čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
pozvánka na výstavu
© zdroj: www.chrudim.euVýstava XV. trienále českého ex libris Chrudim 2017

CHRUDIM: Jubilejní XV. trienále českého ex libris Chrudim 2017 je unikátní přehlídkou prezentující současnou českou tvorbu ex libris. Výstava se bude konat ve Výstavní síni Divadla Karla Pippicha od 7. října. Opět po třech letech mají zájemci možnost v Chrudimi zhlédnout grafické práce předních českých umělců a studentů výtvarných škol a sledovat vývoj a současné moderní postupy v oblasti grafických technik, proměny uměleckých tendencí i ikonografických trendů za roky 2015–2017.

od 07.10.2017 do 05.11.2017
Autor článku: 
Mgr. Aleš Prokopec

Přehlídka poskytuje možnost sledovat vývoj a současné moderní postupy v oblasti grafických technik, proměny uměleckých tendencí i ikonografických trendů za roky 2015–2017.

XV. ročník poskytne opět po třech letech možnost v Chrudimi představit grafické práce předních českých umělců a studentů výtvarných škol, z jejichž děl byla odbornou porotou pro výstavní kolekci vybrána nejhodnotnější ex libris. 
 
Na výstavě budou prezentována ex libris od Petra Palmy, Jana Híska, Michala Cihláře, Jiřího Brázdy, Kateřiny Vítečkové, Vladimíra Suchánka a mnoha dalších.
 
Přehlídka se koná u příležitosti 25. výročí od chvíle, kdy Památník národního písemnictví poprvé uspořádal výstavu Trienále českého ex libris. Akce je pořádána ve spolupráci s Chrudimskou besedou, za podpory města Chrudim a Pardubického kraje. Zároveň je trienální přehlídka zapsána v závazném dokumentu „Tvář Pardubického kraje“ a řadí se tak mezi významné události regionu.
 
Vernisáž výstavy proběhne 6. října 2017 v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi. Termín konání výstavy je 7. 10. – 5. 11. 2017.
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024