úterý
30. dubna 2024
svátek slaví Blahoslav
© Banner



Bienále Ostravské dny

OSTRAVA: Bienále Ostravské dny (12. – 31. 8.) je hudební, společenská a umělecká událost mezinárodního charakteru, je to svět přivezený do Ostravy, je to kvas nápadů a přístupů k hudbě: Festival pro veřejnost a Institut pro mladé skladatele/rezidenty, třítýdenní akce v jednom – mezinárodní prostor pro setkávání skladatelů několika generací.

od 12.08.2019 do 31.08.2019
Autor článku: 
Kristýna Konczyna

Tým Ostravského centra nové hudby v čele s uměleckým ředitelem Ostravských dnů Petrem Kotíkem vybral letos na základě zaslaných partitur 35 rezidentů z celkem 13 zemí (Peru, Kanada, Lotyšsko, Velká Británie, Ukrajina, Česká republika, Jižní Korea aj.). Připojí se tak k téměř 250 rezidentům, kteří se Ostravských dnů zúčastnili od doby jejich vzniku v roce 2001. Institut je veden v angličtině.

S myšlenkou letního projektu nové a experimentální hudby v Ostravě přišel Petr Kotík. Program Ostravské dny koncipoval jako pokračování Darmstadtských letních kurzů a festivalu z počátku 50. a 60. let, s tím rozdílem, že v Ostravě byla od počátku v centru zájmu práce s velkým orchestrem. Na počátku realizace této myšlenky stáli s Kotíkem také američtí skladatelé Earle Brown, Alvin Lucier a Christian Wolff. Legendární zvukový experimentátor Lucier navštívil Ostravské dny jako lektor pětkrát, Wolff se do Ostravy chystá letos poosmé.

Kromě Christiana Wolffa z legendární „neworské školy“ bude letos v Ostravě s mladými skladateli/rezidenty pracovat ještě 15 lektorů, významných skladatelů dneška: např. americko-izraelská skladatelka, profesorka Harvardovy univerzity Chaya Czernowin, klavírista a skladatel Frederic Rzewski, Miroslav Srnka, Petr Bakla nebo Bernhard Lang či Isabel Mundry. Ti všichni budou také součástí programu Institutu, který sestává ze skupinových i individuálních setkání, prezentací vlastních děl, myšlenek, práce s prvotřídními muzikanty a ve finále také provedení skladeb zúčastněných; mnohé z nich uslyšíme zcela poprvé. Protože festival Ostravské dny nerozlišuje skladatele na „studenty" a „mistry“, nezabývá se ani hierarchií „studentských“ a „mistrovských“ děl, jsou na programech festivalových koncertů vedle sebe díla klasiků avantgardy i skladby rezidentů Institutu, inspirace je v tomto směru oboustranná.

Petr Kotík: „Normální prostředí, a to nejen v hudbě, je to, které se primárně zaměřuje na tvorbu své doby. Tak, jak tomu vždy v minulosti bylo. Toto je tedy koncept Ostravských dnů: změnit alespoň na tři týdny 'nenormální' hudební situaci, což je ta, která nás běžně obklopuje, na situaci 'normální'.

Také letos najdeme mezi rezidenty převážně posluchače nebo absolventy prestižních hudebních škol a akademií, ať už jde o newyorskou Manhattan School of Music, vídeňskou Universität für Musik und darstellende Kunst, krakovskou Akademii Muzycznu, londýnskou konzervatoř Trinity Laban nebo Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. V Ostravě budou mít k dispozici jak rezidenční orchestry a sbor (Ostravskou bandu, ONO / Ostrava New Orchestra, Canticum Ostrava), tak hostující sólisty a ansámbly.

Myslím, že jsem se mnohem víc naučil já sám, než že bych někomu pomohl. Asi se budu muset na chvíli zastavit a popřemýšlet nad tím, jak vlastně já sám pracuji, což je úžasné. Raději bych strávil tři týdny na Ostravských dnech, než abych tři roky někde studoval,“ říká Richard Ayres, skladatel a lektor OD

Sídlem Institutu bude opět Janáčkova konzervatoř v Ostravě, která poskytuje Ostravským dnům skvělé zázemí. Do umělecké školy se přesune v tyto dny i kancelář Ostravského centra nové hudby. Opět využijeme nedávno vzniklé studentské rezidence Kampus Palace v centru Ostravy, kde budou bydlet mladí skladatelé.

Ostravské dny jsou zážitkem, který vám změní život… Skladatelé, hosté, interpreti, dirigenti i organizátoři jsou si rovni a tvoří jeden celek, společně vytvářejí atmosféru, v níž máte pocit, jako byste se znali celý život. Díky tomu teď mám kontakty na podobně smýšlející lidi na celém světě, míní Rita Ueda, rezidentka Ostravských dnů

Prodej festivalových vstupenek byl zahájen 1. května. Permanentka na všechny koncerty je do 30. 6. za 750 Kč, od 1. 7. pak za 850 Kč. Sleva pro studenty, seniory, ZTP/P činí 150 Kč z ceny permanentky. Ceny jednotlivých koncertů jsou uvedeny na našich webových stránkách. Vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut.

Festival Ostravské dny se koná za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a Česko-německého fondu budoucnosti a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za kontinuální velkorysou pomoc Ostravskému centru nové hudby děkujeme Liboru Winklerovi.
Ostravské dny probíhají ve spolupráci s Trojhalím Karolina, Národním divadlem moravskoslezským, Janáčkovou konzervatoří v Ostravě, Provozem Hlubina a spolkem Bludný kámen.

 

Pořadatelem festivalu je Ostravské centrum nové hudby. Informace o festivalu a dalších projektech jsou k dispozici na webových stránkách www.newmusicostrava.cz a také na facebooku.

 

Kristýna Konczyna
Ostravské centrum nové hudby
Ostrava Center for New Music
Manager
Dr. Šmerala 2
702 00 Ostrava, Czech Republic
Tel: +420 596 203 426
GSM: +420 777 613 184
Skype: krispinkaz
Email: konczyna@newmusicostrava.cz
www.newmusicostrava.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024