středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín
Z dokumentu Můj život s Bohuslavem Martinů
© Jakub SommerZlatá Praha uvede premiéru dokumentu o Miloni Čepelkovi i Bohuslavu Martinů. Festival zahájí houslový virtuóz Václav Hudeček s hosty

ČR-PRAHA: Pětaosmdesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha otevře ve středu 22. září svým koncertem houslista Václav Hudeček. Mezi hosty slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla budou Hudečkovi mladší kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista a dirigent Radek Baborák. V průběhu festivalu uvidí návštěvníci v premiéře dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

Autor článku: 
Karolína Blinková

„Letošní snímky v soutěži ukázaly pozoruhodný trend,“ říká ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl: „Kvůli pandemii se zavřely sály i divadla a televizní tvůrci museli začít přemýšlet, jak živé umění dostat k lidem i bez účasti publika. A tak přibylo záznamů natáčených v reálných či atypických prostředích, vznikla spousta snímků využívajících filmové postupy a vizuální nápady, nastoupila kreativita. Pro televizního diváka se tím mnohdy zvýšila atraktivita pořadů a mně nezbývá než zopakovat ono známé, že vše zlé může být i k něčemu dobré.“

Premiéru bude mít na festivalu již ve čtvrtek 23. září snímek Štace Miloně Čepelky, dlouholetého člena Divadla Járy Cimrmana, které vstoupilo do své pětapadesáté sezóny. Své jubileum oslaví i Čepelka, kterému bude v den projekce pětaosmdesát let. Jak říká režisér dokumentu Patrik Ulrich: „Chceme ukázat, že Miloň není pouze hercem, a proto je druhá rovina filmu zaměřená na Miloně mimo divadlo. Představíme ho jako hudebníka a literáta.“ Bohatým námětem pro další premiérový dokument, Můj život s Bohuslavem Martinů, byla stejnojmenná kniha, z níž režisér Jakub Sommer vycházel. „Začínáme narozením na konci devatenáctého století v Poličce. Následně ho provázíme celým životem až do jeho skonu ve Švýcarsku na konci padesátých let. Souběžně s osobním příběhem Martinů vedle něj ve filmu kráčí i dějiny. Tyto dvě roviny spolu v našem snímku hodně rezonují,“ říká režisér k dokudramatu o jednom z nejslavnějších českých skladatelů, jemuž bude věnován na Nové scéně Národního divadla celý páteční večer. Před premiérou filmu uvidí diváci rovněž ukázku z unikátního projektu Šest symfonií Bohuslava Martinů, ve kterém účinkuje vedle Aleše Březiny, Jakuba Hrůši a České filharmonie také zesnulý dirigent Jiří Bělohlávek.

Doprovodný program závěrečného dne po roční pauze opět oživí Odpoledne se StarDance, na němž se představí nejen letošní soutěžní páry, ale také účastníci minulých řad včetně herců Miroslava Hanuše a Marie Doležalové a hokejisty Martina Procházky.

Zlatá Praha se tradičně promítne i do programu ČT art, a to sedmi premiérovými pořady včetně dvou přímých přenosů – 22. září ve 20.15 uvede Art slavnostní zahájení s Václavem Hudečkem a jeho hosty a 25. září ve 20.15 Slavnostní předávání cen. Vítězný pořad pak diváci uvidí o dva dny později, v pondělí 27. září od 21.20 hodin. Kompletní informace jsou k dispozici nawebových stránkách festivalu.

Zlatá Praha 2021:

O tituly Grand Prix Golden Prague, Český křišťál, Cenu České televize, Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin nebo Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 soutěží

  • 95 filmů, z toho 24 dokumentů, 30 snímků z koncertní kategorie a 41 záznamů inscenačního umění (dvojnásobek oproti loňskému roku)

 

  • 570 minut má nejdelší soutěžní film Day on Arte
  • 19 minut má naopak letošní nejkratší soutěžní film Time Lost
  • 8 968 minut je délka všech soutěžních filmů, což je bezmála o dva tisíce více než loni
  • 47 televizních a filmových produkcí přihlásilo na festival své filmy
  • 32 filmů bylo přihlášeno z Německa, mezi zeměmi tak má Německo největší zastoupení
  • 17 zemí přihlásilo své filmy
  • 17 snímků reprezentuje Českou televizi

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021