<p>LUHAČOVICE: Je to přesně rok, co si z rukou houslového virtuóza Václava Hudečka, převzal hlavní cenu mistrovský nástroj z dílny Josefa Holiše, vítěz čtrnáctého ročníku Akademie Václava Hudečka.</p> <p>Tehdy jednadvacetiletý Marek Pavelec, který byl v Luhačovicích vůbec poprvé, působil velmi suverénně a hovořil o svém dalším směřování… působení v prestižním orchestru. Dostal cenu, nastoupil ke studiu na vyhlášené vídeňské vysoké hudební škole, s Václavem Hudečkem absolvoval řadu koncertů. Splnily se mu sny každého mladého talentovaného houslisty, který se na Akademii Václava Hudečka přihlásí.</p> <p>Letos tomu nebude jinak. Na 15. ročník, který zahájil 1.a potrvá do 13. srpna v Luhačovicích přijelo 18 studentů, z toho čtyři budou tak říkajíc noví. Kromě jejich samostatných vystoupení se můžeme těšit na koncert kapely Čechomor, kde se představí studenti spolu s Václavem Hudečkem. </p> <p>„Jsou to děti z Moravy a Čech, letos se přihlásilo 150 uchazečů, zatímco kapacita na kvalitní výuku je 18 studentů. Přihláška, kterou posílají je takové malé Curriculum vitae, kde student napíše jak dlouho hraje, u kterého pana profesora studuje, co hraje a co chce hrát, a pokud jsou to noví žáci, tak posílají svoji nahrávku. Z těchto přihlášek si pan Hudeček vybírá podle schopností přiměřených věku,„ uvedla Miroslava Krumpolcová, ředitelka Sdružení Václava Hudečka.</p> <p>Studenti jsou ubytováni už tradičně v penzionu Agape, který se na čtrnáct dnů stává jejich domovem a za dobu trvání akademie se mu neřekne jinak než „hrající dům“. Organizátoři si pochvalují úžasné zázemí v základní umělecké škole, kde studenti chodí na konzultace a cvičí.</p> <p>„Letos je připraveno devět koncertů. V kostele Svaté Rodiny v Luhačovicích, v Lázeňském divadle, v hale Vincentka, v Městském kulturním domě Elektra. Opět vyjedeme do Štípy, kde se uskuteční koncert v kostele Narození Panny Marie v rámci projektu Krásné stavby s krásnou hudbou. Tam se nám loni moc líbilo (přímý přenos tohoto koncertu natáčela televize NOE)," dodala Miroslava Krumpolcová.</p> <p>Vstupenky na jednotlivé koncerty zakoupíte v CA Luhanka, Luhainfo, Lázeňském divadle a Městském informačním a turistickém středisku ve Zlíně.</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.