sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
© Jana Farská



American Beethoven from Krásná Lípa in Prague

The music show about Anthony Philip Heinrich called "American Beethoven from Krásná Lípa" was Prague premiered on Wednesday, October 5th, 2016, at Antonín Dvořák Museum in Prague. The show was organized by the International A. P. Heinrich Society and it was held under the auspices of the senator Ing. Zbyněk Linhart and with the support of town Krásná Lípa.

In the evening, Ing. MgA. Pavel Farský, the show author and protagonist, played the piano compositions from Heinrich´s most successful collections "Dawning of Music in Kentucky, or the Pleasures of Harmony in the Solitude of Nature" and "Western Minstrel". He also performed unique compositions that he had obtained by studying archival materials; "The Camanche Revel", "The Sioux Gaillarde" and "Manitou Air Dance".

Pavel Farský also presented aspects of the composer´s life, including new information based on his own scientific research done over a period of eighteen years. Heinrich´s life and work have been Mr. Farský´s long-term animation project. The dates of the show reprises will be announced on the A. P. Heinrich Society web page (http://anthony-philip-heinrich.com/en).

Americký Beethoven z Krásné Lípy v Praze

PRAHA: Ve středu, 5. října 2016, byla uvedena v Muzeu Antonína Dvořáka pražská premiéra hudebního pořadu o Anthonym Philipovi Heinrichovi s názvem „Americký Beethoven z Krásné Lípy“. Pořadatelem byl Mezinárodní spolek A. P. Heinricha, večer se konal pod záštitou senátora Ing. Zbyňka Linharta a s podporou města Krásná Lípa.

Autor článku: 
Ing. MgA. Pavel Farský

Ing. MgA. Pavel Farský, autor a protagonista pořadu, v rámci večera zahrál klavírní skladby z Heinrichových nejúspěšnějších sbírek "Dawning of Music in Kentucky, or the Pleasures of Harmony in the Solitude of Nature" ("Rozbřesk hudby v Kentucky aneb Rozkoš z nalézání harmonie v samotě přírody") a „Western Minstrel“ („Potulný pěvec západu“) a také unikátní skladby, které objevil studiem archivních materiálů: The Camanche Revel (Radost komančů), The Sioux Gaillarde (Galliarda Siouxů) a Manitou Air Dance (Manituův vzdušný tanec).

Prezentoval zároveň osudy skladatele včetně nových informací pocházejících z jeho osmnáctiletého vědeckého bádání. Heinrichův život a dílo jsou Farského dlouhodobým animačním projektem. Termíny repríz tohoto pořadu budou uveřejněny na stránkách spolku A. P. Heinricha (http://anthony-philip-heinrich.com).

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024