středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Ilustrační snímek k představení
© Archiv divadla DrakZeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou, inscenace nejen o neradostné minulosti, ale také o naději

HRADEC KRÁLOVÉ: První událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru 21. září od 18 h ve Studiu Labyrint Divadla Drak. Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Autor článku: 
Miřenka Čechová a Dominika Špalková

Česko-americký výtvarník, ilustrátor, grafik a autor knih pro děti vypráví o období totality skrze svou osobní historii. Převedení obrazové knihy pro děti do vizuálně pohybového jevištního jazyka je hravou zkratkou naší komplikované historie. Tvůrci adaptovali celostránkové ilustrace a černobílý komix do koncentrovaných scénických obrazů plných překvapivých detailů. Výsledkem je dynamický průřez čtyřicetiletou historií odkazující jak ke kruciálním dějinným mezníkům, tak i k hravým autobiografickým momentům nejen ze Sísova života. Originální kresby Petra Síse, autorské animace Lindy Arbanové, elektroakustická zvuková stopa Martina Tvrdého a scénograficky ztělesněné dobové symboly, společně s hravým hereckým přístupem obou performerů Milana Hajna a Jazmíny Piktorové vytváří energickou a mnohovrstevnatou scénickou koláž.

 „Mladým divákům chceme prostřednictvím naší inscenace přiblížit nesvobodnou minulost naší země a vyvolat v nich zájem a otázky k diskuzi s učiteli, rodiči nebo vrstevníky. Téma normalizace, útlaku a zneužívání moci jsou totiž bohužel, i když v jiných formách, stále aktuální i v současném společenském systému. Prostřednictvím divadla o nich chceme komunikovat s nejmladší generací. Je pro nás důležité, aby si mohli utvářet vlastní svobodný názor na svět, ve kterém žijeme 30 let po sametové revoluci,"  řekly ke koncepci autorky projektu.

 „17. 11. 2019 si připomeneme 30 let od sametové revoluce a jsme velmi rádi, že v tomto roce můžeme na studiové scéně Divadla Drak představit inscenaci, která tento významný mezník v našich dějinách přiblíží i generaci, která se již narodila ve světě bez železné opony," uvedla k projektu ředitelka Divadla Drak Eliška Finková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020