neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
© http://www.snejdarek.cz/files/LeM_2017.pdf



5. ročník Legionářského marše měl rekordní návštěvnost

BYSTŘICE NAD OLŠÍ: Členové Československé obce legionářské, jednoty Frýdek-Místek, Klubu českých turistů z Třince a Matice slezské pobočného spolku v Bystřici nad Olší uskutečnili 29. července již popáté Mezinárodní turistický pochod s názvem Legionářský marš 2017.

Autor článku: 
Teodor Hybler

Start byl v Bystřici a trasy byly tradičně  10, 25 a 50 km, ze Slovenska z Kysuc, pak trasa  18 km do cíle uprostřed Těšínských Beskyd v Nýdku – Kolibiskách. Součástí této akce byl pietní akt v Památníku  legionářů, kdy pod Mohylu české státnosti byla uložena prsť ze Zborova a Dobrudže v Srbsku.  Přítomní tak vzdali tichou vzpomínku všem čs. legionářům, kteří u Zborova padli. Předseda ČsOL jednoty Frýdek-Místek plk.v.v. Petr Majer ve svém projevu kromě jiného připomněl, že se Památník na hoře Polední v Bystřici nad Olší stal významným symbolem  českého  sebevědomí ve Slezsku. Působí pokorně a neokázale. Oceňují ho nejen účastníci marše, ale i ostatní turisté, kteří zde procházejí.

Dne 7. června letošního roku přijali naši poslanci usnesení, odkazující na význam bitvy u Zborova pro naši státnost s tím, že si připomínáme 1. a 2. červenec 1917 jako slavné dny naší historie. Oběti československých legionářů přinesly u Zborova velké vítězství a významně přispěly k uznání legitimity zahraničního odboje a našeho práva na sebeurčení. Činy legionářů by neměly být nikdy zapomenuty. Hrdinové od Zborova se zasloužili o stát. U Zborova bojovali občané Těšínska, připomeňme například  rtm. Maňase z Třince, jehož dcera, sestra Bohumila, která je členkou jednoty ČsOL Frýdek - Místek, je na otce zaslouženě hrdá. Ne všichni se však vrátili do své vlasti. Druhého července jsme symbolicky zapálili svíčku za všechny padlé a připomněli jsme si bratra svobodníka Josefa  Sýkoru, který se narodil v Jablunkově a u Zborova padl. Prsť z bojiště od Zborova byla na věčnou památku uložena pod Mohylu české státnosti. Památník legionářů je pro nás natolik neobyčejný a vzácný, s tak silným geniem loci, že si dovolíme prohlubovat  a rozšiřovat jeho náplň.

Letošní pátý ročník završil nadčasový triumvirát. Po Janu Husovi v roce 2015 (pamětní kámen) a Karlu IV. v roce 2016 (lípa Karla IV) byl na Polední umístěn symbolický náhrobek – kenotaf pro učitele národů J. A. Komenského a jeho vrstevníka Jiříka Třanovského, těšínského rodáka. Oba byli, dnešní terminologií, běženci, museli opustit svou vlast. Zemřeli v cizině, ale nebyli ve své domovině zapomenuti. Jejich osudy byly velmi podobné a velmi těžké. Navzájem se museli znát, i když se o jejich kontaktu nedochovaly žádné písemné důkazy. Navzájem publikovali svá díla. Oba byli nekatolíci, po léta žili nedaleko sebe, oba patřili k výkvětu národa, který musel po Bílé hoře opustit české země.

Osobnost Jiřího Třanovského je méně známá, ne však méně významná. Jeho CITHARA SANCTORUM, neboli Loutna svatých, přežila v liturgické praxi do dnešních dnů. Třanovský se stal šiřitelem husitské a bratrské zbožnosti Na slovenském Liptově, v tehdejších Horních Uhrách, se díky masivnímu rozšíření jeho českého zpěvníku dařilo posilovat národní povědomí lidových vrstev. Vytvářelo se tak mocné pojítko mezi Slováky a Čechy. Na Těšínsku přispěla obliba Tranoscia k příklonu místního obyvatelstva k českému národu. Ozvěnou Třanovského vlivu se staly místní odbory Evangelické matice Třanovského, které byly na Těšínsku zakládány za první republiky - v Bystřici to bylo v březnu 1933.

Čím byl letošní Legionářský marš ještě výjimečný? Pod vrcholem hory Čantoryje byl znovu instalován kříž vojínu Klementu Šťastnému, který byl 11. listopadu 1920 zákeřně zavražděn při vytyčování státní hranice. Místo, kde byl kříž instalován, navštívil jeho vnuk, Leopold Mališ z Prahy se svou sestrou.  

Marše se za celou dobu konání zúčastnilo nejvíce lidí – 462. Nejmladším účastníkem byla Evička Kufová z Jablunkova, nesená rodiči (11 měsíců), nejstarším byl válečný veterán čet.v.v. Mikuláš Ganišín z Lučiny, který bojoval na Dukle. Je jedním z posledních žijících válečných veteránů v České republice. Nejdelší trať 50 km absolvoval Bystřičan Přemysl Noga za 8 hod. a 2 minuty – vynikající výkon! Návštěvníci byli z celé ČR (Praha, Kolín, Benešov u Prahy, Brno, Opočno, Olomouc, Napajedla, Opava, Ostrava, Orlová atd.). Nejvíce z Třinecka a Jablunkovska, konkrétně z Bystřice 89, z Třince 42, Jablunkova 10, Nýdku 22, Hrádku 6, Vendryně 5, Dolní Lomné 4 atd. Ze zahraničí bylo zastoupeno Polsko (Chorzów) a Slovensko (Žilina, Námestovo, Bratislava, Čierne, Čadca a další).

Příští rok si připomeneme sté výročí vzniku čsl. legií a zároveň sté výročí vzniku naší republiky. Tematické zaměření Marše je tak více než jasné.

 

Teodor Hybler

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024