<p>KARVINÁ: Betlém, scénické zobrazení Kristova narození, patří neodmyslitelně k Vánocům. Pro ty letošní připravilo Muzeum Těšínska ve spolupráci s Kysuckým muzeem v Čadci výstavu betlémů z Kysúc.</p> <p>Převážná většina z 13 vystavených děl je vyrobena ze dřeva. Součástí jsou krátké texty o jednotlivých tvůrcích betlémů a jejich životních osudech.</p> <p>Vernisáž výstavy nazvané Čas radosti, veselosti (betlémy z Kysúc) se uskuteční v úterý 4. prosince 2012 v 17 hod. ve výstavní síni v Karviné. Výstava potrvá do do 31. ledna 2013.</p> <p> Za kolébku betlémů je považována Itálie. Ve spojení s rozšiřováním působnosti církevních řádů na naše území se tento zvyk dostal i do Čech a na Slovensko. Betlémy se vyráběly z různých materiálů – kromě vyřezávaných ze dřeva jsou známé i keramické, vázané z kukuřičného šustí, z těsta, voskové, sádrové, ale také ručně malované na dřevěných deskách i na papíru a od poloviny 19. století<br /> tištěné na arších. Zhotovovaly se v mnoha regionech.</p> <p> Výstava, která vznikla ve spolupráci s Kysuckým muzeem v Čadci, jmenovitě s PhDr. Alojzem Kontrikem a Darinou Hnídkovou, představuje díla lidových tvůrců. Nejstarší betlém je z roku 1939 od Františka Tabačka z Kysuckého Nového Mesta. Vystavené dřevěné betlémy jsou bez povrchové úpravy nebo polychromované, dřevo je někdy doplněno slámou, která vytváří základní doplňky ve formě jesliček, oplocení apod. Dalším oblíbeným materiálem na Kysucích jsou kukuřičné listy zvané šúpolie – prezentují jej dva betlémy ženských autorek Eleny Zubajové ze Žiliny a Jany Latkové z Čadce z roku 1998. </p> <p> Kontakt: Výstavní síň Karviná, Masarykovo náměstí 10, 73301 Karviná-Fryštát. Telefon: +420 596 311 425. Email: karvina@muzeumct.cz. </p> <p> Otevírací doba:<br />
Út. – pá. 8 – 12 a 12.30 – 16.30 hod.<br />
So. 9 – 13 hod.<br />
Ne. 13 – 17 hod.</p> <p>Více informací v příloze.</p>
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.