pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
Karel Roden jako Jan Masaryk
© Archiv ČT



Česká televize připomíná Únor 1948

PRAHA-ČR: Před sedmdesáti lety během jednoho týdne se rozhodlo o více jak čtyřicetileté budoucnosti Československa. Česká televize se tomuto výročí věnuje v tematických dokumentech, vlastní dramatice, koncertech i velkofilmech.

Autor článku: 
jal

Události 25. února 1948 v den výročí zpřítomní netradičním, komentovaným zpravodajstvím Dnes před 70 lety uváděným Jakubem Železným. „Do jisté míry půjde o přenos v čase. Přeneseme se do 25. února 1948 a přineseme shrnutí zásadních událostí. Kdyby už tehdy vysílala televize, mohlo by večerní komentované shrnutí zpráv dne vypadat velmi podobně říká moderátor, který pořadem Dnes před 70 lety provází. Česká televize nabídne tzv. breaking news hned několikrát během dne, diváci je budou moci sledovat v neděli 25. února na ČT1 ve vstupech v 9:40, 15:30, 17:20. Večer na ně naváže hodinový pořad od 21:30 h.

Únorové události připomene i nový dokumentární cyklus Rudí prezidenti, jenž představí pět československých prezidentů z dob vlády jedné strany. První díl nazvaný Sjednotitel strachu – Klement Gottwald diváci uvidí v pátek 23. února od 21:20 h na ČT2. V úterý 27. února ve 21:00 h ČT2 uvede dokument Jana Rouska Lidové milice, který přiblíží zásahy „ozbrojené pěsti dělnické třídy“ při ochraně hranic, proti studentům, sedlákům, církvi nebo demonstracím v souvislosti s měnovou reformou a v protirežimních shromážděních v letech 1969, 1988 a v roce 1989. Dalším dokumentem, který naváže na události z února 1948 je snímek Olgy Struskové Válečné nevěsty. Poukazuje na pohnuté osudy příslušníků československých pozemních jednotek ve Velké Británii a následně mapuje osudy jejich rodin v průběhu dalších třiceti let v souladu s vývojem naší tehdejší poválečné historie. Diváci dokument Válečné nevěsty uvidí v úterý 20. března v 21:00 h na ČT2.

Součástí únorových události roku 1948 byla také odmítnutá rezignace a následná nevyjasněná smrt tehdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Život jednoho z nejcharismatičtějších politiků v českých dějinách představí životopisný film Masaryk uvedený ve dvou dílech o nedělích 25. února a 4. března ve 20.15 h na ČT1. Snímek získal rekordních dvanáct Českých lvů a osm slovenských cen Slnko v sieti.   

Téma nevyjasněných okolností smrti Jana Masaryka budou řešit i čtyři části unikátního publicistického cyklu Na pomoc generální prokuratuře z roku 1968, kdy se znovuotevřelo vyšetřování. I když řada otázek byla vyvrácena či zpřesněna současnými vyšetřovatelskými metodami, série reportáží zůstává působivým historickým dokumentem, jenž se v ničem nezpronevěřuje poctivé a komplikované cestě za pravdou bez nároků na její uspokojivé dosažení. Všechny čtyři části ČT2 uvede v jednom bloku v pátek 9. 3. od 16:05 h.

 

www.ceskatelevizce.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024