sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Vizuál festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/PraguePrideCZ



12. ročník lidskoprávního festivalu Prague Pride se blíží. Nabídne přes sto padesát akcí a chybět nebude sobotní průvod centrem velkoměsta

PRAHA: Letní festivalová sezóna je v plném proudu a již brzy odstartuje očekávaný festival Prague Pride 2022 – jeden z největších multižánrových lidskoprávních festivalů ve Střední a Východní Evropě. Letošní Prague Pride se koná od pondělí 8. srpna do neděle 14. srpna a nabídne desítky hudebních vystoupení, besed, přednášek, výstav, divadelních představení a filmových projekcí. Chybět nebudou art performance, talk shows a večerní parties. Festival vyvrcholí sobotním Duhovým průvodem, který zamíří do Pride Parku na Letenskou pláň, kde bude pokračovat hudebním a doprovodným programem.

od 08.08.2022 do 14.08.2022
Autor článku: 
Leona Leová/ika

Hlavním heslem 12. ročníku festivalu Prague Pride je #heartmatters. Tento hashtag v sobě odráží nový vizuál festivalu v čele s logem ve tvaru srdce, které symbolizuje osm miliard srdcí, která bijí po celém světě. Srdce je zároveň symbolem lidskosti, vzájemné lásky a života. Proto #heartmatters.

Poslední dva ročníky festivalu se ve stínu pandemie musely obejít bez tradičního Duhového průvodu i hudebního programu v Pride Parku na Letenské pláni. Letos se festival Prague Pride opět vrací k tradičnímu plnohodnotnému programu. Festival i Pride Park čekají novinky, které přispějí k větší spokojenosti všech. Jedná se zejména o rozšíření programové nabídky, zaměření na bezpečnost, přístupnost festivalu a minimalizaci ekologického dopadu festivalu. Duhový průvod Prahou, který bude letos bez aut, odstartuje v sobotu 13. srpna z Václavského náměstí. Účastníci průvodu se budou scházet již od 11:30 hodin. Čelo průvodu bude vycházet z Můstku ve 13 hodin a projde ulicemi Starého Města, včetně Staroměstského náměstí, dále pak Pařížskou ulicí a přes Čechův most až na Letnou. Nejen kvůli trase průvodu historickým jádrem Prahy, ale také kvůli větší bezpečnosti a ekologické udržitelnosti festivalu bude letošní průvod nově bez motorových vozidel. Hudební doprovod zajistí přenosné reproduktory na nákladních kolech a pochodové kapely.

„Bezpečnost festivalu a jeho návštěvníků je pro nás zásadní. V minulých dvou letech jsme si ověřili, jak udělat festival co nejbezpečnější z pohledu pandemie covid-19. Bezpečnost je zároveň jedním z hlavních důvodů, proč letošní průvod historickým centrem Prahy pořádáme bez aut. Snažíme se myslet také na prevenci a předcházet jakýmkoli potenciálním konfliktům spojeným s festivalem. Proto jsme v úzkém kontaktu s bezpečnostními složkami státu a nepodceňujeme žádná rizika. Informace o tom, jak si bezpečně užít festival, jsme umístili na webové stránky festivalu,“ říká Tom Bílý, ředitel festivalu Prague Pride. 

 

Hvězdná jména letošního ročníku: Tom Aspaul, Girli nebo Adam Pavlovčin

Program festivalu Prague Pride je každým rokem bohatší. Letos se mohou návštěvníci a návštěvnice těšit na více než 150 akcí během celého festivalového týdne. K hudebním hvězdám tohoto ročníku patří například ADONXS (Adam Pavlovčin), který vystoupí během zahájení festivalu v pondělí 8. srpna na Střeleckém ostrově. K němu se v tento den připojí například oblíbená skupina performerů s názvem Pinkbus, berlínská kapela Sado Opera nebo DJka Elskë. Hudební program festivalu vyvrcholí sobotním Pride Parkem na Letné, kde vystoupí nakříklad britští hudebníci Tom Aspaul či Girli, české kapely a drag umělkyně i mnoho DJů a DJek. Celkem bude sobotní program probíhat na šesti různých pódiích.

Letošní festival nabídne mnoho akcí, které návštěvníci a návštěvnice znají již z minulých ročníků, třeba talk show Pride Voices, kde bude několik výrazných queer osobností sdílet s publikem své inspirativní životní příběhy, pikniky v Pride Village, komponovaný večer v režii HateFree Culture a další. Organizátoři si připravili i několik novinek. Mezi nimi například akce Andaz Lounge: Branky, body, kokoti LIVE at Prague Pride zaměřená primárně na straight allies, jak se také přezdívá podporovatelům a spojencům LGBT+ lidí. Festival Prague Pride je totiž pro všechny, tedy přirozeně i pro návštěvníky a návštěvnice z řad většinové společnosti. Další novinkou je dvoudenní lidskoprávní konference pro odbornou veřejnost Pride Conference, která bude zaměřena hlavně na životy LGBT+ lidí v regionu Střední a Východní Evropy.

