pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Vizuál události
© Zdroj: https://www.facebook.com/nazabradliZa divadlem do Senátu

PRAHA: Divadlo Na zábradlí, Činoherní klub a Dejvické divadlo společně oslaví uvolnění kulturního života ve Valdštejnské zahradě, na půdě českého Senátu. Zahradní mozaika divadelního umění se uskuteční od 16. července do 2. srpna, a nabídne sedm inscenací známých pražských scén.

od 16.07.2021 do 02.08.2021
Autor článku: 
Prokop Novák

Pospolnou akci zahájí Dejvické divadlo svými slavnými inscenacemi Vražda krále Gonzaga a Ucpanej systém, které až nadčasově a přesto s jistým nadhledem reflektují pocity, které mnozí z nás v posledních měsících zažívají. Bližší informace a vstupenky budou k dispozici prostřednictvím webových stránek Dejvického divadla.

Následně se ve Valdštejnské zahradě představí Činoherní klub, a to inscenacemi Léda (Manželskonemanželská povídka), Bůh masakru a Podivné odpoledne dr. Zvonka
Burkeho, nejproslulejší hrou spoluzakladatele, kmenového autora a režiséra Činoherního klubu Ladislava Smočka. Též Činoherní klub nabízí vstupenky na svá představení přes svůj tradiční prodejní systém.

Zahradní festival uzavře Divadlo Na zábradlí, a to představením oceňované Korespondence V+W a Mýcení, oboje v režii jednoho z nejvýraznějších režisérů své generace Janem Mikuláškem. Vstupenky na představení bude možné zakoupit na webových stránkách divadla a v předprodejní systému GoOut.

Představení komorních pražských scén se ve Valdštejnské zahradě konají v rámci projektu „Senát pro kulturu – pomáháme umělcům do divadelního života“a uskuteční se přímo v barokním prostoru sala terrena v západní části zahrady. Díky tomuto umístění bude jeviště i hlediště kryté a představení se tak mohou konat za každého počasí.

Za trio pražských divadel ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka:
„Široký pojem kulturnosti se váže k mnoha oblastem naší činnosti, ne jenom ke kultuře samotné. Mluvíme-li tedy třeba o kulturnosti politiky, mluvíme podle našeho soudu
v našem prostředí především o Senátu. Té tolikrát zpochybňované instituci, která čím dál tím více prokazuje svou nezpochybnitelnost, nezastupitelnost a nezbytnost. A jestliže se právě Senát rozhodl, že pomůže kultuře tím, že zpřístupní prostory Valdštejnské zahrady k probuzení a oživení hibernujícího divadla, pokládáme si za skutečnou a neobyčejnou čest se tohoto projektu zúčastnit.“

Diváci budou mít jedinečnou příležitost si před představením prohlédnout prostory Valdštejnské zahrady, která jim bude vždy zpřístupněna hodinu před začátkem představení, v 19:30. Vzhledem k současné epidemiologické situaci bude v prvním vlně prodávána pouze poloviční kapacita hlediště a jakmile to situace dovolí, nabídnou všechna divadla i zbývající místa.

Program

16. 7. 20:30 Ucpanej systém (DD)
17. 7. 20:30 Ucpanej systém (DD)
18. 7. 20:30 Vražda krále Gonzaga (DD)
19. 7. 20:30 Vražda krále Gonzaga (DD)
23. 7. 20:30 Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho (ČK)
24. 7. 20:30 Bůh masakru (ČK)
25. 7. 20:30 Léda (Manželskonemanželská povídka) (ČK)
26. 7. 20:30 Léda (Manželskonemanželská povídka) (ČK)
30.7. 20:30 Mýcení (DNz)
31.7. 20:30 Mýcení (DNz)
1.8. 20:30 Korespondence V+W (DNz)
2.8. 20:30 Korespondence V+W (DNz)

www.nazabradli.cz

www.dejvickedivadlo.cz

www.cinoherniklub.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021