PRAHA: Již tento čtvrtek 16. března startuje ve velkém sále kina Lucerna 15. ročník Festivalu bulharských filmů. Prvními hosty Festivalu budou producentka Galina Toneva a režisér Victor Bojinov. Galina Toneva patří mezi nejvýraznější filmové producenty v Bulharsku. Stála za snímky Tenisky a Ukradené oči. Letos do Prahy přiveze společně s režisérem Victorem Bojinovem snímek Útěk. Aktivně se zasazuje o zlepšení financování bulharské kinematografie státem a neváhá ostře kritizovat populistické kroky, které nevedou ke zlepšení situace.
Victor Bojinov významně přispěl ke zkvalitnění bulharské seriálové televizní tvorby. Jeho filmovým debutem je Film Vyvýšení, který se v bulharských kinech udržel dlouhých deset měsíců. Co do počtu zhlédnutí ho trumfnul další Bojinovův film Čistá pravda o skupině Žigulík.
V pátek 17. 3. 2023 představí svůj film V Srdci stroje zasazený do bulharské věznice 70. let 20. století režisér Martin Makariev a herci Alexandar Sano a Bashar Rahal. Všichni tři navštíví festival v Praze poprvé a neskrývají nadšení, že se jejich snímek bude promítat v okouzlujícím velkém sále kina Lucerna. Snímek V Srdci stroje byl bulharským kandidátem na Oscary. Alexandar Sano je všestranný umělec, kromě hraní se věnuje zpěvu, skládá hudbu a produkuje filmy.
Bashar Rahal se s publikem setká znovu v sobotu 18. 3., kdy společně s Raynou Karayanevou uvedou volné pokračování komedie Návrat.
Na nedělní promítání filmu Péťa mojí Péti do Malého sálu kina Lucerna dorazí producent filmu Nikolaj Urumov.
Ve velkém i malém sále kina Lucerna promítneme snímky v originálním znění s anglickými a českými titulky.
Festival patnáctým rokem vstupuje před pomyslné brány dospělosti, do období, které se často projevuje vzpourou v touze prosazení vlastní osobnosti. Vzpoura je téma, jež spojuje všechny letošní celovečerní snímky.
Po celou dobu festivalu si v pasáži a kavárně Lucerna budete moci prohlédnout výstavu fotografií Hvězdy stříbrného plátna. Expozice představuje portrétní fotografie bulharských herců, které byly uchovávány na negativech v archivu Bulharské filmotéky. Fotografie během natáčení pořídili v letech 1956 až 1972 jedni z nejlepších bulharských fotografů Lote Michajlova, Jeni Valova aj.
Věříme, že si odnesete příjemný zážitek nejen z filmů, ale i z osobního setkání s hosty.
Sledujte náš Facebook a Instagram, ať vám nic neuteče!
https://www.facebook.com/BulharskyKulturniInstitutPraha
@bki_praha1
Celý program, synopse filmů a ukázky naleznete na www.bki.cz
Vstupenky jsou v prodeji online či na pokladně v kině Lucerna.
https://www.kinolucerna.cz/klient-263/kino-68/stranka-3367/informacia-13232
Festival bulharských filmů organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut v Praze s podporou bulharského Národního filmového centra a Národní filmotéky.
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.