čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Sněžný páv, Lenka Švandová
© Foto: Ivo Mičkal40. celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance KUTNÁ HORA 2024

KUTNÁ HORA: Prestižní oborová přehlídka zve širokou veřejnost na páteční a sobotní program vždy od 16:00 hodin v Městském Tylově divadle. Tradičně nese název Dítě v tanci a je mozaikou toho nejlepšího, co vzešlo z krajských postupových přehlídkách. V bohatém programu obou programových bloků se setkáme nejen s autorskými stálicemi, ale uvítáme i celou řadu zcela nových tváří.

od 17.05.2024 do 19.05.2024
Autor článku: 
TZ NIPOS

KUTNÁ HORA 2024

40. celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance

17.–19. května 2024, Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře

 

Celostátní přehlídce (CP) předcházelo 10 krajských přehlídek pro všech 14 krajů, kterých se zúčastnilo 110 skupin se 169 choreografiemi, v nichž účinkovalo 1 645 malých a mladých tanečnic a tanečníků. Zde v Kutné Hoře uvidíme ve dvou programových blocích celkem 272 tanečnic a tanečníků ve 25 choreografiích, z toho bude devatenáct dívčích, tři dívčí s jedním chlapcem a tři v podání čistě chlapeckých skupin.

Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury a města Kutné Hory. Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR pořádají Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA Praha, a Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.05.2024