středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Z demolice areálu bývalého vepřína v Letech u Písku
© Zdroj: https://www.facebook.com/muzeum.romske.kultury/



Zahájení demolice areálu bývalého vepřína v Letech u Písku

LETY U PÍSKU: Dne 22. 7. 2022 od 13 hodin proběhlo slavnostní zahájení demolice areálu bývalého vepřína v Letech u Písku a předání staveniště k rukám vítězů veřejné zakázky na demolici společnosti AWT rekultivace. Tímto symbolickým aktem začalo dlouho očekávané bourání celého areálu.

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK

Ministr kultury Martin Baxa považuje tento den za mimořádně významný: „Vybudování památníku v Letech je jedna z mezinárodně významných aktivit naší vlády. Po letech přešlapování na místě se dnes konečně začala myšlenka přetavovat v konkrétní činy. První krok učinil můj předchůdce Daniel Herman, kterému se podařilo prosadit vykoupení vepřína státem. Jsem moc rád, že se mně a týmům Ministerstva kultury a Muzea romské kultury podařilo najít finanční prostředky a cestu k řešení, a díky tomu zde můžeme dnes být. Dnes začala demolice vepřína. Po demolici samotné budou následovat etapy výstavby Památníku – vybudování návštěvnického centra s expozicí. Pak přijde na řadu revitalizace další části areálu, včetně venkovní části expozice a pietní úpravy míst, kde stával tábor. Mimořádně pozitivní zprávou je, že se podařilo díky dobře připravené soutěži na demoliční práce a příznivým okolnostem souvisejícím s okolními stavbami komunikací dosáhnout takové ceny, že úspora u demolice zajistí i financování všech etap komplexu dle architektonické studie. Věřím, že celková investice téměř dvou set milionů korun ze státního rozpočtu, rozpočtu Ministerstva kultury, z Fondů EHP/Norska a od dárců nakonec přinesou to, co stále obětem romského holocaustu dlužíme. Důstojné sto připomenutí této tragické části našich dějin. A v dnešních dnech je připomínání minulosti a jejích temných míst, na která nesmíme zapomenout, o to důležitější.

Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová dodává: „Cesta k vybudování nového památníku nebyla jednoduchá a rozhodně není u konce. Jsme teprve na začátku, ale tento začátek je zásadní. Demolice je nezbytně nutná k tomu, aby na místě bývalého tzv. cikánského tábora, fakticky koncentračního mohl být vybudován důstojný památník k uctění obětí holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Doufám, že je nás většina, kteří vnímají, že dnešní den je zásadním milníkem pro romskou historii.

Zahájení demolice areálu se zúčastnili předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová, velvyslanec Norského království Robert Kvile, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička a další významné osobnosti politického i veřejného života, aktivisté i pamětníci, jako např. Miroslav Brož, Antonín Lagryn,  nebo zahraniční organizace Solli Gruppe Gegen Antiromaismus.

Po závěrečné emotivní procházce areálem vepřína přišlo na řadu slavnostní zahájení demolice, které proběhlo symbolickým aktem, demolice zmenšené budovy vepřína, která se rozložila na menší betonové cihličky, které slouží i jako upomínkový předmět. Jako poslední část oficiálního programu ředitelka Muzea romské kultury společně se zástupcem společnosti AWT rekultivace podepsali Zápis o předání a převzetí staveniště. Tím se areál oficiálně předal demoliční společnosti. Bourání budov započne v pondělí 25. 7.

Záměr vykoupit areál velkovýkrmny prasat v Letech u Písku, místa, kde se od srpna 1942 do srpna 1943 nacházel jeden ze dvou „Cikánských táborů“ v Protektorátu Čechy a Morava, schválila vláda ČR v srpnu 2017. Tento krok umožnil, aby se Muzeum romské kultury, příspěvková organizace Ministerstva kultury, mohlo ujmout důležitého zadání a vybudovat nový památník, který propojí existující Kulturní památku Lety s místem bývalého tábora, a tím vytvoří ucelený koncept důstojného uctění obětí romského holocaustu.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024