neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
Historické foto bio Vzlet
© Archiv pořadateleVzlet slaví 100 let od svého vzniku. V programu se vrátí k sokolským začátkům, k projekci na dobové promítací plátno a vyšle slavnostní průvod

PRAHA: Přesně před 100 lety se v pražských Vršovicích otevřel sokolský biograf Vzlet. Století jeho fungování se 12. listopadu 2021 promítne do slavnostního programu.

12.11.2021
Autor článku: 
Sára Pospíšilová

Odstartujeme ve 14 hodin workshopem s klasickou filmovou promítačkou z doby analogové. Martin Plitz ukáže dětem, jak se dřív v kinech promítalo z filmového pásu. Mezi 14. až 17. hodinou si děti mohou přijít vyrobit vlastní originální dům s umělkyní Evou Jiřičkou. Celým odpolednem návštěvníky doprovodí rozhlasové vysílání, o které se postarají kluci a holky z kroužku Rádio Vzlet. Galerie Vzlet si v čele s kurátorkou Denisou Václavovou připravila rovnou dvě výstavy. Knihovně Kafe Vzlet dodají umělci z Jedinečného Svatopěstitelského Družstva pravou biografovou atmosféru. Venkovní plot kolem Vzletu ožije výstavou sestavenou ze vzpomínek vršovických obyvatel. Po měsíční otevřené výzvě nashromáždila a vybrala Denisa Václavová a Kryštof Doležal 15 zajímavých příběhů ze starých Vršovice. Ty vystaví společně s fotografiemi. Výstava nese název Vršovická BIOGRAFie.

Odpoledne se k Vzletu vydá slavnostní průvod sokolů, legionářů a veřejnosti. Průvod vyjde za doprovodu dechovky v 16 hodin od budovy vršovické sokolovny, projde okolními ulicemi a skončí společnou památeční fotografií před budovou Vzletu. Návštěvníci pak usednou do hlavního sálu, který se na jedno odpoledne vrátí ke svému původnímu účelu. Na památkově chráněné plátno se na 16 mm filmu promítne snímek Až přijde kocour v hlavních rolích s Janem Werichem a Emílií Vášáryovou. Stejný snímek se hrál i v roce 1964. Jeho promítání přerušil pád stropní omítky mezi diváky. Právě tato událost předznamenala velký předěl v historii Vzletu a proměnila kino v 70. letech v polozapomenutý filmový sklad.

„Pasáž s padáním omítky neplánujeme opakovat. Vzlet prošel v mezičase několika rekonstrukcemi a tu poslední dokončila Praha 10 loni. Z biografu Vzlet je nyní kulturní prostor, který slouží pro divadelní představení, koncerty, přednášky nebo kavárnu,“ vysvětluje ředitel Vzletu Petr Prokop.

Slavnostní den uzavře Orchestr Ježkovy stopy, který promění velký sál v dobovou tančírnu. Energickou swingovou hudbu přeruší jenom sokolské taneční sestavy v podání župy Vzlet pod vedením předcvičovatelky Dorky.

„Osudy Vzletu do značné míry kopírují dějiny naší – skoro stejně staré – republiky. Původ této stavby je spojen se sokolským hnutím, které zažívalo mimořádný vzmach právě v době první republiky. A zároveň je Vzlet do počátku propojen s kulturou. Původní pozemek získali vršovičtí sokolové od obce už v roce 1902, teprve později vznikl nápad postavit na sportovišti kino jako vítaný zdroj financí, za něž by sokolové postavili sokolovnu,“ popisuje začátky Vzletu jeho dramaturgyně Marta Ljubková.

Vzlet v roce 2021 znovu ožil a stal se novým kulturním místem ve Vršovicích. Za pár měsíců obnoveného provozu se ve Vzletu vystřídalo už několik výstav a odehrála se řada divadelních představení, koncertů, přednášek a programů pro děti. Nový rozjezd zbrzdila jenom pandemická situace. I přesto si do bývalého vršovického biografu návštěvníci znovu našli cestu.

Přijďte s námi vstoupit do nového století Vzletu!

 

Vstupenky na výročí 100 let Vzletu pořídíte na goout.cz. Nebo vždy 60 minut před začátkem akce na pokladně Vzletu, kterou najdete ve velkém foyer v prvním patře na adrese Holandská 669/1 – Vršovice. Platit můžete v hotovosti nebo kartou.

––

Vzlet – původní prvorepublikový biograf ve Vršovicích byl devět let uzavřen veřejnosti.
Nyní ke svému stoletému výročí otevírá novou životní kapitolu díky spojení čtyř kulturních organizací – Divadla Vosto5, orchestru Collegium 1704, Brejlanda a Kina Pilotů.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023