úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik

Archiv textů

04.08.2020
Celá ČR
Co se děje
Hudba, Soutěže a festivaly
Šárka Chomoutová

ČR: Nejlepší jazzovou skladbou roku 2020 autora do 35 let se stala píseň Czereśnie trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové. Kromě ocenění si odnesla i šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci grantového programu Partnerství OSA.

04.08.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Soutěže a festivaly
Michaela Pánková/ika

PRAHA: „Architektura pro všechny“ je mottem letošního festivalu Open House Praha, který zve návštěvníky na prohlídku běžně nepřístupných budov a prostorů v 10 městských částech. Organizace Open House Praha připravila pro nedočkavé zájemce řadu procházek a prohlídek objektů z programu již v letních měsících. Seznam akcí, včetně cen vstupenek a možnosti jejich rezervace, jsou pro zájemce k dispozici na webových stránkách openhousepraha.cz nebo na goout.net.

04.08.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Co se děje
Divadlo a tanec, Ostatní
Jakub Pilař

NUČICE: Ochotnický spolek Žebravé UMělecké PAnoptikum (ŽUMPA) z Nučic Vás zve na českou premiéru inscenace Přiznání od úspěšného mladého britského dramatika Jamese Grahama.

03.08.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba, Soutěže a festivaly
Silvie Marková

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

03.08.2020
Celá ČR, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Středočeský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Milan Kostelník

ČR-ŽĎÁR NAD SÁZAVOU: Poslední změny Autorského zákona přinesly zásadní obrat při vyjednávání o stanovení výše sazeb autorských odměn. Uživatelé autorských práv z řad kulturních organizací a kolektivní správci chtějí za účasti zástupců Ministerstva kultury ČR zhodnotit tuto novou praxi. Konference s názvem „Vyjednávání objektivních, přiměřených a nediskriminačních autorských odměn: praxe a možnosti“ se uskuteční 30. září 2020 v kině Vysočina ve Žďáru nad Sázavou.

03.08.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Anna Vartecká/ika

PRAHA: Zveme vás na další letní vernisáž v Topičově salonu. Otevření výstavy Zdeny Kolečkové s názvem V KŮŽI ROBINSONA proběhne ve čtvrtek 6. srpna 2020 od 18 hodin. Výstava Zdeny Kolečkové představí její nejaktuálnější tvorbu reflektující autorčin dlouhodobý zájem o tíživá témata nedávné historie bývalých Sudet, ale také o ekologická i environmentální stigmata zakořeněná v rozvráceném severočeském kraji. Svou převážně fotografickou a intermediální tvorbou se pokusí podobně jako hrdina románu, Robinson Crusoe, formou nadsázky a paradoxních aktivit obývat a obdělávat „opuštěný ostrov“ postindustriálního města Ústí nad Labem.

03.08.2020
Celá ČR, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Klára Přibylová

ČR-ZAHRANIČÍ: Šestý ročník mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (CSR) organizované Českými centry (ČC) a Českým literárním centrem (ČLC) zná své vítěze. Více než stovka účastníků se v 16 zemích z Evropy a Asie utkala o nejlepší překlady úryvku knihy Veroniky Bendové Vytěženej kraj do místních jazyků. Nejsilnější zastoupení co do počtu přihlášených již tradičně vykázalo Polsko.

03.08.2020
Zlínský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Kateřina Martykánová

ZLÍN: Z důvodu aktuálního vývoje situace se organizátoři Festivalového půlmaratonu MONET + Zlín rozhodli upravit celkovou kapacitu závodů pro letošní ročník. Dochází také k přesunu startu Festivalového VIVA rodinného běhu a změně některých pravidel v organizaci závodu. Akce, kterou pořádá společnost FILMFEST, s. r. o., společně s Běhy Zlín, z. s., se uskuteční v již dříve avizovaném náhradním termínu 12. září 2020.

31.07.2020
Jihomoravský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Radoslav Pospíchal

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

31.07.2020
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: V neděli 2. srpna bude v broumovském klášteře zahájen 6. ročník mezinárodních Letních hornových kurzů. Zúčastní se jich více než 60 mladých hornistů z České republiky i okolních států. Veřejnosti nabídnou kurzy řadu koncertů přímo v prostorách broumovského kláštera a 5. srpna také v opraveném kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích v rámci festivalu Za poklady Broumovska.