čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Radek Baborák
© Jiří Thyn



Ze sbírky Radka Baboráka bylo mezi hudebníky na volné noze rozděleno už 440 tisíc korun

ČR: Finanční sbírka špičkového hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, se setkala s mimořádným zájmem přispěvatelů i žadatelů. Již během prvního týdne byly vybrané finance přerozděleny mezi 40 žadatelů. Doposud překonala celková částka shromážděných finančních prostředků hranici 600 tisíc korun.

Autor článku: 
Silvie Marková

„V týdnu od 2. 4. do 5. 4. do 21 hodin jsme registrovali 57 žádostí o jednorázovou finanční podporu muzikantů OSVČ, mezi které bylo rozděleno 440 tisíc korun,“ říká iniciátor sbírky Radek Baborák.

V souladu s kritérii vyhlášené sbírky Donio.cz/muzikanti byli přednostně podpořeni samoživitelé a živitelé rodin. Celkem bylo zatím podpořeno 40 žadatelů. Pro všechny z nich je hlavním zdrojem příjmů koncertní či pedagogická činnost, která byla v důsledku vydaných opatření zrušena na několik měsíců dopředu. Celkové požadavky žadatelů v I. vlně se vyšplhaly na 770 tisíc korun. Všechny, na které se nedostalo, prosí organizátoři o pochopení, žádosti budou automaticky převedeny do II. týdne hodnocení.

„Věříme, že rychlá pomoc je účinná pomoc,“ upozorňuje Dana Syrová, zakladatelka Akademie uměleckého vzdělávání MenART. „Děkujeme všem dárcům za jejich velkorysou přízeň a výraz solidarity.“

Další žádosti budou vyhodnoceny 14. 4. 2020 s přihlédnutím na vybrané finanční prostředky.

Sbírku Muzikanti na volné noze vymyslel jako záchrannou platformu Radek Baborák, jakmile zaznamenal, že se mnoho jeho kolegů, skvělých interpretů klasické hudby na volné noze, dostalo do finančních potíží v souvislosti s nynějšími omezeními. Spolu se svým festivalem Horn Fest Praha a akademií MenArt založil na webu donio.cz sbírku s názvem „Podpořme společně muzikanty na volné noze“. Tu lze podpořit různými způsoby: finančně přímým darováním na donio.cz, dále sdílením povědomí o sbírce, uspořádáním streamovaného koncertu v její prospěch nebo převzetím patronátu.

Svou podporu sbírky aktivně projevil zasláním významné částky i Daniel Barenboim, který si váží umění českých hudebníků a Radek Baborák pod jeho vedením vystupoval coby sólista jak s Berlínskými, tak i s Vídeňskými filharmoniky.

O pomoc mohou žádat umělci, kteří se věnují hudbě na profesionální úrovni a mají odpovídající hudební vzdělání. Stačí jen vyplnit žádost na webu www.muzikantivolnanoha.cz V kritériích budou upřednostněni samoživitelé, živitelé rodin a aktivní hudebníci, kteří nemají stálý pracovní poměr větší než 0,5 úvazku. V závislosti na výši vybraných prostředků bude možné jednorázově požádat o dvě úrovně podpory. Prostředky budou rozdělovány z transparentního účtu s číslem: 2001790613/2010.

Podporu sbírce vyjádřili David Mareček, generální ředitel České filharmonie, Daniel Sobotka, ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Jakub Čížek, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Roman Bělor, ředitel MHF Pražské jaro, Jan Pikna, ředitel NF Smetanova Litomyšl, Jan Simon, ředitel MHF Dvořákova Praha, Ludvík Bohman, ředitel Intergram, Jiří Kejval, podnikatel a předseda Český olympijský výbor, Oldřich Smola, ředitel Nadace Život umělce. Z dirigentských řad pak například taková jména jako Jakub Hrůša, Tomáš Netopil nebo Tomáš Brauner, Emmanule Villaume, Smejon Byčkov, Jan Kučera a další.  Z organizací např. Intergram, Český olympijský výbor nebo Nadace Život umělce. „Neustále se každým dnem připojují další významní podporovatelé, kteří si uvědomují vážnost situace,“ říká Radek Baborák. Jejich kompletní seznam bude pravidelně aktualizován na stránkách donio.cz a www.muzikantivolnanoha.cz. Sbírka běží pod záštitou radní pro kulturu hlavního města Prahy Hany Třeštíkové.

Na podporu aktivit Muzikantů na volné noze vzniklo i toto video:

https://www.youtube.com/watch?v=HinMkGmODsA&t=47s

 

Webová adresa sbírky: www.donio.cz/muzikanti

Radek Baborák

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti světové klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Spolupracoval s řadou výjimečných dirigentských osobností, jako jsou Daniel Barenboim, Simon Rattle, Vladimír Ashkenazy, Naame Järvi či Seidži Ozawa. Radek Baborák v minulosti působil jako sólohornista v PKF — Prague Philharmonia, České filharmonii, Mnichovské filharmonii a v sezonách 2003—2010 též v Berlínské filharmonii. Sólově vystoupil s řadou prestižních těles, např. s Bamberskými symfoniky, Petrohradskou či Moskevskou filharmonií, Londýnskou královskou filharmonií, Tonkünstler Orchestra Vídeň, Mozarteem Salzburg či Filharmonií Arthura Rubinsteina v Lodži. Jeho vstup mezi dirigující sólisty iniciovali hráči Mito Chamber Orchestra, když ho vyzvali k zastoupení indisponovaného Seidžiho Ozawy na evropském turné orchestru. V současné době působí Radek Baborák v Mito Chamber Orchestra jako Ozawův asistent a je hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra. Je zakladatelem festivalu Horn Fest Praha.

Více na www.baborak.com

 

Horn Fest Praha

Horn Fest Praha vznikl z iniciativy českého hornisty Radka Baboráka, který by tímto krokem rád přispěl k zachování více než 300leté tradice české hornové hry. Spojujícím prvkem celého festivalu je proto právě lesní roh. V rámci festivalu Horn Fest Praha mohou posluchači vyslechnout různé polohy tohoto nástroje podpořené rozmanitým nástrojovým obsazením a žánrově i dobově velmi pestrým programem. Budou se moci sami přesvědčit, že lesní roh není jen nástrojem loveckým, ale především nástrojem melodickým s nekonečným množstvím barevných škál, jenž se skvěle pojí jak s nástroji dechovými, tak i se smyčci!

Více na www.hornfestpraha.cz

MenART
Akademie MenART, která je jednou ze dvou hlavních aktivit Nadačního fondu Magdaleny Kožené, je unikátním ročním stipendijním programem mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého se mohou zapojit nadaní žáci základních uměleckých škol a jejich učitelé. Nyní probíhá II. úspěšný ročník, kterého se účastní 142 stipendistů. Stipendijní akademie propojuje uměleckou praxi a vzdělávání, inspiruje k výměně zkušeností a navázání vazeb důležitých pro další tvůrčí činnost v rámci moderních přístupů k uměleckému vzdělávání talentovaných žáků a škol, které usilují o podporu jejich talentů. MenART tak zdůrazňuje zásadní význam dvou klíčových prvků v životě mladého umělce, kterými jsou možnost inspirativního setkání se silnými tvůrčími osobnostmi a dlouhodobá spolupráce s kvalitním pedagogem. Více na

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024