neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
Michal Cimala - Chodec
© Foto: Rocco SoldiniČeské centrum Milán v rámci Design Week láká na české umění

ZAHRANIČÍ: České centrum Milán připravilo přehlídku živých řemesel a lidového umění s názvem Krásná práce, kterou v době od 17. 4. do 23. 4. mohou zhlédnout návštěvníci italského festivalu Milano Design Week. K vidění jsou díla studentů českých vysokých uměleckých škol. V rámci slavnostní vernisáže konané 17. 4. 2023 byla představena také socha s názvem Chodec od českého umělce Michala Cimaly. Na realizaci výstavy se spolu s Českým centrem Milán podílí také Generální konzulát ČR v Miláně.  

od 17.04.2023 do 23.04.2023
Autor článku: 
TZ Česká centra/Czech Centres

Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Vysokého učení technického v Brně (Fakulta výtvarných umění), Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (Fakulta umění a designu), Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (Fakulta multimediálních komunikací), představují svou originální tvorbu na italském festivalu Milano Design Week, a to v rámci společné výstavy s názvem Krásná práce. Ta se ponese v duchu předávání starých řemeslných znalostí mladým lidem. Studenti produktového designu ze čtyř uměleckých univerzit v Česku, které oslovila kurátorka  Klára Hegerová, se spojili a spolu s mistry tradičních řemesel vytvořili unikátní soubor užitých předmětů. Artefakty, které ze spolupráce řemeslníků a mladých designérů vznikly, mohou být vzorem pro nový životní styl návratu k přírodě, potřeby vlastního zakotvení a pocitu hrdosti na české tradice.  

České řemeslo a lidové umění se na této výstavě představuje v nových souvislostech, předkládá alternativu k pojetí dnešního interiéru a reaguje na aktuální poptávku po autentickém a udržitelném oděvu,“ řekla Simona Calboli, ředitelka Českého centra Milán.  

Prezentaci tradiční řemeslné techniky se Česká centra věnují řadu let s cílem poukazovat na změny a posuny v tomto oboru. Přehlídka v Miláně tak odstartuje putování této výstavy do dalších českých center v zahraničí. V průběhu nadcházejících měsíců by se tak měla objevit například v New Yorku, Bruselu, Soulu nebo Tokiu. 

Součástí italského Milano Design Week je také ukázka tvorby českého umělce Michala Cimaly.  

Ve spolupráci s Trafo Gallery a Generálního konzulátu ČR v Miláně zde bylo slavnostně odhaleno dílo s názvem Chodec. Nevšední socha uznávaného výtvarníka je vytvořena z materiálů, které byly původně (až na hlavu a ramena) součástí mostní konstrukce vedle Cimalova ateliéru v Praze – Nuslích a v prostorách generálního konzulátu je nyní vystavena po celou dobu konání přehlídky, tedy do 23. 4. 2023.  

„Pozoroval jsem zánik původního mostu, a protože dlouhodobě sleduji destrukci staveb a to co z nich zbývá, zaujaly mne zohýbané dráty z Roxoru - výztuží do betonu. Protože tento materiál má svou zvláštní sílu, rozhodl jsem se z něj udělat nosnou konstrukci (kresbu v prostoru), kterou jsem doplnil rovněž recyklovanými neony z jakéhosi reklamního nápisu,“ uzavírá Michal Cimala.  

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023