach

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Centrum uměleckých aktivit letos pořádá už 11. ročník víkendového festivalu, na kterém se umělci z různých výtvarných disciplín setkávají s návštěvníky ve svých ateliérech, dílnách i zahradách. Dny otevřených ateliérů (DOA) se v sobotu a neděli 10. a 11. června otevřou na padesátce míst v celém Královéhradeckém i Pardubickém kraji. Vstup je během akce zdarma, a tak je DOA vítaným tipem na výlet – třeba i na kole.

08.06.2023
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Lukáš Kadeřábek

ČR: 15 let – pro člověka puberta, pro kapelu už poměrně bohatá a úspěšná kariéra. V případě turbošansónové party Poletíme? se však snoubí obé – zkušenosti z x úspěšných koncertů i nahrávek a nakažlivá, takřka mladická divokost a energie. Osmičlenný ansámbl okolo výtvarníka Rudolfa Brančovského to v roce svých patnáctin potvrzuje nabitým živákem Best of do gramofonu, který vznikl během únorového vyprodaného dvojáku v brněnském klubu Fléda. Kromě dvojalba, které Poletíme? společně s fanoušky pokřtí 30. srpna v pražských Ledárnách Braník, se můžeme těšit také na záznam koncertu, jejž uvede ČT art v premiéře 9. června ve 20:20. Naladit se můžete ochutnávkou v podobě live klipu ke skladbě Mám depresi rádhttps://youtu.be/i98Dw3nCHYg.

08.06.2023
Pardubický kraj
Co se děje
Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Pavel Šuba /jal

ČR: Nejnovější kniha Pavla Šuby se zabývá stále dosud ne úplně probádanou událostí z června 1945 – Hladovým pochodem tří tisíc sudetských Němců z Krnova do Králík. V rámci divokého odsunu byli staří lidé, ženy a děti nesmyslně hnáni přes celé Jeseníky. Každý desátý člověk tento stodvacetikilometrový pochod nepřežil. Autor opět bádal v archivech, pátral po vzpomínkách v německých materiálech, vyslechl vyprávění posledních pamětníků.

Pavel Šuba ale nezůstal u prostého popisu tohoto traumatu. Příběh beletrizoval a vypráví ho v současnosti prostřednictvím fiktivního bruntálského rodáka Josefa Böhmische (nechodící encyklopedie). Díky tomu se kniha stává zároveň jakýmsi sarkastickým průvodcem Bruntálu (Bruntál je druhé největší město okresu Bruntál).

Například historik Jiří Glonek po přečtení románu napsal: „Prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“  

Knihu, kterou podpořil Česko-německý fond budoucnosti, vydává autor samonákladem.

08.06.2023
Celá ČR
Co se děje
Cestovní ruch, Divadlo a tanec, Památky
Kateřina Hubertová

ČR: Muzikál roztančený v rytmu disco-opery zamíří v červenci do měst napříč Českem. V dechberoucích kulisách zámeckých nádvoří, zahrad či obrazáren přenesou herci pražského souboru Geisslers Hofcomoedianten diváky do doby fantastických počátků barokního divadla v Čechách. „Barvitá encyklopedie divadla psaná zpěvem, tancem, a hlavně vyzrálým komediálním herectvím i pěvectvím,“ popsal divadelní kritik Vladimír Just.

08.06.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky
Boris Jankovec

PRAHA: V unikátním barokním podzemním sále Gorlice na pražském Vyšehradě svou autorskou tvorbu představí od 9. června do 3. září uznávaný sklářský mistr Jiří Pačinek, který v minulosti spolupracoval například s Bořkem Šípkem či Reném Roubíčkem, a dnes je veřejně známý i proto, že jeho sklo se objevilo ve filmu Glass Onion z produkce Netflixu. Výstava s názvem Skleněné podzemí je koncipována tak, aby jednotlivá díla komunikovala se surovým a historickým charakterem prostoru i s významem jedinečných barokních soch, které se v sále Gorlice nacházejí.

08.06.2023
Celá ČR, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
2media

PRAHA: Jubilejní 35. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA od 3. do 28.  června zve diváky všech generací, profesionály i laické nadšence, na to nejlepší z aktuálního dění na domácí i zahraniční taneční scéně. Festivalový program nabídne mimořádně intenzivní zážitky v podání stávajících i vycházejících hvězd světového formátu. „To se nedá popsat, to musíte zažít!“ vzkazují organizátoři festivalu TANEC PRAHA 2023. Kromě Prahy zavítá festival do dalších 24 měst v České republice

07.06.2023
Královéhradecký kraj
Co se děje
Hudba, Soutěže a festivaly
Anna Vašátková

HRADEC KRÁLOVÉ: Na 600 umělců, 130 koncertů, 50 představení či debat - to je historicky největší 27. ročník festivalu Rock for People, který již od tohoto čtvrtka promění na čtyři dny Hradec Králové v centrum kulturního života a nezapomenutelných zážitků. Festival, který vystoupal mezi první ligu i v rámci evropských festivalů, přiváží do Parku 360 světové hvězdy v čele s jednou z největších rockových kapel současnosti MUSE, králi metalu Slipknot, fenoménem Machine Gun Kellym a čerstvými držiteli Brit Awards The 1975. Fanoušci se mohou těšit ale i například na Simple Plan, Papa Roach, Billy Talent, Nothing But Thieves nebo Hollywood Undead. “Už se nemůžeme dočkat, až za dva dny otevřeme brány festivalu a opět po roce přivítáme první nadšené fanoušky, kteří mají ještě živě v paměti loňský legendární vyprodaný ročník,” říká Michal Thomes a dodává: “Snový areál nám roste před očima, finalizujeme přípravy a ladíme vše k dokonalosti. Už teď je jasné, že nás opět čeká přelomový ročník.” Organizátoři v posledních dnech pocítili enormní nárůst prodejů vstupenek. Některé druhy vstupenek jako VIP a Comfy+ jsou již zcela vyprodané.

07.06.2023
Hl. m. Praha
Co se děje
Výtvarné umění
Nina

PRAHA: Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na výstavu Martina Mainera - Najdi zakřivení, která se bude konat od 7. 6. do 28. 7. 2023 v ETCETERA ART (Hradební 3, Praha). Vernisáž již dnes středa 7. 6. od 18:00.