úterý
4. října 2022
svátek slaví František
Zažít město jinak
© Archiv pořadateleZažít město jinak sice propršelo, ale nálada byla na výbornou

HRADEC KRÁLOVÉ: Sobotní akce Zažít město jinak, kterou pořádalo Klicperovo divadlo, Centrum uměleckých aktivit a neformální skupina Divá bába, proběhla i přes nepřízeň počasí. Chladno a déšť se podepsaly na návštěvnosti. Ti, kteří dorazili, se ale dočkali pestrého programu. Úspěch slavila módní přehlídka kostýmů, divadelní představení Divadla Lůza i šachové stolky.

Autor článku: 
Ilona Machová

Atraktivní podívanou přichystalo pro návštěvníky Klicperovo divadlo. Desítky diváků si měly možnost užít přehlídku nejkrásnějších divadelních kostýmů. „Naši herci se na chvíli proměnili v modely a modelky a svoji netradiční roli si pod moderátorským vedením Jana Vápeníka opravdu užívali. Celé odpoledne provázely i živě zpívané písně z aktuálních inscenací Hana, Zbabělci, Doma, jsem zlato či Prolomit vlny v podání Jakuba Tvrdíka, Lucie Andělové a dalších herců a hereček. S úspěchem se setkalo rychlé rande diváků s našimi herci,“ říká mluvčí Klicperova divadla Martin Sedláček. Program, který byl sestaven pro celou rodinu, si užily i děti, které mohly navštívit půjčovnu kostýmů. Zde se mohly přestrojit za vodníky, rytíře i princezny. Pro mnoho návštěvníků byla zajímavá prohlídka Studia Beseda. Někteří z nich do té doby znali jen prostor hlavní scény. Program uzavřela nekonečná talk show herečky Lenky Loubalové, která četla v divadelním klubu svoje povídky a na přímluvy diváků přidávala také historky ze svého života.

Organizátoři na Malém náměstí ještě na poslední chvíli sháněli přístřešky proti dešti. Díky pomoci známých, kteří nakonec několik stanů zapůjčili, tak mohli pod střechu umístit výtvarné dílny, kde vznikly originální papírové loutky, které pro tuto akci vymyslela výtvarnice Dominika Cyprová. Zázemí tam našel také bazar vinylů, chutné občerstvení i šachový oddíl Lipky, který obsadil i prostor v podloubí. Návštěvníci se mohli zahřát během prohlídky blízkého Studia Beseda nebo v nové galerii Na parkány, kde výstavou prováděl přímo její autor Theodor Falta. Konec programu patřil hradecké skupině Crann, která zahrála irské, skotské a bretaňské písničky. Divadlo pro jednoho diváka v „táborovém“ stanu si připravili herečky Jana Nechvátalová a Nikola Beková. To vše probíhalo bez ohledu na počasí, které bylo proměnlivé po celou dobu akce.

Ani Tomkově ulici se přeháňky nevyhnuly. Díky zázemí Centra uměleckých aktivit a Mooney Baru však většina plánovaného kulturního programu proběhla. Téměř za svitu slunečních paprsků odehrálo svoji novou pohádku Šťastně až po smrti Divadlo Lůza. Oproti tomu improvizační skupina B.I.Z.O.N.I. záměrně vystupovala za deště na chodníku, aby vzala do hry dešťové kapky. Ve vstupní hale Centra našla zázemí dílna pixilace, v průběhu vzniklo několik animovaných filmů. S inspirací, co na sebe na podzim, vyšel místní obchod s módou Twist Slow fashion přímo do ulice, která se tak proměnila v přehlídkové molo.

„Letošní počasí nás sice vypeklo, ale my jsme se přesto rozhodli, že Zažít Malé náměstí jinak rušit nechceme a užijeme si ho i v pláštěnkách nebo s deštníky. Poděkování patří všem, kteří na akci vystupovali, dorazili, ale také známým, kteří nám půjčili stany. Myslím, že právě vzájemná pomoc všech zúčastněných a dobrá nálada byly největší devizou sobotní akce,“ shrnuje akci na Malém náměstí Ilona Mach z neformální skupiny Divá bába a s úsměvem dodává, že organizátoři tentokrát vypili nemalé množství horkého čaje.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 21. září vyšlo letošní druhé číslo kronikářského zpravodaje. Hlavním tématem čísla je úvod k obecní kronice a zaznamenávání událostí mezinárodního, národního a regionálního charakteru. Uvnitř čísla také připomínáme všem čtenářům existenci profesní skupiny Kronikáři na sociální síti Facebook, kde si mohou on-line vyměňovat názory a
zkušenosti a navázat kontakt s kolegy kronikáři. Zpravodaj obsahuje celou řadu dalších rad, námětů a informací.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
04.10.2022

PLZEŇ: 30. září 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 32. ročníku Národní ceny za studentský design 2022. Známe výsledky.

Vyhlašovatelem letošního ročníku soutěže jsou Design Cabinet CZ, z. s., nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2022

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
03.10.2022

PRAHA: Hlavním tématem třetího ročníku konference Culture Get-Together 2022 byla ekonomická a sociální situace lidí, kteří pracují v oblasti živého umění. O hodnotě práce v kultuře se diskutovalo v pondělí a úterý z mnoha úhlů pohledu. Ve vršovickém kulturním centru Vzlet se sešlo na sto třicet účastníků, další stovky zájemců konferenci sledovaly online. Tristní situace s ohodnocováním kulturních profesí se probrala zevrubně – od tabulkových platů přes sociologický pohled z hlediska sebeorganizace až po kredit a význam práce v kultuře pro společnost jako takovou. Velký prostor byl věnován i regionům ČR, které ukázaly neuvěřitelnou životnost a smysluplnost živé kultury pro život v obcích i krajích. Na pódiu konferenčního sálu vystoupilo mnoho řečníků z řad zástupců a zástupkyň scénických umění a jejich asociací a platforem. Velké zastoupení měli i političtí představitelé zejména z regionů a jednoho z panelů se zúčastnil i poslanec Marek Výborný, který působí ve sněmovním výboru pro kulturu. Hlubší dialog kulturní obce se státem ale stále chybí. Účastníci tak diskutovali i o možnosti vzniku tzv. Kulturní komory se zastoupením jednotlivých uměleckých oborů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
03.10.2022