čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Pozvánka na zahájení výstavy
© Zdroj: Filozofická fakulta Ostravské univerzity



Výstava řečí spisovatelů a básníků ukazuje duši regionu

OPAVA: Katedra české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Ostravské univerzity, Centrum regionálních studií ve spolupráci s Památníkem Petra Bezruče Slezského zemského muzea v Opavě připravili výstavu, která představuje jedinečnost prozaických a básnických textů pro postižení barvitosti severovýchodní Moravy a českého Slezska, historické, společenské i kulturní proměny regionu za uplynulých sto let. Srdečně zveme na vernisáž výstavy Literární paměť regionu 1918-2018 (texty, osobnosti, místa), která se koná 8. 9. od 17 hodin v Památníku Petra Bezruče Slezského zemského muzea v Opavě a potrvá do 28. 1. 2022.

08.09.2021
Autor článku: 
Lucie Fremrová

Nevšedně pojatá výstava je průřezem reflektujícím regionální literární paměť, literární dění za posledních sto let. Prostřednictvím beletristických textů autorů minulých i současných (jako byli Petr Bezruč, Maria Stona, Vojtěch Martínek, Vilém Závada, Ota Filip, Wilhelm Prezeczek, Jan Balabán a jsou Miroslav Stoniš, Petr Hruška, Eva Tvrdá, Petr Čichoň a další, se návštěvníci výstavy vrátí do časů a míst, která jsou dávno zaniklá nebo přežívají jen ve vzpomínkách. Autoři výstavy záměrně vybrali citace a osobnosti a místa, jež vystihují podstatu a atmosféru kraje a oživují obrazy pohádkové, baladické, venkovské, industriální, budovatelské, normalizační, disidentské, a představují i stav současný viděný očima nejmladších spisovatelů a básníků.

Pokoušíme se představit literární díla, v nichž je zakleto tolik, co v dlouhých historických, sociologických či politických textech,“ uvádí hlavní řešitelka projektu NAKI (Národní a kulturní identita) a  jedna z autorek výstavy prof. Iva Málková z katedry české literatury a literární vědy FF OU.

Na třiceti výstavních panelech představují literární krajinu Jesenicka, Ostravska, Těšínska, Hlučínska, Valašska a Lašska; sílu folkloru, pohádek, vypravěčské tradice; jedinečnost archetypálních postav horalů, zbojníků, dělníků, vyděděnců. Hutný výklad představuje samotné literáty, česky, polsky i německy píšící, mnohé z nich pozapomenuté, opomíjené či zakázané (jako byli Bohumil Pavlok, či Vladimír Liberda). Část výstavy se věnuje nejnovější literární tvorbě (mj. detektivkám, komiksům), divadelním hrám; literárním klubům, festivalům.

Výstava je inspirací všem zájemcům o region i literaturu, autoři výstavy v hutné zkratce odkrývají určující pro regionální literární tvorbu v letech 1918-2018.

https://ff.osu.cz/26365/literarni-pamet-regionu/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024