čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Michal Cimala - Chodec
© Foto: Rocco SoldiniČeské centrum Milán v rámci Design Week láká na české umění

ZAHRANIČÍ: České centrum Milán připravilo přehlídku živých řemesel a lidového umění s názvem Krásná práce, kterou v době od 17. 4. do 23. 4. mohou zhlédnout návštěvníci italského festivalu Milano Design Week. K vidění jsou díla studentů českých vysokých uměleckých škol. V rámci slavnostní vernisáže konané 17. 4. 2023 byla představena také socha s názvem Chodec od českého umělce Michala Cimaly. Na realizaci výstavy se spolu s Českým centrem Milán podílí také Generální konzulát ČR v Miláně.  

od 17.04.2023 do 23.04.2023
Autor článku: 
TZ Česká centra/Czech Centres

Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Vysokého učení technického v Brně (Fakulta výtvarných umění), Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (Fakulta umění a designu), Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (Fakulta multimediálních komunikací), představují svou originální tvorbu na italském festivalu Milano Design Week, a to v rámci společné výstavy s názvem Krásná práce. Ta se ponese v duchu předávání starých řemeslných znalostí mladým lidem. Studenti produktového designu ze čtyř uměleckých univerzit v Česku, které oslovila kurátorka  Klára Hegerová, se spojili a spolu s mistry tradičních řemesel vytvořili unikátní soubor užitých předmětů. Artefakty, které ze spolupráce řemeslníků a mladých designérů vznikly, mohou být vzorem pro nový životní styl návratu k přírodě, potřeby vlastního zakotvení a pocitu hrdosti na české tradice.  

České řemeslo a lidové umění se na této výstavě představuje v nových souvislostech, předkládá alternativu k pojetí dnešního interiéru a reaguje na aktuální poptávku po autentickém a udržitelném oděvu,“ řekla Simona Calboli, ředitelka Českého centra Milán.  

Prezentaci tradiční řemeslné techniky se Česká centra věnují řadu let s cílem poukazovat na změny a posuny v tomto oboru. Přehlídka v Miláně tak odstartuje putování této výstavy do dalších českých center v zahraničí. V průběhu nadcházejících měsíců by se tak měla objevit například v New Yorku, Bruselu, Soulu nebo Tokiu. 

Součástí italského Milano Design Week je také ukázka tvorby českého umělce Michala Cimaly.  

Ve spolupráci s Trafo Gallery a Generálního konzulátu ČR v Miláně zde bylo slavnostně odhaleno dílo s názvem Chodec. Nevšední socha uznávaného výtvarníka je vytvořena z materiálů, které byly původně (až na hlavu a ramena) součástí mostní konstrukce vedle Cimalova ateliéru v Praze – Nuslích a v prostorách generálního konzulátu je nyní vystavena po celou dobu konání přehlídky, tedy do 23. 4. 2023.  

„Pozoroval jsem zánik původního mostu, a protože dlouhodobě sleduji destrukci staveb a to co z nich zbývá, zaujaly mne zohýbané dráty z Roxoru - výztuží do betonu. Protože tento materiál má svou zvláštní sílu, rozhodl jsem se z něj udělat nosnou konstrukci (kresbu v prostoru), kterou jsem doplnil rovněž recyklovanými neony z jakéhosi reklamního nápisu,“ uzavírá Michal Cimala.  

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024