sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Vizuál Open House Brno
© Zdroj: https://www.facebook.com/openhousebrno



5 tipů, jak si užít Open House Brno 2023: koncert, výstavy, dětský program i odborná diskuze

BRNO: Pětasedmdesát objektů přístupných bez rezervace, dva workshopy pro děti, prohlídky v angličtině nebo diskuze o veřejném prostoru přímo v parku na Moravském náměstí. To všechno nabídne letošní ročník festivalu Open House Brno. Celý program festivalu začne v sobotu 13. května v 9:00 ve Fakultní nemocnici u svaté Anny otevřením dvou výstav. Jedna pojednává o architektkách, které v Brně působily zejména v 60.-80. letech minulého století, druhá o vzniku a vývoji nouzové kolonie Písečník. Sobotní prohlídku Dada distriktu od 18. hodiny pak oživí hudbou začínající klarinetista Martin Pelan.

od 13.05.2023 do 14.05.2023
Autor článku: 
Vratislav Vozník

„O festival je každoročně velký zájem a místa s rezervacemi jsou často vybookována v průběhu několika málo minut, což nás motivuje k tomu, abychom rozšiřovali náš doprovodný program. Letos nebudou chybět akce pro děti, hudba nebo odborná diskuze o podobách a významu veřejného prostoru,“ vyjmenovává konkrétní tipy kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová.

Odkazy na doprovodný program:

Interaktivní program je na adrese https://openhousebrno.cz/cs/otevrene-budovy, kde si zájemci mohou snadno vyfiltrovat ty druhy budov a míst, které je nejvíce zajímají. Podrobný harmonogram festivalu je na https://1url.cz/UryzC. Aktuální informace jsou také na sociálních sítích fb.com/openhousebrno a instagram.com/openhousebrno.

Návštěvníci se mohou zapojit i vlastní tvorbou

Kromě rolí žen v brněnské architektuře se festival zabývá i tématem udržitelnosti v urbanismu. To je také příležitost nejen pro návštěvníky festivalu, jak se zapojit do projektu Open House Europe. Organizátoři budou do konce května přijímat fotky, videa, ale i obrazy nebo sochy, kterými bude odborná i laická veřejnost sdílet svůj pohled na téma Budování společné budoucnosti.

„Na webu www.openhousebrno.cz jsou vedle celého programu a popisů jednotlivých uvedeny i podmínky účasti v celoevropské iniciativě, která hledá vzájemné porozumění mezi architekturou a životním prostředím. Díla, která vybere naše odborná porota, budeme prezentovat koncem roku zástupcům sítě Open House Europe v Lisabonu a pak i v dalších významných evropských městech a autory se budeme snažit vzít s sebou,“ popisuje Pešl Šilerová.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024