neděle
17. ledna 2021
svátek slaví Drahoslav

Archiv textů

15.01.2021
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Divadlo DRAK

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Drak zasáhla velice smutná zpráva, 14. ledna zemřel náš milovaný kolega Václav Poul. (20. 8. 1951 – 14. 1. 2021) Patřil mezi nejvýraznější herecké osobnosti českého loutkového divadla. Studium herectví na katedře loutkového divadla na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze absolvoval v roce 1979. Ještě během závěrečného ročníku nastoupil společně s Tomášem Dvořákem a Blankou Josephovou - Luňákovou do plzeňského Divadla Alfa, kde strávil čtyři sezony. Po nich přijal na tři roky angažmá v Naivním divadle Liberec a v roce 1985 se stal členem souboru Divadla Drak.

15.01.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Lucie Vaněčková?

ČR: Cyklus 13. komnata, jenž patří mezi nejdéle vysílané publicistické relace České televize, slaví v lednu patnáct let své existence. Od roku 2006 pořad představil osudy více než pěti set osobností, bezmála tři desítky dalších uvede letos. V nových dílech se diváci dozví, jak přelomové životní situace zvládli nebo se s nimi vyrovnávají známé české osobnosti, jako jsou herečka Michaela Kuklová, kytarista Lubomír Brabec nebo moderátor Bořek Slezáček. Již v příští epizodě, v pátek 15. ledna od 21.10 hodin na ČT1, prozradí zahraniční zpravodaj Vít Pohanka, jak byl s Michalem Kubalem a kameramanem České televize Petrem Klímou v dubnu 2004 při své práci unesen, vězněn a vyslýchán iráckými ozbrojenci.

15.01.2021
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Vzdělávání
Veronika Jurčová

LUHAČOVICE: S originální nabídkou pro učitele a rodiče dětí školou povinných přichází Městské divadlo Zlín. Máte své oblíbené herce? Zapojte je do hodiny! Rádi vám pomůžou oživit či ozvláštnit distanční výuku.

15.01.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Klára Přibylová

ČR: České literární centrum (dále jen ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, v uplynulém roce věnovalo zvýšenou pozornost českému komiksu. Letos se v souladu se svými dlouhodobými dramaturgickými plány zaměří na další mnohdy opomíjené odvětví: poezii.

15.01.2021
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Alena Julie Novotná

PRAHA: Venuše ve Švehlovce opět otevírá své lůno novým uměleckým projektům. Vyhlašujeme open call na divadelní/performativní/video/audio/outdoor/online/multižánrový projekt pro festival o ženách. Zájemci se mohou hlásit do 21. ledna!

15.01.2021
Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
TZ/jal

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů a jeho mladší část Open Air Program patří již více než čtvrt století mezi nejvýznamnější kulturní události královéhradeckého regionu a představuje největší divadelní přehlídku v České republice. Po červnu 2020, kdy se festival uskutečnil v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, připravují pořadatelé na rok 2021 plnohodnotný 26. ročník. Ten se poprvé představí pod inovovaným názvem a novou vizuální identitou. V termínu od 18. do 25. června 2021 se tak uskuteční REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

14.01.2021
Kraj Vysočina
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Ilona Ampapová

ČERVENÁ ŘEČICE: Zámek Červená Řečice prochází v současnosti stavební obnovou, která ve značném rozsahu zahrnuje i restaurování. Rozsah prací, které se v minulosti musely z finančních důvodů omezit spíše na nejnutnější havarijní situace, je od podzimu 2020 díky dotačním prostředkům rozšířen na celkovou obnovu části budov v areálu zámku. Ta probíhá pod dohledem telčského pracoviště Národního památkového ústavu a je finančně podpořena z Integrovaného regionálního operačního programu IROP 3.1.

14.01.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Kateřina Dvořáková

ČR: Původní česká online videopůjčovna Aerovod má za sebou nejúspěšnější rok svého již osmiletého fungování. Její tržby oproti roku 2019 vzrostly více než šestinásobně, dokonce desetinásobně se zvýšil počet jejích předplatitelů. Zásadně se také zrychlilo rozšiřování katalogu, ve kterém přibylo přes 200 nových snímků – aktuálně diváci najdou na Aerovodu více než 500 filmů, jejichž kvalitu prověřila plátna kin Aero, Bio Oko, Světozor, Bio Central a Univerzitního kina Scala.

14.01.2021
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Menšiny a cizinci
Max Dvořák

ČR: Společný projekt bienále Ve věci umění a organizací Slovo 21 a Život 90 vznikl původně jako performance pro živé publikum, z důvodů omezení kulturních akcí v souvislosti s koronavirovou pandemií však tvůrci přistoupili k zásadní změně koncepce, a vznikla tak série čtyř krátkých filmů – intimních portrétů, které skrze zprostředkované příběhy zachycují historii všedního dne a nabízejí divákům možnost prožít zkušenost těch, kteří se často ocitají na pokraji zájmu většinové společnosti. Filmy je možné kdykoliv zdarma streamovat online na plaformách Vimeo a Facebook.

14.01.2021
Olomoucký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
jonáš Harman

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila pro své posluchače další online koncert, tentokrát s podtitulem „Klasika plná žertů“. Program koncertu těží z děl, která jsou inspirována velikány klasické hudby, nebo ve kterých autoři uplatnili svůj smysl pro humor a parodii. Na úvodní skladbu Moz-Art à la Haydn Alfreda Schnittkeho navážou Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr Petra Iljiče Čajkovského a koncert uzavře Symfonie č. 2 Ludwiga van Beethovena. Sólistou večera bude jeden z nejperspektivnějších současných českých violoncellistů Tomáš Jamník, orchestr Moravské filharmonie bude řídit Petr Popelka, který měl svůj debut s Moravskou filharmonií v minulé sezoně. Koncert bude k vidění zdarma na webu mfo.czfacebooku Moravské filharmonie, a to ve čtvrtek 14. ledna od 19 h.