středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Ivo Kahánek
© Dušan MartinčekBroumovská klávesa je pro soutěžící cennou zkušeností

BROUMOV: První dubnový víkend 1.–3. dubna se uskuteční mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa. O rozhovor jsme požádali jejího uměleckého ředitele a koncertního pianistu Ivo Kahánka.

od 01.04.2022 do 03.04.2022
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Broumovská klávesa se letos v dubnu uskuteční již podvanácté. Čím přitahuje každý rok soutěžící?

Broumovská klávesa míří do oblasti větších mezinárodních soutěží ve středoevropském prostoru, takže je to pro české žáky a studenty uměleckých škol samozřejmě vítaná příležitost, jak se zkonfrontovat se zahraniční konkurencí. Na BK přijíždí konkurence z velmi vyspělých zemí, jako jsou Polsko, Maďarsko, Rakousko, kde je klavír na vysoké úrovni, a BK je tedy dobrá srovnávací platforma. Kromě toho se snažíme, aby soutěž byla na úrovni, co se týče poroty. Máme skvělé obsazení mezinárodní poroty a pro mladé muzikanty je zajímavé se s těmito osobnostmi setkat. Součástí soutěže je totiž debata s porotci a soutěžící tak dostanou zpětnou vazbu. V neposlední řadě nemůžeme zapomenout na neuvěřitelný genius loci Broumova, broumovského kláštera a okolí. To se shoduje prakticky ve všech zpětných vazbách, které já pak dostávám od porotců, pedagogů, soutěžících… Do Broumova se vždycky všichni moc těší a ti, kdo tam ještě nebyli, jsou vždy ohromeni, jaká historická i současná kvalita v Broumově je. To je další významné plus BK.

 

Co může účast v BK přinést mladým pianistům, a myslím tím i v případě, že se jim třeba nepodaří zvítězit?

Vždycky je to pro ně nějaká zpráva. Součástí jsou debaty s porotci a každý soutěžící, nebo jeho pedagog se může zeptat. Ať už k soutěži, co bylo dobře, co špatně, tak i koncepčně, jakým směrem jít. To je velice cenné i pro soutěžící, kteří nevyhrají, protože BK pokrývá věkové rozpětí od 9 do 17 let. To je ten nejdůležitější věk v životě malého pianisty, kdy se musí rozhodnout, zda se vydá na profesionální dráhu, či mu klavír zůstane jako koníček na vysoké úrovni. Toto rozhodování je velmi těžké, protože klavír je jeden z nejkonkurenčnějších nástrojů. Lidí, kteří se uplatní jako aktivní pianisté, je velmi málo. Drtivá většina ostatních půjde učit. Právě takové soutěže, jako je BK, mohou mladým pianistům pomoci v rozhodování. I v tom ptaní se sebe sama, jestli klavír skutečně miluji tolik, že jsem ochoten jít do rizika, že neuspěji v sólové dráze. A jestli ho miluji natolik, že když se mi to nepodaří, prožiji krásný život jako hudební pedagog. Takové otázky si klavíristé musejí pokládat a BK jim v tom může napomoci.

 

Co přináší laureátům? Jak je to může podpořit v další hudební kariéře?

Jednak každý soutěžní vavřín na toho soutěžícího upozorní, a hlavně získá spoustu zkušeností. To tedy získají všichni soutěžící. Hudební soutěže jsou takovou odrazovou platformou do budoucna. Když je pianistům 18 let, začnou jezdit na mezinárodní soutěže na vysoké úrovni a na ty už musejí jet opravdu znalí. Musejí vědět, jak se připravit, mít zkušenosti s účastí v soutěžích. To je poměrně složité know-how.

Co se týče laureátů, ti si zahrají na koncertech. To je pro děti, kterým je třeba 10, 11 let, obrovská devíza. Laureáti si zahrají například na Koncertě laureátů v Sukově síni pražského Rudolfina, nebo s různými orchestry. Máme pro ně nasmlouvané vystoupení se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské lázně či s Karlovarským symfonickým orchestrem nebo v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Já jsem si třeba poprvé zahrál s orchestrem v 15 letech, a i to bylo úžasné. Oni si mohou zahrát v mnohem mladším věku, a to je krásné. Profesionálně je to nesmírně posune.

 

Co byste vzkázal všem mladým hudebníkům, kteří třeba váhají, zda se do soutěže chtějí přihlásit?

Rozhodně bych je k nám pozval a řekl bych jim, že určitě neodjedou s prázdnou. Někteří odjedou s cenou a i ti, kteří s cenou neodjedou, si odvezou opravdu nádherné zážitky, protože Broumov je po všech stránkách krásné místo. BK je zážitkem jak po stránce hudební inspirace, tak po stránce lidské. Několikrát jsem zažil, že když se klavíristé spolu setkají, seznámí se, tak mnohé konkurenční hroty, jež jsem zmiňoval, se ulomí a oni najednou zjistí, že jejich konkurenti jsou lidé a třeba mnohem fajn lidé. Opravdu bych je pozval, ať se přijdou seznámit a zažít Broumov a Broumovsko, které je neopakovatelné.

 

Do kdy se mohou mladí hudebníci na Broumovskou klávesu hlásit?

První uzávěrka přihlášek je do 7. března, to je za nižší registrační poplatek a definitivní uzávěrka je do 23. března. Hlásit se mohou na internetových stránkách soutěže www.broumovskaklavesa.cz, kde najdou všechny informace.

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Vydavatelství Radioservis představuje CD Moravia Brass Band V PŮLNOČNÍ HODINU. Moravia Brass Band je největší žesťové těleso v ČR a rezidenční orchestr Brno Brass Festu. Třicet hudebníků v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim popularizuje hru na žesťové nástroje, představuje jedinečné programy a aranžmá, zve výjimečné hosty, a především vytváří specifické uskupení: žesťový orchestr – brass band.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
07.12.2022

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022