úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Filharmonie Bohuslava Martinů, Zlín
© Archiv pořadatele14|15 BAŤŮV INSTITUT ZVE NA SRPNOVÉ KONCERTY ZLÍNSKÉ FILHARMONIE

ZLÍN: Venkovní platforma 14|15 BAŤOVA INSTITUTU přímo vybízí ke konání vetších kulturních akcí pod širým nebem. V srpnu se zde uskuteční hned několik koncertů převážně klasické hudby v podání zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Vstupenky jsou již v předprodeji!

Autor článku: 
Petra Štrofová

„V přátelské spolupráci se zlínskou filharmonií jsme na letošní léto připravili skvělý hudební program. V rámci cyklu Open air léto s FBM zazní na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU čtyři koncerty. Hudební zážitek pod širým nebem bude podpořen atraktivním prostředím a atmosférou baťovského továrního areálu. Na začátku září pak proběhne již tradiční charitativní koncert Filharmonie pod širým nebem. uvedla k plánovaným kulturním událostem Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, příspěvkové organizace.

Sérii koncertů zahájí filharmonie 5. srpna s jedním z nejoceňovanějších českých dirigentů současnosti Tomášem Netopilem. Tento letní večer se v pozici sólisty představí neobyčejně talentovaný osmnáctiletý houslista Matteo Hager s Cigánskými melodiemi od P. Sarasateho. Orchestr zahraje také Rachmaninovu druhou symfonii.

11. srpna bude následovat koncert na vlnách skvělého progressive-rocku! Show skupiny Tata Bojs bude sestavená nejen z největších hitů této unikátní pražské kapely, ale i ze skladeb z jejich zbrusu nového alba.

19. srpna je na programu jeden z nejzářivějších klenotů české hudby Má vlast Bedřich Smetany. Filharmonii bude řídit její šéfdirigent Tomáš Brauner.

A 26. srpna se mohou zájemci těšit na závěrečný Saint-Saënsův violoncellový koncert v podání skvělého Petra Nouzovského a doslova ikonická Dvořákova Novosvětská symfonie – obé pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta zlínské filharmonie Leoše Svárovského.

V případě nepříznivého počasí se koncerty přesunou do Kongresového centra Zlín. Vstupenky jsou k zakoupení v předprodeji ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU a ve Filharmonii v Kongresovém centru. Jsou dostupné na pokladnách i online.

Charitativní koncert Filharmonie pod širým nebem je naplánován na 2. září. Filharmonie zahraje pod vedením dirigenta Chuheie Iwasakiho skladby P. I. Čajkovského (polonéza z opery Evžen Oněgin, část suity z Labutího jezera, Italské capriccio) a Polovecké tance A. Borodina.

„Hudebníci často říkají, že hudba je pro ně vzduch, který dýchají. Koncerty na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU jsou ideální příležitostí, jak můžeme tento pocit na čerstvém vzduchu společně prožít. Jsem ráda, že instituce, které zřizuje Zlínský kraj, vymyslely velkolepý projekt, na kterém vystoupí špičkoví hudebníci. Těším se na setkání v architektonicky inspirativním prostoru.“ dodala Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje.

Další případné informace na www.14-15.cz nebo www.filharmonie-zlin.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024