pondělí
16. května 2022
svátek slaví Přemysl

Archiv textů

17.05.2022
Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Adam Baštinec /jal

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

16.05.2022
Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Výtvarné umění, Senioři, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Zuzana Bílá /jal

ZLÍN: Všem milovníkům umění, designu a architektury se v pátek 20. května otevřou zdarma dveře do Baťova památníku, a to v rámci Galerijní a muzejní noci ve Zlíně. Je připraven speciální prohlídkový den se vstupem zdarma a s prodlouženou otevírací dobou až do 23.00. Ve 20.00 proběhne večerní komentovaná prohlídka slavnostně nasvíceného Památníku. Přijďte si užít atmosféru nasvětleného interiéru zlínského klenotu po setmění!

16.05.2022
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Zuzana Kalinová

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Výstava Fenomén Igráček byla ve frenštátském Městském kulturním středisku plánována již před dvěma lety. Díky uzavření muzeí a výstavních síní však originální neprodejnou figurku Igráčka v podobě místního rodáka Jiřího Rašky vidělo jen několik málo prvních návštěvníků. Letos se proto organizátoři rozhodli výstavu obnovit. Pro zájemce bude zpřístupněná ve dnech 18. května až 24. června tohoto roku v prostorách výstavní síně Albína Poláška ve frenštátském Domě kultury.

16.05.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba
Martina Fialková

PRAHA: Zveme vás na koncert doplněný o zajímavé vyprávění: Brazilské hudební jaro, úterý 17. 5. od 17.00 hod v kulturním centru ROSA, Střelničná 8, Praha 8. Účinkují: Jaroslav Pelikán – flétna, Tereza Pelikánová – violoncello, Jaroslav Novák – kytara. Pořad je součástí cyklu Hudba bez hranic, moderuje Martina Fialková. Vstup (dobro)volný.

16.05.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Magdalena Bičíková

PRAHA: Babi Homolková, děda Homolka, Heduš, Ludva i nezbedná dvojčata se vrací! Osmapadesát let od natočení slavného filmu Ecce homo Homolka Jaroslava Papouška se hašteřivá rodinka poprvé objeví na divadelní scéně. Inscenace Ecce homo Homolka v režii mladé tvůrčí dvojice Kristýny Jankovcové a Adama Svozila bude mít premiéru 28. května ve Velkém sále Švandova divadla.  

16.05.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
jal

PRAHA: Festival městské architektury Open House Praha vstupuje do svého 8. ročníku a uskuteční se v tradičním květnovém termínu od 16. do 22. května 2022. Festivalový týden přinese celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů. Od pondělí 16. května mohou návštěvníci zavítat do festivalového infocentra na adrese Železná 492/18, Praha 1-Staré Město a zakoupit si fehttp://festivalového infocentrastivalového průvodce a další materiály. Otevírací doba je po–pá 10.00–18.00 a so–ne 9.00–19.00 hodin. Celý program je k dispozici na: www.openhousepraha.cz/festival-2022/.

13.05.2022
Pardubický kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
ZAVORALOVÁ

POLIČKA: Všem SVIŠŤŮM malým i větším oznamujeme: Vezměte maminky, tatínky, tetičky, strýčky, babičky, dědečky, sestřičky, brášky, kamarády, sousedy a svištěte na radnici v Poličce! Je čas se pochlubit a ukázat, jak jste šikovní!  Poličské muzeum představuje zbrusu novou a plně interaktivní výstavu, kterou vytvořilo ve spolupráci s oblíbenou výtvarnicí Vendulou Hegerovou, jejíž práce zdobí především knihy pro děti, ale také grafomotorické, logopedické a jiné vzdělávací materiály, karetní a deskové hry a v neposlední řadě také časopis pro děti PUNTÍK.

13.05.2022
Jihomoravský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Vzdělávání
Miroslava Šudomová

RAJHRAD: Dovolujeme si vás srdečně pozvat na květnové akce v Památníku písemnictví na Moravě. Výstava Vášeň pro krásu - Mojmír Helcelet a svět exlibris, připravená ve spolupráci se Spolkem sběratelů exlibris, která byla zahájena 11. května, potrvá do 9. října 2022. Bude doplněna komentovanými prohlídkami a též bude představen výstavní katalog.

13.05.2022
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Kateřina Ostradecká

BROUMOV: V pátek 3. června v 18 hodin se v Opatských sálech broumovského kláštera uskuteční tradiční akce na podporu projektů v regionu Dobročinný večer pro Broumovsko. Následující den, v sobotu 4. června od 13 hodin, pak v areálu kláštera proběhne oblíbená veřejná ochutnávka nejlepších českých a moravských vín ze Salonu vín ČR Vinum et Cetera.

13.05.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Johana Mravcová

PRAHA: Pražský komorní balet chystá novou premiéru nazvanou Mraky důvěrné. Představení soubor poprvé uvede v neděli 22. května 2022 v 19:00 v pražském Divadle na Vinohradech. Petr Zuska, rezidenční choreograf PKB, připravuje speciálně pro tento večer nové pětadvacetiminutové dílo Listy důvěrné. Choreografii na druhý smyčcový kvartet Leoše Janáčka v hudebním nastudování Zemlinského kvarteta Zuska věnuje dlouholetému mecenáši a podporovateli PKB, dr. Ivanu Dunovskému, při příležitosti jeho nedožitých sedmdesátých narozenin. Premiérový večer doplní choreografie Jiřího Pokorného Černý mraky nepláčou, která původně vznikla před devíti lety pro soubor DEKKADANCERS, nyní ji její autor upravil na míru Pražskému komornímu baletu.