úterý
4. října 2022
svátek slaví František
Historické foto bio Vzlet
© Archiv pořadateleVzlet slaví 100 let od svého vzniku. V programu se vrátí k sokolským začátkům, k projekci na dobové promítací plátno a vyšle slavnostní průvod

PRAHA: Přesně před 100 lety se v pražských Vršovicích otevřel sokolský biograf Vzlet. Století jeho fungování se 12. listopadu 2021 promítne do slavnostního programu.

12.11.2021
Autor článku: 
Sára Pospíšilová

Odstartujeme ve 14 hodin workshopem s klasickou filmovou promítačkou z doby analogové. Martin Plitz ukáže dětem, jak se dřív v kinech promítalo z filmového pásu. Mezi 14. až 17. hodinou si děti mohou přijít vyrobit vlastní originální dům s umělkyní Evou Jiřičkou. Celým odpolednem návštěvníky doprovodí rozhlasové vysílání, o které se postarají kluci a holky z kroužku Rádio Vzlet. Galerie Vzlet si v čele s kurátorkou Denisou Václavovou připravila rovnou dvě výstavy. Knihovně Kafe Vzlet dodají umělci z Jedinečného Svatopěstitelského Družstva pravou biografovou atmosféru. Venkovní plot kolem Vzletu ožije výstavou sestavenou ze vzpomínek vršovických obyvatel. Po měsíční otevřené výzvě nashromáždila a vybrala Denisa Václavová a Kryštof Doležal 15 zajímavých příběhů ze starých Vršovice. Ty vystaví společně s fotografiemi. Výstava nese název Vršovická BIOGRAFie.

Odpoledne se k Vzletu vydá slavnostní průvod sokolů, legionářů a veřejnosti. Průvod vyjde za doprovodu dechovky v 16 hodin od budovy vršovické sokolovny, projde okolními ulicemi a skončí společnou památeční fotografií před budovou Vzletu. Návštěvníci pak usednou do hlavního sálu, který se na jedno odpoledne vrátí ke svému původnímu účelu. Na památkově chráněné plátno se na 16 mm filmu promítne snímek Až přijde kocour v hlavních rolích s Janem Werichem a Emílií Vášáryovou. Stejný snímek se hrál i v roce 1964. Jeho promítání přerušil pád stropní omítky mezi diváky. Právě tato událost předznamenala velký předěl v historii Vzletu a proměnila kino v 70. letech v polozapomenutý filmový sklad.

„Pasáž s padáním omítky neplánujeme opakovat. Vzlet prošel v mezičase několika rekonstrukcemi a tu poslední dokončila Praha 10 loni. Z biografu Vzlet je nyní kulturní prostor, který slouží pro divadelní představení, koncerty, přednášky nebo kavárnu,“ vysvětluje ředitel Vzletu Petr Prokop.

Slavnostní den uzavře Orchestr Ježkovy stopy, který promění velký sál v dobovou tančírnu. Energickou swingovou hudbu přeruší jenom sokolské taneční sestavy v podání župy Vzlet pod vedením předcvičovatelky Dorky.

„Osudy Vzletu do značné míry kopírují dějiny naší – skoro stejně staré – republiky. Původ této stavby je spojen se sokolským hnutím, které zažívalo mimořádný vzmach právě v době první republiky. A zároveň je Vzlet do počátku propojen s kulturou. Původní pozemek získali vršovičtí sokolové od obce už v roce 1902, teprve později vznikl nápad postavit na sportovišti kino jako vítaný zdroj financí, za něž by sokolové postavili sokolovnu,“ popisuje začátky Vzletu jeho dramaturgyně Marta Ljubková.

Vzlet v roce 2021 znovu ožil a stal se novým kulturním místem ve Vršovicích. Za pár měsíců obnoveného provozu se ve Vzletu vystřídalo už několik výstav a odehrála se řada divadelních představení, koncertů, přednášek a programů pro děti. Nový rozjezd zbrzdila jenom pandemická situace. I přesto si do bývalého vršovického biografu návštěvníci znovu našli cestu.

Přijďte s námi vstoupit do nového století Vzletu!

 

Vstupenky na výročí 100 let Vzletu pořídíte na goout.cz. Nebo vždy 60 minut před začátkem akce na pokladně Vzletu, kterou najdete ve velkém foyer v prvním patře na adrese Holandská 669/1 – Vršovice. Platit můžete v hotovosti nebo kartou.

––

Vzlet – původní prvorepublikový biograf ve Vršovicích byl devět let uzavřen veřejnosti.
Nyní ke svému stoletému výročí otevírá novou životní kapitolu díky spojení čtyř kulturních organizací – Divadla Vosto5, orchestru Collegium 1704, Brejlanda a Kina Pilotů.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 21. září vyšlo letošní druhé číslo kronikářského zpravodaje. Hlavním tématem čísla je úvod k obecní kronice a zaznamenávání událostí mezinárodního, národního a regionálního charakteru. Uvnitř čísla také připomínáme všem čtenářům existenci profesní skupiny Kronikáři na sociální síti Facebook, kde si mohou on-line vyměňovat názory a
zkušenosti a navázat kontakt s kolegy kronikáři. Zpravodaj obsahuje celou řadu dalších rad, námětů a informací.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
04.10.2022

PLZEŇ: 30. září 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 32. ročníku Národní ceny za studentský design 2022. Známe výsledky.

Vyhlašovatelem letošního ročníku soutěže jsou Design Cabinet CZ, z. s., nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2022

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
03.10.2022

PRAHA: Hlavním tématem třetího ročníku konference Culture Get-Together 2022 byla ekonomická a sociální situace lidí, kteří pracují v oblasti živého umění. O hodnotě práce v kultuře se diskutovalo v pondělí a úterý z mnoha úhlů pohledu. Ve vršovickém kulturním centru Vzlet se sešlo na sto třicet účastníků, další stovky zájemců konferenci sledovaly online. Tristní situace s ohodnocováním kulturních profesí se probrala zevrubně – od tabulkových platů přes sociologický pohled z hlediska sebeorganizace až po kredit a význam práce v kultuře pro společnost jako takovou. Velký prostor byl věnován i regionům ČR, které ukázaly neuvěřitelnou životnost a smysluplnost živé kultury pro život v obcích i krajích. Na pódiu konferenčního sálu vystoupilo mnoho řečníků z řad zástupců a zástupkyň scénických umění a jejich asociací a platforem. Velké zastoupení měli i političtí představitelé zejména z regionů a jednoho z panelů se zúčastnil i poslanec Marek Výborný, který působí ve sněmovním výboru pro kulturu. Hlubší dialog kulturní obce se státem ale stále chybí. Účastníci tak diskutovali i o možnosti vzniku tzv. Kulturní komory se zastoupením jednotlivých uměleckých oborů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
03.10.2022