úterý
30. listopadu 2021
svátek slaví Ondřej
Historické foto bio Vzlet
© Archiv pořadateleVzlet slaví 100 let od svého vzniku. V programu se vrátí k sokolským začátkům, k projekci na dobové promítací plátno a vyšle slavnostní průvod

PRAHA: Přesně před 100 lety se v pražských Vršovicích otevřel sokolský biograf Vzlet. Století jeho fungování se 12. listopadu 2021 promítne do slavnostního programu.

12.11.2021
Autor článku: 
Sára Pospíšilová

Odstartujeme ve 14 hodin workshopem s klasickou filmovou promítačkou z doby analogové. Martin Plitz ukáže dětem, jak se dřív v kinech promítalo z filmového pásu. Mezi 14. až 17. hodinou si děti mohou přijít vyrobit vlastní originální dům s umělkyní Evou Jiřičkou. Celým odpolednem návštěvníky doprovodí rozhlasové vysílání, o které se postarají kluci a holky z kroužku Rádio Vzlet. Galerie Vzlet si v čele s kurátorkou Denisou Václavovou připravila rovnou dvě výstavy. Knihovně Kafe Vzlet dodají umělci z Jedinečného Svatopěstitelského Družstva pravou biografovou atmosféru. Venkovní plot kolem Vzletu ožije výstavou sestavenou ze vzpomínek vršovických obyvatel. Po měsíční otevřené výzvě nashromáždila a vybrala Denisa Václavová a Kryštof Doležal 15 zajímavých příběhů ze starých Vršovice. Ty vystaví společně s fotografiemi. Výstava nese název Vršovická BIOGRAFie.

Odpoledne se k Vzletu vydá slavnostní průvod sokolů, legionářů a veřejnosti. Průvod vyjde za doprovodu dechovky v 16 hodin od budovy vršovické sokolovny, projde okolními ulicemi a skončí společnou památeční fotografií před budovou Vzletu. Návštěvníci pak usednou do hlavního sálu, který se na jedno odpoledne vrátí ke svému původnímu účelu. Na památkově chráněné plátno se na 16 mm filmu promítne snímek Až přijde kocour v hlavních rolích s Janem Werichem a Emílií Vášáryovou. Stejný snímek se hrál i v roce 1964. Jeho promítání přerušil pád stropní omítky mezi diváky. Právě tato událost předznamenala velký předěl v historii Vzletu a proměnila kino v 70. letech v polozapomenutý filmový sklad.

„Pasáž s padáním omítky neplánujeme opakovat. Vzlet prošel v mezičase několika rekonstrukcemi a tu poslední dokončila Praha 10 loni. Z biografu Vzlet je nyní kulturní prostor, který slouží pro divadelní představení, koncerty, přednášky nebo kavárnu,“ vysvětluje ředitel Vzletu Petr Prokop.

Slavnostní den uzavře Orchestr Ježkovy stopy, který promění velký sál v dobovou tančírnu. Energickou swingovou hudbu přeruší jenom sokolské taneční sestavy v podání župy Vzlet pod vedením předcvičovatelky Dorky.

„Osudy Vzletu do značné míry kopírují dějiny naší – skoro stejně staré – republiky. Původ této stavby je spojen se sokolským hnutím, které zažívalo mimořádný vzmach právě v době první republiky. A zároveň je Vzlet do počátku propojen s kulturou. Původní pozemek získali vršovičtí sokolové od obce už v roce 1902, teprve později vznikl nápad postavit na sportovišti kino jako vítaný zdroj financí, za něž by sokolové postavili sokolovnu,“ popisuje začátky Vzletu jeho dramaturgyně Marta Ljubková.

Vzlet v roce 2021 znovu ožil a stal se novým kulturním místem ve Vršovicích. Za pár měsíců obnoveného provozu se ve Vzletu vystřídalo už několik výstav a odehrála se řada divadelních představení, koncertů, přednášek a programů pro děti. Nový rozjezd zbrzdila jenom pandemická situace. I přesto si do bývalého vršovického biografu návštěvníci znovu našli cestu.

Přijďte s námi vstoupit do nového století Vzletu!

 

Vstupenky na výročí 100 let Vzletu pořídíte na goout.cz. Nebo vždy 60 minut před začátkem akce na pokladně Vzletu, kterou najdete ve velkém foyer v prvním patře na adrese Holandská 669/1 – Vršovice. Platit můžete v hotovosti nebo kartou.

––

Vzlet – původní prvorepublikový biograf ve Vršovicích byl devět let uzavřen veřejnosti.
Nyní ke svému stoletému výročí otevírá novou životní kapitolu díky spojení čtyř kulturních organizací – Divadla Vosto5, orchestru Collegium 1704, Brejlanda a Kina Pilotů.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
30.11.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Otevřený dopis ministru kultury České republiky Lubomíru Zaorálkovi.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
29.11.2021

ČR: Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana, předního zahraničního odborníka na hudební kulturu v českých zemích osmnáctého století, vychází v nakladatelství Vyšehrad v souvislosti s připravovaným filmem Petra Václava Il Boemo. Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejznámějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil mladého Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
30.11.2021

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.11.2021