pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš
Vizuál Zažít město jinak
© Zdroj: https://zazitmestojinak.cz/Zažijte SmetanaQ jinak. Dům na Smetanově nábřeží otevře všechny své prostory kultuře

PRAHA: Dům SmetanaQ a jeho okolí ožije 18. září kulturou, uměním, designem a gastronomií v rámci sousedských oslav Zažít město jinak. Divadelní ulici z oken domu rozezní smyčce RB:BOYS & Radka Blahuše a koncert zpěvačky Hellwany. Nábřeží před budovou ozdobí instalace o udržitelnosti a recyklaci od Deelive Design Store a výstava velkoformátových uměleckých fotografií rezidentních designérů ze SmetanaQ Showroomu. Vnitřní dvůr se promění v letní kino, které uvede filmy studia Seeya Creative i studentů z FAMU. Do oslav se zapojí dalších sedmnáct subjektů z okolních ulic.

18.09.2021
Autor článku: 
Pavla Umlaufová

„Máme skvělé sousedy. Ať už se jedná o firmy, instituce nebo obyvatele vládne mezi námi celoroční pohoda a vzájemná podpora. Jsme ukázkou toho, že i na turisticky frekventovaném místě mohou existovat blízké sousedské vztahy. Už podruhé jsme se proto rozhodli uspořádat sousedskou oslavu a spolu s dalšími sedmnácti subjekty jsme se zapojili do projektu Zažít město jinak. Společně oživíme Smetanovo nábřeží a jeho okolí kulturou, uměním, designem i dobrým jídlem a pitím. A na co se naši sousedé i návštěvníci mohou těšit? Třeba na osm vystupujících umělců, čtyři komentované prohlídky, osm výstav a instalací, pět koncertů, dvě interaktivní hry, řadu workshopů a dokonce i letní kino,“ komentuje za SmetanaQ organizátorka akce Andrea Pechanová.

Mladí umělci oživí divadelní ulici hudbou přímo z oken galerie Fasáda. Jako první vystoupí smyčcové a klavírní uskupení RB:BOYS & RADEK BLAHUŠ, které zahraje známé melodie napříč hudebními žánry. Později na ně naváže rapperka, zpěvačka, performerka a výherkyně soutěže Czeching Hellwana. Návštěvníkům představí její autorské písně, které boří konvence a žánry, a v kterých kombinuje styly Grime, R’n’b, Neo-Soul a Trap.

Přímo na Smetanově nábřeží budou sousedit velkoformátové umělecké fotografie tvorby rezidentních designérů ze SmetanaQ Showroomu s rostlinnou instalací o recyklaci a udržitelnosti od Deelive Design Store. K vidění bude autorská tvorba designerů, mezi které patří Denisa Adolfová, Fernando Echeverria, Hana Frisonsova, Kafka, Kras, Naut, Daniela Pešková, Hana Polívková, Jana Rollo a Helena Todd.

Celý den uzavře promítání ve speciálně vytvořeném letním kině ve vnitřním dvoře domu. K vidění budou filmy vytvořené jak na půdě místního studia Seeya Creative, tak v sousední filmové škole FAMU. Dojde i na debatu se samotnými autory a představení snímků, které sklízí ohlasy na filmových festivalech.

Ke SmetanaQ se přidaly i další subjekty sídlící v okolí. Komentované prohlídky nabídne Galerie Hollar, knihkupectví K-A-V-K-A, rotunda Nalezení sv. Kříže nebo nově zrekonstruovaná kavárna Slavia, jejímiž prostory provede návštěvníky Anatol Svahilec ve stylu slam poetry. Divadlo Na zábradlí zapojí diváky do interaktivní hry, ve které prozkoumají zákulisí divadla. Nezisková organizace ŽIVOT 90 nechá nahlédnout do života spokojených a nezávislých seniorů, kteří připravili řadu workshopů. A nedávno otevřené Čapadlo pobaví uměleckým workshopem, živou hudbou i sochařskou instalací.

 

Zažít město jinak

Smetanovo nábřeží a jeho okolí

18. 9. 2021

Více informací o programu najdete zde:  https://zazitmestojinak.cz/locations_/praha/praha-1/smetanovo-nabrezi

Více informací o  multikulturním prostoru najdete na:

webových stránkách SmetanaQ – www.smetanaq.cz

webových stránkách galerie Fasáda – www.galeriefasada.cz

Aktuální informace můžete sledovat na sociálních sítích:

Instagram: https://www.instagram.com/smetanaq_/

Facebook: https://www.facebook.com/smetanaq.praha

 

Program připojen.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Hl. m. Praha
Hudba
Co se děje
24.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021