pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
dóza srdíčko
© zdroj: http://www.telc.eu



110. výročí Lidové malírny v Telči

TELČ: V letošním roce si připomínáme také jedno výročí, které Telč naplňuje hrdostí, ale také smutkem a nostalgií. V roce 1908 byla založena rozhodnutím Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v Telči Škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo... Z fondu muzea a soukromých sbírek je nyní sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén.

od 20.04.2018 do 27.09.2018
Autor článku: 
Helena Grycová Benešová/ika

Iniciátory založení byli František Fromek a Hynek Janků. Na činnosti se pak podílel architekt, výtvarník, etnograf a profesor na České technice v Praze Jan Koula a malíř Alois Jaroněk. Činnost školy se rychle rozvíjela, a tak v roce 1911 bylo zřízeno družstvo Lidová malírna, které absolventkám školy zajistilo práci. V malírně se vyráběly kávové a čajové soubory, celé jídelní servisy, užitkové a dekorativní předměty, jako byly džbánky, nástěnné talíře, podnosy, svícny kořenky…

Vydán byl také nabídkový katalog. O kvalitě a šíři sortimentu svědčí skutečnost, že v průběhu 20. let 20. století se malírenské výrobky vyvážely nejen do Německa, Belgie, Francie, Dánska, Anglie, ale také i do tak vzdálených zemí, jako je Austrálie nebo Spojené státy americké. Všechny výrobky byly označeny značkou T se slováckým jablíčkem v rámečku a číslem vzoru a písmenem, které označovalo autora návrhu (J – Hynek Janků, F – František Fromek, K – Jan Koula). Vedle užitkové keramiky a porcelánu byly v malírně v roce 1922 vyrobeny pamětní desky obětem 1. světové války, dnes umístěné v předsíni kostela sv. Jakuba. Podle jejich vzoru byly v malírně vyrobeny pamětní desky také v Bílině a Lovosicích, které však byly zničeny za německé okupace v letech 1939-45. Lidová malírna v Telči procházela obdobími, kdy velmi dobře prosperovala, ale také byla doba, kdy přicházely těžkosti. Po roce 1945 se potýkala s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a malým odbytem zboží. V roce 1948 byl provoz zastaven. Úřední likvidace Lidové malírny byla zahájena v únoru 1952 a oficiálně byla ukončena 31. srpna 1961. Řada výrobků malírny byla předána do telčského muzea. Také v mnoha telčských domácnostech se dodnes keramika a porcelán z malírny uchovává.

Z fondu muzea a soukromých sbírek je sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén. Výrobky jsou doplněny archívními dokumenty a výtvarnými předlohami, zhotovenými v malírně, které jsou jedinečným a unikátním dokumentem činnosti Lidové malírny v Telči. Při příležitosti výstavy je vydán katalog, který obsahuje podrobnou historii malírny, zpracovanou PhDr. Jiřím Lukasem, a je doplněný barevnými fotografiemi.

Výstavu k 110. výročí založení Lidové malírny v Telči pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč, Muzejní spolek v Telči, Město Telč a Univerzitní centrum Telč v knihovně Univerzitního centra Telč a v prostorách Cukrárny-kavárny Haas od 20. 4. do 27. 9. 2018.

ZDROJ
 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024