pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Tři mušketýři, režie Tomáš Dvořák (2006)
© Archiv divadla



Vzniká dokument o Alfě, divadlo prosí o spolupráci pamětníky

PLZEŇ: Česká televize připravuje dokument k nadcházejícímu šedesátému výročí založení plzeňského Divadla Alfa a tvůrci dokumentu hledají archivní materiály. A to nejen v oficiálních zdrojích – jistě se spousta zapomenutých a zajímavých fotografií, ale i plakátů, vstupenek nebo dalších památek s příběhem najde i v rodinných albech a archivech!

Autor článku: 
Daniela Vítová

Divadlo Alfa má dlouhou a bohatou historii, dnešní profesionální soubor je esencí toho nejlepšího ze slavné loutkářské tradice města Plzně. Připravovaný dokument ale zabrousí i na samotný počátek, do roku 1961, kdy bylo Divadlo v Alfě jakýmsi pokusem o plzeňský Semafor. Do kabaretu malých forem se chodilo na začínající Martu Kubišovou nebo Václava Neckáře, krátce byl členem souboru i Jiří Grossmann.

Éra loutek začala v roce 1963, kdy bylo rozpuštěné divadlo v Karlových Varech a část souboru přešla do Plzně. Alfa od té doby sehrála stovky představení, kterým tleskali diváci ve 30 zemích světa, a posbírala desítky cen na domácích i zahraničních festivalech. Jednou za dva roky se do Alfy sjíždějí loutkáři na mezinárodní festival Skupova Plzeň. Nejlépe ale své divadlo znají místní, málokdo z Plzeňanů Alfu nenavštívil se školkou, se školou nebo s rodinou, dětmi či vnoučaty. A právě pamětníky teď Divadlo Alfa prosí o pomoc při natáčení dokumentárního filmu.

„Chodili jste jako malí do Alfy? Máte schované fotografie? Nahrávky? Plakát nebo vstupenku? Nebo nezapomenutelné zážitky? Prosím, ozvěte se nám! Nejzajímavější příspěvky se mohou objevit v chystaném dokumentu,“ říká dramaturgyně Divadla Alfa Petra Kosová. Více o historii divadla najdou zájemci na stránkách www.divadloalfa.cz, kde si můžou připomenout i nejznámější inscenace.

Pamětníci se mohou ozvat na adresu Divadla Alfa, Rokycanská 7, 31200 Plzeň, https://www.facebook.com/divadloalfa/ nebo na e-mail dramaturgyně divadla: petra.kosova@divadloalfa.cz.

 

Fotografie ze současných inscenací k využití:

http://www.divadloalfa.cz/index.php/cz/foto-z-predstaveni

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024