úterý
4. října 2022
svátek slaví František

Archiv textů

04.10.2022
Středočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Památky
Jolana Nováková

KOUŘIM: Když se řekne posvícení, všichni si představí dobré jídlo a pití, hromadu koláčů a voňavou pečínku. O nic z toho návštěvníky skanzenu neochudíme, navíc jim však přidáme zážitek z toho, jak v minulých dobách prožívali posvícenské veselí naši předkové. V průběhu dne se můžete těšit na:

04.10.2022
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Tomáš Hromádka

ČR: 21. září vyšlo letošní druhé číslo kronikářského zpravodaje. Hlavním tématem čísla je úvod k obecní kronice a zaznamenávání událostí mezinárodního, národního a regionálního charakteru. Uvnitř čísla také připomínáme všem čtenářům existenci profesní skupiny Kronikáři na sociální síti Facebook, kde si mohou on-line vyměňovat názory a
zkušenosti a navázat kontakt s kolegy kronikáři. Zpravodaj obsahuje celou řadu dalších rad, námětů a informací.

04.10.2022
Olomoucký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Hana Písková

ŠUMPERK: Česká tisková kancelář připravila u příležitosti 30. výročí rozpadu Československa novou venkovní fotografickou výstavu. Expozice s názvem Česko/slovenské okamžiky zakotví od 7. října do 23. listopadu na pěší zóně v Šumperku. Záštitu nad ní převzal poslanec Parlamentu ČR Michael Kohajda a v Šumperku proběhne ve spolupráci ČTK, města Šumperk a Domu kultury Šumperk.

04.10.2022
Celá ČR, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Senioři, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Zuzana Bílá /jal

ZLÍN: v sobotu 8. října se uskuteční repríza přednášky „Ženy v životě Tomáše Bati“, a to od 17:00Infopointu Památníku T. Bati ve Zlíně. Dozvíte se zajímavosti o ženách, které sehrály v životě geniálního podnikatele důležitou úlohu, podporovaly ho a formovaly. Po přednášce budou mít návštěvníci exkluzivní možnost nafotit si interiér slavnostně nasvíceného Památníku.

04.10.2022
Celá ČR, Plzeňský kraj
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Handicap, Soutěže a festivaly
Lenka Žižková/ika

PLZEŇ: 30. září 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 32. ročníku Národní ceny za studentský design 2022. Známe výsledky.

Vyhlašovatelem letošního ročníku soutěže jsou Design Cabinet CZ, z. s., nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015.

04.10.2022
Karlovarský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Galerie 4

CHEB: Projekce dokumentárního filmu o lidech, podle kterých by používání digitálních technologií nemělo být podmínkou pro fungování ve společnosti. Režie: Barbora Johansson, film uvede Hynek Trojánek za Komunitu Digitální svobody. Galerie 4, Františkánské náměstí 1, Che.b E/ galerie4@galerie4.cz | W/ www.galerie4.cz. Otevírací doba: Út–Ne 10.00–17.00

04.10.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Simona Rybová/ika

PRAHA: Zásadní novinku ve svém dalším fungování oznamuje Studio ALTA. V příštím roce čeká multikulturní umělecké centrum stěhování do prostor bývalého Panského pivovaru v Libeňském podzámčí, dnes nazývaného jako Libeňský pivovar. S koncem roku 2022 tak Studio ALTA uzavře své dvouleté působení v karlínské Invalidovně a vydá se vstříc novému místu. To, po prvním přesunu z pražských Holešovic v roce 2020, nyní představuje důležitý krok ke stabilnímu zázemí, ale i výzvu v podobě celkové rekonstrukce dlouhodobě nevyužívaného objektu a crowdfundingové kampaně k její realizaci.

 

03.10.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Tiskové oddělení MK

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

03.10.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Stanislav Libenský Award 2022

PRAHA: V barokně-klasicistních prostorách Rožmberského paláce na Pražském hradě byly v úterý 27. září slavnostně předány Ceny Stanislava Libenského. Soutěž, které se také přezdívá „Oskar pro mladé skláře“ už po 13. ocenila talentované sklářské výtvarníky z celého světa. Odborná porota vybírala z 39 finalistů ze 14 zemí. Hlavní cenu si odnesla lotyšská umělkyně Renate Zeimule za minimalistické dílo „Mizení“ z lehaného skla, které uměleckou formou zpracovává téma deprese a duševního zdraví. Všichni výherci společně s finalisty se představují v prostorách Rožmberského paláce v rámci doprovodné výstavy, která probíhá do 22. října.

03.10.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Silvie Marková

PRAHA: Cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance chystá v nové sezoně opět čtveřici mimořádných koncertů v působivém prostředí Anežského kláštera. Již příští pondělí 3. října usedne v Anežském klášteře k mistrovskému koncertnímu křídlu C. Bechstein D 282 fascinující Nikol Bóková, aby posluchače okouzlila barevnými hudebními obrazy napříč žánry. Nositelka ceny Anděl představí vedle vlastní tvorby také svůj výběr ze skladeb Fryderyka Chopina, Franze Liszta, Alexandra Skrjabina nebo Sergeje Rachmaninova. „Zajímají mne vždy harmonie, melodie, barvy, emoce, vášeň, něha, síla, kompoziční mistrovství propojené se schopností citlivě vytvářet nejrůznější myšlenky a pocity. Svůj repertoár vždy vybírám podle jednotlivých skladeb, ne podle jejich autorů,” uvádí k programu večera Nikol Bóková a dodává: „Tento večer je pro mě výjimečný jak pro tu samotnou, nádhernou příležitost stát se hybatelkou rezonance, tak i proto, že je to poprvé, kdy svou vlastní tvorbu uvedu koncertně ve verzi pro sólový klavír.”