Festival nabídne také program zaměřený na jednotlivé země v našem těsném sousedství. Dobrým příkladem je německá sekce festivalu podpořená Česko-německým fondem budoucnosti, v rámci které se představí několik německých umělců a diskutujících. Německu pak bude patřit páteční večer v Pride House, kde budou tématem německé transformační zkušenosti po roce 1989 i téma úspěšné integrace LGBT+ uprchlíků z východních zemí. Samotný večer bude součástí širšího konceptu debat s názvem Pride Talk, které se od úterý do pátku postupně zaměří na všechny naše sousední země.

 

Prague Pride na cestě k větší přístupnosti a udržitelnosti

Udržitelnost není pro festival Prague Pride prázdným pojmem. V roce 2021 přijal festival novou strategii, která do svých priorit zahrnuje i přijímání systémových opatření vedoucích k větší ekologické i sociální udržitelnosti. Na festivalu tak již několik let návštěvníci a návštěvnice mohou využívat pouze vratné zálohované plastové kelímky, ekologické nádobí pro občerstvení, samozřejmostí je také třídění odpadu, včetně plechovek. Festivalová produkce se také zřekla využívání helia a plastových konfet. V rámci recyklace spolupracuje festival s celosvětovou iniciativou Každá plechovka se počítá, která podporuje recyklaci hliníkových obalů. Právě pro nejvyužívanější obalový materiál plechovek bude k dispozici na festivalu Prague Pride několik sběrných míst. Do sobotního průvodu se zapojí promotéři s batohy, které poslouží jako mobilní odpadkové koše.

V letošním roce organizátoři také přivedli na svět promyšlenou strategii festivalového merche. Nově tak návštěvníci a návštěvnice festivalu budou moci na oficiálních stáncích zakoupit sociálně i ekologicky odpovědné výrobky – nová festivalová trička a tašky s certifikací od standardního Oeko-Tex přes Fair Wear Foundation až po Fairtrade. Certifikaci Fairtrade ponese také privátní káva od české pražírny mamacoffee a nabídku sortimentu doplní různé dárkové předměty z recyklovaných či recyklovatelných materiálů. Většina merche pochází od českých dodavatelů.

Festival je přístupný pro co nejširší skupinu lidí, a to také pro osoby se zdravotním postižením. Pride Village i sobotní Pride Park jsou plně bezbariérové venues, průvod Prahou je bezbariérový od Můstku až po schody u Čechova mostu, kde bude čekat bezbariérový autobus, který zájemce a zájemkyně odveze bezpečně na Letnou. Nejdůležitější akce festivalu budou tlumočené do českého znakového jazyka – konkrétně se jedná o zahájení festivalu v Pride Village, sobotní program na Můstku před zahájením průvodu a také program na hlavní stagi na Letné po jeho skončení. Všechny informace jsou již dostupné na festivalovém webu.

 

Rozpočet Prague Pride 2022 dosahuje rekordních 8 milionů Kč

Letošní ročník festivalu počítá s rozpočtem kolem 8 milionů Kč, což je historické maximum. Festival je neziskovým projektem, který organizuje nestátní nezisková organizace – spolek Prague Pride. I proto je pro nás naprosto klíčová podpora našich partnerů i individuálních dárců a dárkyň.

Generálním partnerem festivalu je již po několikáté společnost Vodafone Česká republika. Hlavními partnery jsou TikTok, Coca Cola a Mama Shelter. Strategickými partnery jsou Google a Pure Storage. Desítky menších partnerů potom doplňují také naši donoři, mezi těmi největšími je hlavní město Praha, Evropská komise, Active Citizens Fund, Česko-německý fond budoucnosti, Rosa Luxemburg Foundation nebo Ministerstvo kultury. 

“Individuální dárcovství je důležitou součástí financování festivalu. I proto máme letos dvě kampaně zaměřené právě na individuální dárce a dárkyně. Před festivalem běží kampaň, v rámci které si lidé mohou “adoptovat” jednu z duhových vlajek, které budou po dobu festivalového týdne tvořit výzdobu v ulicích Prahy. Druhou kampaň budeme realizovat v průběhu festivalu a jedná se o dobrovolné “vstupenky” na festival, které si budou moci lidé za libovolný příspěvek zakoupit v podobě duhového náramku na ruku. Jak již návštěvníci a návštěvnice vědí, téměř celý festivalový program je zdarma a my věříme, že se nám touto cestou podaří zajistit dostatečné zdroje na to, abychom mohli pokrýt celý festivalový rozpočet,” dodává ředitel festivalu Tom Bílý.

Kompletní program letošního festivalu: https://festival.praguepride.com/cs/program

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024