NOVÝ BOR: Na jubilejní 15. ročník Novoborské akademie spojených kinematografií, který se uskutečnil 10. - 12. října v Novém Boru, se sjela více jak stovka účastníků: vedoucích kin i zástupců distribučních filmových společností z celé České republiky. Kinaři každoročně udílí filmové ceny. Letos sklidil nejvíce ocenění film Teorie tygra. Za nejlepší český film i za režii si skleněné torzo ženy, které vzniklo ve sklárně Ajeto, převzal režisér filmu Radek Bajgar. „Děkuji kinařům za cenu, které si velmi vážím. I za to, že naučili lidi chodit do kina na dobré filmy.“
Za nejlepší mužský herecký výkon si osobně převzal cenu Jiří Bartoška za roli veterináře Jana v Teorii tygra. „Jsem rád, že pořád existují kinaři jednosálových kin, kteří svou práci dělají z lásky a nadšení. Měli jsme jet na festival do Sao Paula i do Záhřebu, kde je zahájení Dne českého filmu. Dali jsme ale přednost Novoborské akademie a setkání s kinaři,“ řekl nejpopulárnější český herec.
„Původně jsme byli domluveni s panem Bartoškou na přímý konferenční hovor ze Záhřebu, velmi nás potěšilo, že se spolu s režisérem rozhodli zúčastnit setkání akademie a ocenění si osobně převzali," říká Radovan Novotný, prezident NASK.
„Film Teorie tygra je prvním celovečerním filmem režiséra Radka Bajgara. Nebyla to však naše první spolupráce. Před dvěma lety jsme spolu už točili televizní film Neviditelní," dodal Jiří Bartoška.
Ředitel sklárny Ajeto Jiří Turnhöfer vtipkoval, že modelem při výrobě skleněné ceny byla Simona Stašová, která ocenění získala v minulých letech.
Cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala Eliška Balzerová za roli manželky Olgy ve filmu Teorii tygra.
Nejúspěšnějším filmem ve filmové distribuci se stal snímek Star Wars - síla se probouzí. Cenu převzal finanční ředitel distribuční společnosti Falcon Zdeněk Keršláger.
Letos se prezident Novoborské akademie a sklárna Ajeto rozhodli udělit hned dvě ceny. První z nich byla Tomášovi Kleinovi za filmu Vlk z Královských Vinohrad, kterou převzal společně s Jiřím Maxou kameramanem filmu. Druhou získala za celoživotní herecké mistrovství herečka Vlasta Chramostová.
„Novoborská akademie připravila pro kinaře dvoudenní program, v němž je seznámila s distribučním plánem společnosti Freeman entertainment, která je partnerem celé akce, s novinkami z Fondu kinematografie, s novými možnostmi prodeje vstupenek i s využitím dotace z Europa Cinemas. Inspirativní byli i příklady práce s publikem a probíhající filmová výchova v několika vybraných českých či zahraničních kinech. Kinaři měli možnost zhlédnout také filmy: Dívka ve vlaku, předpremiéry Lichožroutů a Ostraváka Ostravskiho.
Originální ceny pro Novoborskou akademii spojených kinematografií tradičně vytvořila sklárna Ajeto.
Ilona Rejholcová
Kultura Nový Bor, s.r.o
tel: 605 351 041
www.nask.cz
www.kulturanb.cz
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.