OLOMOUC: Při příležitosti 450 let od založení Vědecké knihovny v Olomouci pořadatalé podrobně přiblíží nejen historii této významné a pozoruhodné instituce, ale také unikáty z jejích fondů, které zůstávají obvykle skryté v depozitářích. Vzhledem k obsáhlosti tématu je výstava rozdělená do tří samostatných expozic – v Muzeu moderního umění, Vlastivědném muzeu Olomouc a Vědecké knihovně v Olomouci.
Společně vytvářejí komplexní obraz historických proměn knihovny, která nepochybně patří k největším klenotům města Olomouce.
Prohlédnete nejcennější exponáty z historických fondů knihovny – rukopisy z 11. – 16. století, prvotisky, knižní vazby a mapy z 15. – 17. století. Vystaveny budou například Evangeliář zábrdovický z 11. století, který patří k nejcennějším iluminovaným rukopisům v českých zemích, dva české překlady bible z 15. století – Bibli olomouckou a Bibli boskovickou, jeden z nejrozměrnějších dokumentů v knihovním fondu, více než 60 centimetrů vysoký Graduál loucký (15. století) nebo prvotisk Boccacciových Slavných žen z 15. století. Jedinečná je rovněž kruhová mapa světa z konce 15. století.
Ve Vlastivědném muzeu Olomouc najdete informace o dějinách knihovny, ilustrované dokumenty z knihovního fondu a archivními materiály. Expozice ve Vědecké knihovně v Olomouci představí významné osobnosti a zajímavosti spjaté s její historií.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.