neděle
20. září 2020
svátek slaví Oleg
Zpěvomat 2019
© Vojtěch BrtnickýZpěvomat rozezpívá zářijovou Prahu, mimo jiné pod vedením Marty Topferové či Veroniky Vítové

PRAHA: Sedmý ročník Zpěvomatu, tedy nástroje s lidským hlasem a srdcem, v němž se skupinky zpívajících pod vedením zkušených muzikantů-lektorů objeví v pražských ulicích, aby potěšili kolemjdoucí, kterým zazpívají na přání, se letos mimořádně koná 14. září. Mezi lektorkami, které povedou na pražských náměstích Míru, Tylově, Karlově, Jungmanově a Republiky skupinky pěveckých nadšenců, profesionálů i amatérů, letos najdeme hvězdu world music světového formátu Martu Topferovou, neméně zkušenou zpěvačku a zakladatelku vokálního sextetu Skety Veroniku Vítovou či polskou zpěvačku a antropoložku Ewu Zurakowskou.

14.09.2020
Autor článku: 
Anna Vašátková

Zpěvomat založila před sedmi lety Ridina Ahmedová, originální zpěvačka a skladatelka, s cílem přinášet do uspěchané doby příležitost ke zklidnění, usebrání se prostřednictvím nejstaršího a nejdokonalejšího prostředku komunikace: Lidského hlasu. V důsledku opatření v souvislosti s COVID 19 byl letos tradiční červnový termín přesunut na září. „Právě uplynulá doba naučila všechny vážit si mnohem více lidského kontaktu a pospolitosti,” říká zakladatelka Zpěvomatu Ridina Ahmedová a dodává: „Možnost usednout na židli nechat se oslovit jen tím nejpřirozenějším způsobem - prostým lidským hlasem, nechat si zazpívat vybranou skladbu od lidí do té doby neznámých, ale přece blízkých, dává našemu Zpěvomatu v době, kdy koronavirus všechny postavil před dosud neznámé situace, zcela nový rozměr. Již to není jen to zastávka v ubíjejícím shonu a ruchu všedního dne, ale nabídka toho, co nemusí být samozřejmostí: Kontaktu s jinými lidmi a vzájemné sdílení radosti.“

Více informací na www.hlasohled.cz. Příznivci mohou realizaci projektu podpořit libovolnou částkou na www.donio.cz/zpevomat.

Lektory hudebních entuziastů, kteří pomocí Zpěvomatu letos rozzáří Prahu, budou Marta Topferová, v Berlíně žijící zpěvačka českého původu a světového renomé. Londýnské BBC radio Martu popsalo jako „zářivou hvězdu hnutí nueva canción" a její elegantní, hluboký a podmanivý hlas okouzluje posluchače po celém světě již více než 15 let. Dále Veronika Vítová, zpěvačka a zakladatelka vokálního sextetu Skety, který úspěšně vystupuje v klubech a na festivalech u nás i ve světě. Spolupracuje také s Orchestrem Berg, triem Musica Panica, hostuje s Jazzdock Orchestra a na podzim pokřtí své debutové autorské CD Průhledný svět. Z Polska na pražský Zpěvomat zamíří Ewa Zurakowska, vokalistka kapely Korjen, která aktuálně slaví úspěch a světových žebříčcích etnické hudby. Řadu let zkoumá lidovou hudbu na Balkáně, ve Skandinávii a na Sibiři, kde se naučila různé techniky zpěvu. Zeurítia alias Vendula Šmoldasová je jazzová zpěvačka, specialistka na brazilskou bossa novu zpívanou v autentické portugalštině i vlastní tvorbu. V New Yorku spolupracovala na desce Libora Šmoldase “In New York on Time” s Georgem Mrázem, Samem Yahelem a Jeffem Ballardem. Koncertuje nejen v českých klubech, ale i v Evropě, Austrálii a USA. Josefina Horníčková je erudovaná multižánrová zpěvačka, v současné době se věnuje zejména aranžování vokálních partů a doprovodnému zpěvu. Spolupracuje například s Ewou Farnou, Vojtou Dykem či Radúzou.

 

Zpěvomat je pro posluchače i účastníky zcela zdarma. Ještě stále se mohou hlásit i zájemci o aktivní účast ve Zpěvomatu na www.hlasohled.cz/news/226/215/ZPeVOMAT-ROZEZNi-PRAHU-Stanete-se-soucasti.html.

 

Místa konání:

Praha 1 – Jungmannovo náměstí (za sochou Jungmanna), 14:30 - 17h – Marta Topferová

Praha 2 – Tylovo náměstí vedle KFC, 15 - 17:30h – Ewa Žurakowska

Praha 2 – náměstí Míru (před kostelem) 15:30 - 18h – Veronika Vítová

Praha 1 – náměstí Republiky (vedle výstupu z metra směrem ke staré Celnici), 14 – 16:30h – Josefína Horníčková

Praha 2 – Karlovo náměstí (u sochy Elišky Krásnohorské), 14:30 – 17h - Zeurítia

 

Po 18:00 splynou Zpěvomaty do jednoho velkého na náměstí Míru. Ukončení v cca v 19:00h.

Ridina Ahmedová se dlouhodobě věnuje práci s lidským hlasem nejen jako vynikající autorka a interpretka (vzpomeňme na její fascinující souznění s Bobbym McFerrinem při jeho prvním vystoupení v Česku), ale i v širších souvislostech jako vyhledávaná a úspěšná lektorka a zakladatelka Hlasohledu. V současné době společně s basistou Petrem Tichým působí v projektu HLASkontraBAS, stejnojmenné album bylo nominováno na cenu Anděl 2016 v kategorii world music.

Všechny informace, podrobnosti a aktuality najdete na Facebooku Zpěvomatu na www.facebook.com/zpevomat nebo na stránkách www.hlasohled.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Gloriet v Poděbradech, rekonstrukce domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích a oprava varhan v Markvarticích. To jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Hlasování bylo poprvé rozdělené do dvou kol, 14 krajských finalistů si rozděluje částku 100 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020

PRAHA: Zahrada Centra pro dětský sluch Tamtam ve Stodůlkách se 16. září odpoledne proměnila v bradavickou kolej, která vypadala k nerozeznání od té, jakou známe z filmových adaptací úspěšné literární série J. K. Rowlingové o mladém čaroději Harry Potterovi.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap
Co se děje
18.09.2020

SUŠICE: Třetí ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Sušici skončil v sobotu. O festivalové dění v netradičním termínu babího léta od 10. do 12. září byl zájem větší, než organizátoři očekávali. Cestu si k nim našlo 550 návštěvníků, a to navzdory nepříznivé epidemiologické situaci a snížení počtu projekcí.

Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.09.2020

ZAHRANIČÍ: Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, rodáka z Uherského Hradiště a absolventa zlínské filmové školy, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě. Film, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, uvidí v příštím roce také diváci České televize.

Zlínský kraj, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020