čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand

Archiv textů

29.05.2024
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média, Ostatní
Tomáš Kopečný

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

29.05.2024
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na přednášku PhDr. Evy Kuminkové, Ph.D., s názvem UNESCO a ochrana nehmotného kulturního dědictví, která se uskuteční ve čtvrtek 30. května v 17:00 v Historické budově v Českém Těšíně. Beseda nás zavede do prostředí mezinárodního společenství, které se skrze Úmluvu o zachování nemateriálního kulturního dědictví pokouší vytvořit co nejlepší podmínky pro to, aby se živé dědictví našich předků mohlo předávat dalším generacím. Proč některé tradice zanikají, zatímco jiné jsou oslavovány? Co obnáší zápis do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO? Jaké má Česká republika postavení na mezinárodním poli a jak to všechno na UNESCO funguje? Eva Kuminková reprezentuje Českou republiku při Úmluvě od roku 2011 v různých rolích – jako členka národní delegace, nezávislá expertka, zástupkyně České národopisné společnosti a nově také jako facilitátorka Úmluvy. O všechny tyto zkušenosti se s Vámi podělí a umožní Vám nahlédnout pod pokličku složitého a velmi zajímavého systému, z něhož veřejnost většinou zná jen zápisy na světové seznamy.

29.05.2024
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Michal Prokeš

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

29.05.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Zuzana Dusilová

PRAHA: Od 30. května do 28. října 2024 bude v Kunsthalle Praha k vidění Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky, fotografky a publicistky Lucie Moholy (1894–1989). Výstava pokrývá celou její profesní dráhu od druhé dekády po sedmdesátá léta 20. století a představí přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukážou vůbec poprvé. Jde o první projekt, který uvádí její nejznámější fotografie pořízené na vlivné škole designu Bauhaus či v Londýně společně s její prací informační vědkyně v Turecku a působením v centru curyšské umělecké scény. Návštěvnice a návštěvníci uvidí také instalace současného českého umělce Jana Tichého. Ty reagují na dosud nenalezená díla z odkazu Moholy, která se ztratila při jejím útěku před nacistickým režimem. Výstava Lucia Moholy: Exposures vznikla ve spolupráci s Fotostiftung Schweiz ve Winterthuru, kde bude k vidění na jaře 2025. 

28.05.2024
Celá ČR
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Silvie Marková

ČR: Až do 9. června probíhá pro celé republice festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. Již v úterý 28. května se od 20.15 hod. uskuteční v přímém přenosu České televize na ČT art benefiční koncert patronky festivalu pěvkyně Magdaleny Kožené a žáků a pedagogů ZUŠ v kostele sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně. Pod taktovkou dirigenta Jana Kučery vystoupí v pestrém programu orchestr žáků a pedagogů ZUŠ a sbor žáků ZUŠ, které vznikly jen pro tuto příležitost a mají za sebou intenzivní přípravy. Koncert zpestří i vystoupení dvou tanečních souborů. Celkem se na koncertě podílí více jak 300 účinkujících z téměř 40 škol. Talentované malé a mladé hudebníky podpoří i houslový virtuos Josef Špaček, člen České filharmonie Tomáš Františ a varhaník Přemysl Kšica. Programem bude provázet generální ředitel České filharmonie a spolupatron Nadačního fondu Magdaleny Kožené David Mareček. Výtěžek koncertu bude věnován na aktivity Nadačního fondu Magdaleny Kožené.

28.05.2024
Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Ondřej Hampl /jal

PRAHA: V online nakladatelství Pointa vyšla pod názvem Byl jsem Sudeťák s podtitulem Příběh dlouhého návratu domů knižní autobiografie rozhlasového publicisty Helmuta Kopetzkého, který byl jako pětiletý odsunut z rodného Šumperku spolu s matkou a prarodiči do rozbombardované Fuldy. Příběh válek světových i rodinných. V roce 1946 přijíždí do zničené třetí říše 1646 nákladních vlaků se statisíci sudetských Němců. Pětiletý Helmut Kopetzky je jedním z nich. Jeho rodný dům český stát vyvlastnil a prodal. Když se ho autor v jednom rozhlasovém pořadu vzdá – jen hypoteticky, nikdy mu nepatřil –, přeruší s ním matka na léta kontakt. Vše se změní, když jednoho dne obdrží Helmut dopis psaný skvělou němčinou. Zpáteční adresa patří jeho rodnému domu. Kniha je určena těm, které zajímá historie dvacátého století, těm, které baví rodinné příběhy na pozadí velkých dějin.

Křest českého vydání knihy se uskutečnil na veletrhu Svět knihy Praha 2024, v knihovně v Šumperku bude publikace představena v úterý 28. 5. v 18.00 h.

Knihu Byl jsem Sudeťák i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.

28.05.2024
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Mgr. Monika Chromečková

PŘÍBOR: Výstava věnovaná historickým formám svícení a rozdělávání ohně je postavena na muzejních sbírkových předmětech a experimentech Centra tradičních technologií Příbor. Velké množství světla, které nás dnes ve dne v noci obklopuje, nebylo v minulosti vůbec samozřejmostí a světlo a tma představovaly pro naše předky mnohem větší kontrast.

28.05.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní
Darina Miklovičová/ika

PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy zasvětila letošní sezónu oslavám tropické přírody. Současně tím chce připomenout, že před 20 lety se pro návštěvníky otevřela tropická oáza – unikátní skleník Fata Morgana. Za tu dobu do něj přibyla spousta zajímavých a ohrožených druhů rostlin, které z něj dělají tu pravou džungli uprostřed velkoměsta. Hostil desítky nejrůznějších výstav, je domovem chameleonům, žabkám, rybám nebo tropickým motýlům. Vznik, otevření a celou historii skleníku připomene panelová výstava, která začala 17. května ve Výstavním sále botanické zahrady. Výstavu k výročí Faty Morgany je možno si prohlédnout až do konce prázdnin.

27.05.2024
Plzeňský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání

PLZEŇ: V pondělí 27. 5. v 18 h se v Papírně koná vernisáž Výstavy ZUŠ Trnka, na které bude k vidění to nejlepší, co žáci a studenti plzeňské základní umělecké školy od září vytvořili. Papírnu zaplní kresby, malby, grafiky a výtvarné objekty plné zářivých barev, vernisáž oživí i projekce krátkých filmů oboru animace a vystoupení tanečního oboru.

Vstup na vernisáž i výstavu, která potrvá do 1. 6. 2024, je zdarma. Za zveřejnění informací děkujeme.


 

27.05.2024
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Pavla Umlaufová

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.