sobota
31. října 2020
svátek slaví Štěpánka

Archiv textů

30.10.2020
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Magdalena Novotná

ČR: Kdokoliv, kdo holduje nevkusu, otrlému humoru a má připojení k internetu, nebude ochuzen o neotřelou zábavu. Podzimní sklizeň Festivalu otrlého diváka se totiž uskuteční online, a to v digitálním kinosále Moje kino LIVE. V rámci koronového speciálu si pro vás ansámbl otrlců připravil dva strhující interaktivní filmové formáty. Na úplňkovou sobotu 31. října to bude Špalíček otrlých pohádek, děti k nim ale raději nezvěte. Pětice performerů se formou štafety podělí o dabování tří částí náramně otřesného souboru hororových povídek. Ve středu 4. listopadu pak k vám do obýváků vtrhne Nindža zombák...

30.10.2020
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Tým Darujme.cz

ČR: Duben a květen byly rekordními měsíci dárcovství. Na podzim se oproti jaru něco změnilo. Malá divadla, neziskovky, sociální služby, sociální podniky, na ty všechny má situace brutální dopad a v první vlně spouštěly své kampaně s žádostmi o dary. Teď se společnost opět ocitla v situaci, která je pro všechny stresující. Mnozí jsou ale už vyčerpaní, paralyzovaní a nevěří, že to má smysl. Pojďme společně najít cesty, jak pomoci i v druhé vlně!

30.10.2020
Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Co se děje
Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Barbora Doleželová

PRAHA, ZAHRANIČÍ: Mezinárodní online festival romského divadla ROMA HEROES organizuje sdružení ARA ART. V rámci festivalu proběhne venkovní výstava, online divadelní představení a diskuze s herci a tvůrci. Akce se koná od neděle 1. listopadu do úterý 3. listopadu.

30.10.2020
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média
Eva Albrechtová/ika

ČR: Hlavní roli v novém seriálu Terapie sdílením hrají esemesky. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů, jež jsou na první pohled zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale vypovídají mnohem víc. Svou autentičností reflektují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích našich telefonů. A zatímco jejich pokročilé funkce jsme se naučili ovládat, abychom zůstali v kontaktu, paradoxně jsme v zajetí jedniček a nul osaměli. A právě o tom, že v tom nejsme sami, seriálová novinka internetové televize Mall.tv je. V dobrém i zlém.

29.10.2020
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Petra Dankovičová/ika

ČR: Vydavatelství Radioservis představuje audioknihu Pavel Kosatík: ČLOVĚK MÁ DĚLAT TO, NAČ MÁ SÍLU. Pět kapitol ze života Olgy Havlové čte Jiří Ornest. Je to už skoro čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Přesto zůstává zapsána v srdcích pamětníků, v poslední době se dokonce zdá, že cestu k ní si dokážou najít i mladší generace.

 

29.10.2020
Celá ČR, Středočeský kraj
Co se děje
Knihy, literatura, média
Jan Řehounek

NYMBURK: U příležitosti stého padesátého výročí narození malíře Jana Dědiny, vydalo péčí města Nymburk nakladatelství Ivan Ulrych – Vega-L publikaci Jan Dědina – malíř. Její křest se měl za přítomnosti Mistrových vnuček uskutečnit začátkem října, leč kvůli pandémii byl odložen. Snad se podaří ho opožděně uskutečnit.

29.10.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Hudba, Soutěže a festivaly
František Brikcius

PRAHA: FESTIVAL BRIKCIUS - 9. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Praze (1. - 30. listopad 2020) bude tentokrát ONLINE. Letošní dramaturgie připomene 335. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha, 120. výročí narození židovského spisovatele Jiřího Weila a 22. ročník festivalu Den poezie (210. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy).

 

28.10.2020
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Senioři
Tiskové oddělení MK

ČR: Ministerstvo kultury udělilo k 28. říjnu 2020 Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény; cena in memoriam za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Miloši Formanovi.

28.10.2020
Celá ČR, Plzeňský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
Divadlo a tanec, Hudba, Vzdělávání
Květuše Ernestová

ZDICE-ČR: V letošním roce uplynulo právě pětapadesát let od úmrtí kdysi slavné a dnes téměř zapomenuté operní pěvkyně a pedagožky, zdické rodačky, Marie Gärtnerové. Maria Antonie Gärtnerová se narodila 16. října 1877 ve Zdicích u Berouna, kde byla 28. října v kostele Narození Panny Marie také pokřtěna. Dětství prožívala ve Zdicích a v rodišti své matky, v Městečku u Křivokláta, ranné mládí v Jihlavě, kde se velmi spřátelila se svým bratrancem, pozdějším violistou Českého kvarteta, Jiří Heroldem.

27.10.2020
Celá ČR
Co se děje
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Jana Bryndová

ČR: Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky do Dobrodružství světoznámého přírodovědce a spisovatele Geralda Durrella. Milá, laskavá a zároveň jiskřivě zábavná knížka plná vtipných historek o zvířatech, za nimiž se autor tentokrát vypravil až do exotické Guyany, vydává Nakladatelství ZEĎ 20. listopadu. Objednat ji lze už teď na www.knihyzed.cz . Titul s půvabnou obálkou známé ilustrátorky Kateřiny Bažantové vychází ve spolupráci se Zoologickou zahradou hl. m. Prahy: 10 korun z každého prodaného výtisku tak podpoří ochranářské projekty, na nichž se pražská zoo podílí.