středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín

Archiv textů

20.10.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Silvie Marková

ČR: Kandidáta na Oscara za Českou republiku každoročně vybírá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za udílením cen Český lev. V letošním roce akademici v hlasování rozhodli vyslat do boje o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek režiséra Davida Ondříčka Zátopek. David Ondříček ve filmu, který přibližuje životní příběh českého olympijského šampióna Emila Zátopka, obsadil do hlavních rolí Václava Neužila a Marthu Issovou. Na scénáři Ondříček pracoval společně s Alicí Nellis a Janem P. Muchowem. Ve světové premiéře byl Zátopek uveden na letošním 55. ročníku Mezinárodního festivalu Karlovy Vary.

20.10.2021
Celá ČR, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nikol Klevcovova

ČR: Série Boyhood Martina Stranky získala ocenění "Honorable Mention", v překladu "Čestné uznání", v prestižní mezinárodní soutěži The International Photography Awards. Událost každoročně hodnotí tisíce počinů fotografů v celosvětovém měřítku a vytváří jednu z nejambicióznějších soutěží v dnešním fotografickém světě. "Je to pro mě
velká pocta a především závazek. Mimochodem projekt Boyhood bude poprvé vystaven už na listopadové výstavě Dechem v galerii Mánes a to od 1. do 30. listopadu,"
dodává Martin Stranka, který na své výstavě bude každý den osobně přítomen.

20.10.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Silvie Marková

PRAHA: Na tři desítky nejaktuálnějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska se mohou od středy 20. října těšit filmoví fanoušci v pražských kinech Lucerna a Atlas. Hrané i dokumentární filmy 15. ročníku festivalu Das Filmfest mají v hledáčku události posledního století, které se vryly do historie, i nenápadné osobní příběhy na pozadí toku dějin a společenských problémů. V programové nabídce ale nechybí ani humor a nadhled.

20.10.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Knihy, literatura, média
TZ Radioservis, pb /jal

PRAHA: S oblíbeným hercem se můžete příští středu osobně setkat v Praze v prodejně Českého rozhlasu na Vinohradské ulici č. 12. Přítomna bude i autorka knihy Petra Baďurová. Několikrát dotiskovaná knížka pražského nakladatelství Titanic, ve které psí senior vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, zaujala i Český rozhlas a loni z ní předčítal na rádiu Dvojka vybrané kapitoly oblíbený herec Igor Bareš. Své role starého psa se zhostil bravurně a neboť jeho četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, rozhodl se jí letos Radioservis vydat jako audioknihu.

20.10.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Martin Toman

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

19.10.2021
Jihočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Josef Dušek

BECHYNĚ: Ve dnech 21.–24. října 2021 se bude konat 31. ročník Nahlížení – svébytné akce na pomezí divadelní přehlídky a tvůrčí dílny. Po završení 30 let a po následné vynucené koronavirové pauze se do Bechyně v jižních Čechách vrací Nahlížení – celostátní dílna středoškolské dramatiky a mladého divadla – aby vykročilo do nového desetiletí své existence.

19.10.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Silvie Marková

PRAHA: Galerie Villa Pellé připravuje na podzim retrospektivní výstavu Radek Pilař 90, která představí známá i neznámá díla výtvarníka, ilustrátora a průkopníka multimediální tvorby Radka Pilaře. Dílo tvůrce postaviček, provázejících dětství několika generací, tedy Večerníčka, Rumcajse, Manky a Cipíska, ovládne svojí pestrostí a mnohovrstevnatostí renomovanou bubenečskou galerii od 20. října 2021 až do 20. února 2022. Expozice ukáže i dosud neznámá díla z autorovy volné tvorby, která nebyla nikdy vystavena.

19.10.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Johana Mravcová

PRAHA: Komponované představení s názvem Zabiják život uvádí Pražský komorní balet jako první premiéru sezóny 2021/22. Večer se skládá ze dvou částí – satirická taneční komedie „Když nevíte coby, kupte si dva hroby“ je z pera Marka Svobodníka, choreografii „Epitaf“ vytvořil Petr Zuska. Autoři tvořili na hudbu českých skladatelů Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Představení soubor poprvé odtančí 14. listopadu 2021 v pražském Divadle na Vinohradech. Druhá premiéra je pak naplánována na 23. ledna 2022 v Městském divadle v Mostě.

19.10.2021
Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
Knihy, literatura, média, Ostatní
Teodor Hybler/jal

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

19.10.2021
Celá ČR, Pardubický kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Zavoralová/jal

POLIČKA: 26. října 2021 proběhne v Poličce promítání filmu vycházejícího ze stejnojmenné knihy skladatelovy manželky Můj život s Bohuslavem Martinů. Slavnostní poličská premiéra filmu se uskuteční za účasti tvůrců a herců. Film je poctou skladateli ke 130. výročí jeho narození.