úterý
3. října 2023
svátek slaví Bohumil
Ivo Kahánek
© Dušan Martinček



Broumovská klávesa je pro soutěžící cennou zkušeností

BROUMOV: První dubnový víkend 1.–3. dubna se uskuteční mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa. O rozhovor jsme požádali jejího uměleckého ředitele a koncertního pianistu Ivo Kahánka.

od 01.04.2022 do 03.04.2022
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Broumovská klávesa se letos v dubnu uskuteční již podvanácté. Čím přitahuje každý rok soutěžící?

Broumovská klávesa míří do oblasti větších mezinárodních soutěží ve středoevropském prostoru, takže je to pro české žáky a studenty uměleckých škol samozřejmě vítaná příležitost, jak se zkonfrontovat se zahraniční konkurencí. Na BK přijíždí konkurence z velmi vyspělých zemí, jako jsou Polsko, Maďarsko, Rakousko, kde je klavír na vysoké úrovni, a BK je tedy dobrá srovnávací platforma. Kromě toho se snažíme, aby soutěž byla na úrovni, co se týče poroty. Máme skvělé obsazení mezinárodní poroty a pro mladé muzikanty je zajímavé se s těmito osobnostmi setkat. Součástí soutěže je totiž debata s porotci a soutěžící tak dostanou zpětnou vazbu. V neposlední řadě nemůžeme zapomenout na neuvěřitelný genius loci Broumova, broumovského kláštera a okolí. To se shoduje prakticky ve všech zpětných vazbách, které já pak dostávám od porotců, pedagogů, soutěžících… Do Broumova se vždycky všichni moc těší a ti, kdo tam ještě nebyli, jsou vždy ohromeni, jaká historická i současná kvalita v Broumově je. To je další významné plus BK.

 

Co může účast v BK přinést mladým pianistům, a myslím tím i v případě, že se jim třeba nepodaří zvítězit?

Vždycky je to pro ně nějaká zpráva. Součástí jsou debaty s porotci a každý soutěžící, nebo jeho pedagog se může zeptat. Ať už k soutěži, co bylo dobře, co špatně, tak i koncepčně, jakým směrem jít. To je velice cenné i pro soutěžící, kteří nevyhrají, protože BK pokrývá věkové rozpětí od 9 do 17 let. To je ten nejdůležitější věk v životě malého pianisty, kdy se musí rozhodnout, zda se vydá na profesionální dráhu, či mu klavír zůstane jako koníček na vysoké úrovni. Toto rozhodování je velmi těžké, protože klavír je jeden z nejkonkurenčnějších nástrojů. Lidí, kteří se uplatní jako aktivní pianisté, je velmi málo. Drtivá většina ostatních půjde učit. Právě takové soutěže, jako je BK, mohou mladým pianistům pomoci v rozhodování. I v tom ptaní se sebe sama, jestli klavír skutečně miluji tolik, že jsem ochoten jít do rizika, že neuspěji v sólové dráze. A jestli ho miluji natolik, že když se mi to nepodaří, prožiji krásný život jako hudební pedagog. Takové otázky si klavíristé musejí pokládat a BK jim v tom může napomoci.

 

Co přináší laureátům? Jak je to může podpořit v další hudební kariéře?

Jednak každý soutěžní vavřín na toho soutěžícího upozorní, a hlavně získá spoustu zkušeností. To tedy získají všichni soutěžící. Hudební soutěže jsou takovou odrazovou platformou do budoucna. Když je pianistům 18 let, začnou jezdit na mezinárodní soutěže na vysoké úrovni a na ty už musejí jet opravdu znalí. Musejí vědět, jak se připravit, mít zkušenosti s účastí v soutěžích. To je poměrně složité know-how.

Co se týče laureátů, ti si zahrají na koncertech. To je pro děti, kterým je třeba 10, 11 let, obrovská devíza. Laureáti si zahrají například na Koncertě laureátů v Sukově síni pražského Rudolfina, nebo s různými orchestry. Máme pro ně nasmlouvané vystoupení se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské lázně či s Karlovarským symfonickým orchestrem nebo v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Já jsem si třeba poprvé zahrál s orchestrem v 15 letech, a i to bylo úžasné. Oni si mohou zahrát v mnohem mladším věku, a to je krásné. Profesionálně je to nesmírně posune.

 

Co byste vzkázal všem mladým hudebníkům, kteří třeba váhají, zda se do soutěže chtějí přihlásit?

Rozhodně bych je k nám pozval a řekl bych jim, že určitě neodjedou s prázdnou. Někteří odjedou s cenou a i ti, kteří s cenou neodjedou, si odvezou opravdu nádherné zážitky, protože Broumov je po všech stránkách krásné místo. BK je zážitkem jak po stránce hudební inspirace, tak po stránce lidské. Několikrát jsem zažil, že když se klavíristé spolu setkají, seznámí se, tak mnohé konkurenční hroty, jež jsem zmiňoval, se ulomí a oni najednou zjistí, že jejich konkurenti jsou lidé a třeba mnohem fajn lidé. Opravdu bych je pozval, ať se přijdou seznámit a zažít Broumov a Broumovsko, které je neopakovatelné.

 

Do kdy se mohou mladí hudebníci na Broumovskou klávesu hlásit?

První uzávěrka přihlášek je do 7. března, to je za nižší registrační poplatek a definitivní uzávěrka je do 23. března. Hlásit se mohou na internetových stránkách soutěže www.broumovskaklavesa.cz, kde najdou všechny informace.

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2023

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Co se děje
27.09.2023